Dersim'de bir toplu mezar daha...

Dersim'de bir toplu mezar daha...

Tunceli Sulh Ceza Hâkimliği, geçtiğimiz Nisan ayında Hozat ilçesine bağlı Karabakır köyünde, 1938 katliamı sırasında Baran ve Canan ailelerine mensup...

A+A-

Tunceli Sulh Ceza Hâkimliği, geçtiğimiz Nisan ayında Hozat ilçesine bağlı Karabakır köyünde, 1938 katliamı sırasında Baran ve Canan ailelerine mensup 24 kişinin katledildikten sonra gömüldüğü toplu mezarda inceleme yapılması yönünde karar vermesinin ardından benzer bir kararı da Nazimiye ilçesi Dallıbahçe köyünde bulunan toplu mezar için verdi.

Dersimli Hüseyin Akgün, 1938 Dersim katliamında ailesinden aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu 9 kişinin topluca defnedildiği alanda inceleme yapılması talebiyle avukatı Cihan Söylemez aracılığıyla Nazımiye Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulundu. Başsavcılık, Akgün'ün talebini zamanaşımını gerekçe göstererek "kovuşturmaya yer olmadığına" hükmederken, avukat Söylemez kararın kaldırılması için Tunceli Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulundu.

İtirazı görüşen Tunceli Sulh Ceza Hakimliği, Türkiye'nin daha önce benzer davalarda mahkum olduğuna atıfta bulunarak, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi maddeleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığını da dikkate alarak, mahalde cenazelerin bulunması amacına yönelik daha kapsamlı bir kazı ve araştırmanın yapılması, bulunması muhtemel kemikler üzerinde laboratuar analizi yaptırılarak insan kemiği olup olmadığının tespit edilmesi, insan kemiği olması halinde muhtemel ölüm yılı ve nedenlerinin ve akraba DNA eşleştirmelerinin yaptırılarak kalıntıların yakın akrabalara teslim edilmesi gerektiği etkin soruşturma yapılmamasının hem ulusal hem de uluslararası hukuk kurallarına ve sözleşmelere aykırılık teşkil edeceğinden Nazımiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararının kaldırılmasına" karar verdi.

Verilen kararın Hozat'ta açılan toplu mezara dair verilen kararı pekiştirdiğini ve 1937-38 katliamında insanların topluca katledildiği yerlerin açılması ile ilgili bir içtihat oluşturduğunu söyleyen Av. Cihan Söylemez, "Hangi savcı reddederse etsin, artık böyle bir mahkeme kararı var. Kesinleştiği için de bundan sonraki dosyalara öncülük edecektir" dedi.

Dersim Katliamı sırasında katledilen Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin gömüldüğü belirtilen toplu mezarda yapılan kazılarda 8 insana ait kafatası bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.