DAD: Arşivler açılmalı, katliamın sorumluları açıklanmalıdır

DAD: Arşivler açılmalı, katliamın sorumluları açıklanmalıdır

  5 Haziran 1966 yılında yaşanan Tahtacı Alevilere yönelik gerçekleştirilen Ortaca Katliamı’nın yıl dönümü olması nedeniyle açıklama yapan DAD Ankara Şube; “Arşivler açılmalı, katliamın sorumluları açıklanmalıdır. Katliamın 55. yılında Hakk’a yürüyen, yar

A+A-

Demokratik Alevi Dernekleri  (DAD) Ankara Şubesi 1966 yılında 5 Haziran’da başlayıp 16 Haziran’a kadar devam eden Tahtacı Alevilere yönelik gerçekleştirilen Ortaca Katliamı’nın yıl dönümü olması nedeniyle açıklama yaptı. 12 gün süren katliam ve direnişte ne kadar canın katledildiği ve yaralandığı tam olarak bilinmediğinin belirtildiği açıklamada katliamın gerçek sorumlularının hala ortaya çıkarılmadığı ifade edildi.

“BATAKLIĞI VERİMLİ TOPRAKLAR HALİNE GETİREN ALEVİLER KATLEDİLDİ”

DAD Ankara Şubesi yaptığı açıklamada, yaşadığımız coğrafyada takvimlerin her gün bir katliamın tarihini hafızamıza işlediği dile getirilerek şu sözlere yer verildi:

“Bugün 5 Haziran ve Alevilerin yaşadığı katliamlarından birisi de Muğla/ Ortaca katliamıdır. Bataklık ve verimsiz olan bu bölge yerleşik durumda olan Tahtacıların (Türkmen Alevi) elinde bulunmaktaydı. Daha sonrasında bataklığı yaşanır ve verimli hale getiren Tahtacı Alevilerin elinden bu verimli toprakları almak için devlet selefi grupları oraya taşımış ve onların örgütlü bir şekilde köylülere saldırmasına ve katliama göz yummuştur. Kendi imkânları ile çatışan direnen Ortaca köylüleri sonrasında çoğu topraklarını terk etmiştir.”

“ORTACA KATLİAMI’NIN AÇIĞA ÇIKMASI İÇİN DEVLET HESAP VERMELİDİR”

Yaşanan katliamda olayların ilk günün de 7 kişinin yaralandığı ve yaralananlardan bir canın da 13 Haziran günü Hakk’a yürüdüğünün hatırlatıldığı açıklamada son olarak şunlar aktarıldı:

“Yakın tarihimizde yaşanan fakat hala gerçekleri gün yüzüne çıkmayan Ortaca Katliamı’nda devlet hesap vermelidir. Arşivler açılmalı, katliamın sorumluları açıklanmalıdır. Katliamın 55. yılında Hakk’a yürüyen, yaralanan ve zarar gören canlara karşı özümüz dardadır.”

PİRHA/ANKARA   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.