DAD’tan nefret suçuna maruz kalan Cemal Uçarman’a dayanışma ziyareti

DAD’tan nefret suçuna maruz kalan Cemal Uçarman’a dayanışma ziyareti

Demokratik Alevi Dernekleri Eş Başkanı Saime Topçu, DAD Sarıgazi temsilcisi Mehmet Yıldız, DAD Eyüp şubesinden İmam Balsever ve Uğur Bilgin, inancı sebebiyle komşusu tarafından şiddete maruz kalan Cemal Uçarman’ı ziyaret etti. Türkiye’de Alevilere yönelik

A+A-

Türkiye’de Alevilere yönelik nefret saldırıları artarak sürüyor. Devlet tarafından inancı ve ibadethanesi kabul edilmeyen Aleviler, okulda, sokakta, işyerinde, hastane, mahallede, yaşadığı apartmanda aşağılanıyor, hor görülüyor, hakarete uğruyor.

İstanbul Avcılar’da yaşayan Tiyatro Sanatçısı Cemal Uçarman da nefret söylemlerine ve saldırıya maruz kaldı.

Demokratik Alevi Dernekleri Eş Başkanı Saime Topçu, DAD Sarıgazi temsilcisi Mehmet Yıldız, DAD Eyüp şubesinden İmam Balsever ve Uğur Bilgin, komşusu tarafından şiddete maruz kalan Cemal Uçarman’a dayanışma ziyaretinde bulundu.

“ALEVİLERİ ÇETE SALDIRILARI DEĞİL PASİFLİK VE ÖRGÜTSÜZLÜK ÖLDÜRECEKTİR”

DAD Eş Başkanı Saime Topçu, Alevilerin yüzyıllardır her türlü baskı, asimilasyon ve katliamlara maruz kaldığını belirterek şunları söyledi:

“AKP-büyük ortak MHP iktidarı ile ve Kürtler ve Aleviler üzerinden kaos yaratmak ve nefret suçunu körükleyen bir yerdedir. Karşıtlık geliştirip algıyı Kürtler ve Aleviler üzerine kaos planları yaparak Alevileri sindirmek ve tedirgin etmektir. Unutulmamalıdır ki Alevileri sindirmek, pasifize etmek isteyen tekçi anlayış Alevileri hedef haline getirmektedir. Alevileri çete saldırıları değil pasiflik ve örgütsüzlük öldürecektir.

Alevi tarihine baktığımızda fark edilen ilk şey, Aleviliğin ancak ve ancak haksızlığa, zulme, adaletsizliğe, sömürü ve soykırımcılığa karşı direnirse varlığını sürdürebildiğidir. Aleviler, Aleviliği var eden değerlerin kendilerine yüklediği görev ve sorumlulukları yerine getirdiği kadar etkili bir güç oldukları da bilinçli ve örgütlü olduklarında güç elde edebilirler. Zaman ayrışma birleşme zamanıdır bütün Alevi kurumları bir araya gelip nasıl örgütleneceğimizi nasıl bir yol yöntem geliştireceğimizi tartışmalıyız.

“BİN YILLIK BİTMEYEN BİR ÖFKE”

Komşusu tarafından nefret suçuna maruz kalan Cemal Uçarman ise şunları söyledi:

“Yaşanan bin yıllık bitmeyen öfkedir. Burası bir Bektaşi köyüdür, herkes bunu bilir. Burada Ensar Vakfı’nın yuvalanması manidardır. Bu dünya herkese yeter. Bir topluma kendi inancını dayatması doğru değildir. Sorunu çözmek üzere kendisiyle Bir gün önce konuştuk. Ben, Pir Sultanın torunuyum. Bizim köpeklerimiz bile haram yemez, rahat olun, dert etmeyin demiştim. Bir duvar meselesi bahane edilerek canıma kast edilmesi 30 yıldır içinde bulundurduğu kini, inancım esas alarak nefret suçuna maruz kalmam da ayrıca üstünde düşünülmesi gereken durumdur. Biz Aleviler, ayrı düşünmek yerine ortaklaşmak zorundayız. Tarih bize örgütlü olmayı dayatıyor.”

PİRHA/İSTANBUL

DAD’tan nefret suçuna maruz kalan Cemal Uçarman’a dayanışma ziyareti

DAD’tan nefret suçuna maruz kalan Cemal Uçarman’a dayanışma ziyareti

DAD’tan nefret suçuna maruz kalan Cemal Uçarman’a dayanışma ziyareti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.