Dede Sefa Öztürk: Alevilik toplumsal dayanışma varlığını sürdürmek zorundadır

Dede Sefa Öztürk: Alevilik toplumsal dayanışma varlığını sürdürmek zorundadır

Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk, koronavirüsün gerçekte yoksulları vurduğuna işaret etti. Fiziki mesafenin sosyal mesafeye evrildiğini vurgulayan Öztürk, "Kıyımlara ve katliamlara rağmen toplumsal dayanışmayla varlığını sürdüren Alevilik bu k

A+A-

Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk, koronavirüsün gerçekte yoksulları vurduğunu belirtti.

“Eşitlikçi diye methiyeler düzülen koronavirüsün hakikatte yoksulu vurduğunu gördük” diyen Sefa Öztürk dede, “Nice gencecik su gibi canlarımızı kaybettik. Gelinlerimizi, kızlarımızı, analarımızı, babalarımızı ve oğullarımızı pandemiye kurban verdik. Çok güzel yürekleri vardı, herbiri cihan parçasıydı. Çocuklarını öksüz bıraktılar, anasız ve de babasız. Ama bir tuhaf duruma tanıklık ediyoruz aynı zamanda. Giderek yalnızlık yaşam tarzına dönüştürülüyor” dedi.

“FİZİKİ MESAFE SOSYAL MESAFEYE EVRİLDİ”

Fiziki mesafenin sosyal mesafeye evrildiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti.

“Bencillik iyice karakter kazanarak gözden ırak olanlar gönülden iyice uzaklaştırılıyor. Sosyal mesafe ırkçı bir terim olmasina rağmen- doğrusu fiziki mesafe- sürekli kullanılarak insanlar gerçek anlamda yalnızlaştırılıyor. Virüs adeta egemen elinde etkili bir silaha dönüşüyor. Kıyımlara ve katliamlara rağmen toplumsal dayanışmayla varlığını sürdüren Alevilik bu karekterini sürdürmek zorundadır.

“KORONA SÜRECİ KOLEKTİF ANLAYIŞI ZAYIFLATMIŞTIR”

Son zamanlarda kimilerinin yaptığı affedilmez yanlışlar nedeniyle birliği hırpalamış korona süreci kolektif anlayışı zayıflatmıştır. Hele hele kimileri, kendilerini Aleviliğin çok üzerinde görenlerin hırsları ve arzuları dayanışmayı geriletmektedir. Hiç bir canımızı bu pis ölüme feda edemeyiz ve buna rızamız yoktur.

“KORONA GÜNLERİNDE DAHA ÇOK VİCDAN”

Birilerinin Alevilik üzerinden elde edeceği rantın bir canımızın tırnağı kadar değeri yoktur. Dilden Aleviliği gönüllere indirmeliyiz. Gönülde var olan Alevilik vicdan sahibidir. Vicdan sahibi süreğini varlığın birliğinde görür. Korona günlerinde daha çok vicdan.”

PİRHA/ İSTANBUL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.