Çorum Katliamı 35. yılında anıldı

Çorum Katliamı 35. yılında anıldı

Çorum Katliamı’nın 35. yıldönümü nedeniyle Çorum’da yapılan bir yürüyüşle anıldı. Çorum  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi...

A+A-

Çorum Katliamı’nın 35. yıldönümü nedeniyle Çorum’da yapılan bir yürüyüşle anıldı. Çorum  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Çorum'da 1980 yılında, resmi kaynaklara göre, 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve "Çorum Katliamı" olarak anılan olaylarda hayatını kaybedenler için anma yürüyüşü düzenlendi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen program kapsamında Çorum Hacı Bektaşi Veli Vakfı bahçesinde toplanan çok sayıda yurttaş, Bahabay ve Gazi Caddesi'ni takip ederek sloganlarla Hürriyet Meydanı'na yürüdü.

corum-katliami-anma-2015

Yürüyüşe HDP Milletvekilleri Turgut Öker, Ali Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Fedarasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Alevi Kültür dernekleri Genel Başkanı Dgan demir, Avrupa Alevi Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat,Pirsultan Genel Başkanı Gazi Kaplan, Almanya, İngiltere, Fransa, İsveç, İsviçre, İskoçya ve Avusturya'daki Alevi-Bektaşi derneklerinin temsilcileri katıldı. başta olmak üzere bazı siyasi parti vesivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 2 bin yurttaş katıldı.

Anma programı Çorum Katliamında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Burada katılanlar adına açıklama yapan Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurettin Aksoy, 1980 yılındaki askeri müdahale öncesinde Çorum'da çıkan olaylarda hayatını kaybeden 57 vatandaşı anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

ÇORUM KATLİAMI DOSYASI YENİDEN AÇILMALI

Olayların faillerinin halen yargılanmadığını hatırlatan Aksoy, şöyle konuştu: "Katliamlarla yüzleşilmeden yenileri engellenemez. Kahramanmaraş'ta, Sivas'ta ve Çorum'da yaşananların hafızalardan silinmemesi ve tekrarlanmaması, insanlık onuru açısından önemlidir. Mahkemede bazı kişiler cezalandırılmış ancak Çorum katliamı tam olarak aydınlatılmamıştır. Dosyalar yeniden açılmalı, failler yeniden yargılanmalıdır. Tüm bu yaşananlara rağmen Aleviler eşit yurttaşlık talebinden, inançlarından ve bildikleri gibi yaşamaktan asla vazgeçmeyecektir."

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de Çorum'da yaşanan olayları kınamak için 35 yıl sonra bir araya geldiklerini belirterek, "Biz Aleviler ve Alevilerin dostları sadece yaşadığımız katliamlardan dolayı burada değiliz; dünyada yaşanan tüm acılara hep karşı çıkmışızdır. Bu nedenle pirimizin dediği gibi, kabemiz insandır" dedi.

Anma proğramında HDP Milletvekilleri Turgut Öker, Ali Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Avrupa Alevi Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat ve anma komitesi adına Av. Sadık Eral, birer konuşma yaptılar. Çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı etkinliğe katılanlar, konuşmaların ardından olaysız dağıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.