1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Çorum'un Alevi Köylerinde İmam Rahatsızlığı
Çorum'un Alevi Köylerinde İmam Rahatsızlığı

Çorum'un Alevi Köylerinde İmam Rahatsızlığı

Çorum'un Alevi Köylerinde İmam Rahatsızlığı(AH Özel Haber) Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Koyunoğlu, Mazıbaşı ve Çikhasan köylerinde, köylülerin...

A+A-

Çorum'un Alevi Köylerinde İmam Rahatsızlığı

(AH Özel Haber) Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Koyunoğlu, Mazıbaşı ve Çikhasan köylerinde, köylülerin isteği dışında atanan imamlar rahatsızlık yaratıyor. Koyunoğlu, Mazıbaşı ve Çikhasan köylerinde, kapalı olan köy okullarının camiye çevrilerek bu camilere köylüler istemediği halde imam atandığı iddia ediliyor. Köylerde halkın kendi imkânları ile yaptıkları Cemevleri de bulunuyor.

Köylerde görev yapan imamların, köylülerin camiye gelmemesi ve camilerin cemaatsiz kalması nedeniyle Kaymakamlığa ve Müftülüğe başvurarak “burada görev yapmak istemiyoruz, bizi daha yaralı olacağımız, cemaati olan yerlere gönderin” dediği iddia ediliyor. Kaymakamlık ve Müftülükten imamlara verilen cevapsa hayli ilginç; “Okuyun ezanınızı, alın maaşınızı, oturun oturduğunuz yerde!” Bu durum devletin Alevi köylerine cami yapma ve imam atama yoluyla asimile etme konusundaki ısrarını gösteriyor.

Alevi Haber ile iletişime geçerek yardım isteyen köylüler, köylerine istekleri dışında atanan imamların geri gönderilmesi konusunda yardım istediler.

Alevi kamuoyunu bu iddialar hakkında bilgilendirmeyi bir görev kabul eden Alevi Haber olarak, buradan Alevi örgütlerine ve tüm kamuoyuna iddiaların araştırılması konusunda çağrıda bulunuyoruz. Özellikle Çorum yöre derneklerinin girişimde bulunmasının yararlı olacağına inanıyoruz.

Alevi Haber Özel Haber – 23 Mart 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.