DAD Kadın Meclisi: Sözün, sözümüzdür

DAD Kadın Meclisi: Sözün, sözümüzdür

Oyuncu Ezgi Mola’nın ‘MusaOrhanTutuklansin’ paylaşımı nedeniyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenmesine tepki gösteren DAD Kadın Meclisi, katilin tecavüzcünün mağdur, öldürülenin, tecavüze uğrayanın fail olarak görülen bir ülkede yaşadıklarını belirte

A+A-

Oyuncu Ezgi Mola 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından, “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin” paylaşımında bulunmuştu.

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Mola hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

Demokratik Alevi Denekleri (DAD) Kadın Meclisi, Ezgi Mola’ya destek açıklaması yaptı. ‘Ezgi Mola’ya açık mektup’ olarak yayınlanan açıklama şöyle:

“Sevgili Ezgi; kelimelerin anlamını yitirdiği zamanlardayız. En kötüsü ne biliyor musun? Tecavüz edene tecavüzcü diyemediğimiz hele ki can,  bu tecavüzcü bir devlet görevlisi ise.   Ölen bir Kürt Kadınıysa İPEK Er’ler öldüğüyle ve uğradığı tecavüzle kalıyor tecavüzcü MUSA ORHAN sanırım senden beklediği saygıdeğer Tecavüzcü demendi.

BİZ ALEVİLER, VİCDANIMIZIN SESİNİ DUYMAK İÇİN HER GÜN ELİMİZİ YÜREĞİMİZİN ÜZERİNDE TAŞIRIZ

Ülkemizde ceza evlerinde kadınlar çıplak arama bahanesiyle taciz ediliyor. İşkencede tecavüze uğruyorlar. Ve tecavüzle sindirilmeye çalışıyorlar. Kadınlar kanun eliyle darp edilip, öldürülüp çocukların tecavüze, istismara uğradığı ve ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen kadın bakanı oldu bu ülkenin. Çünkü artık bu ülkede katilin tecavüzcünün mağdur, öldürülenin, tecavüze uğrayanın fail olarak görülen bir ülkede yaşıyoruz. İyiyi kötüden ayıran adaletin adıdır vicdan aslında. Bu sebeptendir ki biz Aleviler, vicdanımızın sesini duymak için her gün elimizi yüreğimizin üzerinde taşırız.

BİZ KADINLAR SUSMAYACAĞIZ

Öyle bir dem ki yaşadığımız haklının haksızlığı âdete ispatlanmış tecavüzcü MUSA Orhan’ın FOX TV haber programlarında yüzünün kapanması adının saklanması yani mağdur gösterilmesi ayrıca üzerinde durulması gereken bir durumdur. Herkesin itiraz etmesi gereken, sessizlerin çığlığı olmak söz kuranların suçluya suçlu demenin suç sayıldığı bir ülkede yaşamak gibi bir talihsizliğe sahip olan kadınlarız tecavüzcüyü aklayan eril devletçi anlayışın biz kadınları görmezden gelseniz de biz kadınlar susmayacağız. Mevcut AKP–MHP iktidarcı erkek zihniyetinin İstanbul sözleşmesini fesh etmesi, kadınların mücadeleyle kazandıkları haklarını gasp edilmesi kadın iradesine yapılan başka bir suçtur. Aynı zamanda şiddete ve tecavüze uğraması, siyaset yapan ve çocuklar ölmesin diyen kadınları cezaevlerine gönderen kadın iradesine bir darbedir. Doğru söz Hakk kelamıdır, sözün, biz Demokratik Alevi Dernekleri kadın meclisi olarak sözümüzdür.”

(HABER MERKEZİ)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.