1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Devletin 'Elif Ana' açılımı
Devletin 'Elif Ana' açılımı

Devletin 'Elif Ana' açılımı

Devletin 'Elif Ana' açılımı Alevi toplumunun saygın önderlerinden Elif Sugan'ın 18'inci ölüm yılında türbesi...

A+A-

Devletin 'Elif Ana' açılımıDevletin 'Elif Ana' açılımı

Alevi toplumunun saygın önderlerinden Elif Sugan'ın 18'inci ölüm yılında türbesi önünde düzenlenen anma törenlerine Kahramanmaraş'taki devlet protokolü ilk kez katıldı

Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Adana ve Mersin başta olmak üzere Alevi kültüründe saygın bir yere sahip olan ve "Elif Ana" olarak tanınan Elif Sugan'ın 18'inci ölüm yılında düzenlenen anma törenine bu yıl ilk kez protokol katıldı. Bu durum "Elif Ana açılımı" olarak yorumlandı. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinin Akdemir köyünde bulunan türbede yapılan bu yılki anmaya Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, Garnizon Komutanı Albay Sezai Ergin ve Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın'ın da aralarında bulunduğu devlet erkânı tam kadro katıldı.

VALİ: DEĞERLİ CANLAR

Beş saat süren anma programında 2 defa konuşma yapan Vali M. Niyazi Tanılır sözlerine "Değerli canlar" diye başladı. Tanılır, törene gelmeden Elif Ana'nın hayat hikâyesini okuduğunu ve çok etkilendiğini söyleyerek, "Onun köydeki kısıtlı yaşamına rağmen etrafına hoşgörü, iyilik, yardım ve ışık saçması sıra dışı bir olaydır. Elif Ana mütevazı yaşantısıyla Alevi-Bektaşi kültürünün 20'nci yüzyıldaki simgesi haline gelmiştir. Örnek kişiliği ve insan sevgisi ile Mevlana'dan, Hz. Yunus'tan ve Pir Sultan Abdal'dan bu yana gelen bin yıllık sürede, birliğimizin damarlarını teşkil eden çok önemli bir çizginin ismidir" diye konuştu. Toplumsal yaşantıdaki hoşgörünün günümüzdeki siyasal yaşama "laiklik" olarak yansıdığını vurgulayan Vali Tanılır, şöyle devam etti: "Laiklik, devletin bütün dinler, inançlar ve mezhepler karşısında tarafsız olmasıdır. Bu temel ilke bizim Anadolu'daki geleneğimizle uyuştuğu için bin yıldır bu topraklarda barış içinde bir arada yaşıyoruz. Kendimizi şanslı saymalıyız. Bize düşen, sorunlarımızı kardeşlikle çözerek bu kültürü yüzyıllara taşımaktır. Elif Ana'nın ismi altında bir araya gelen bu topluluk bunun en güzel örneklerinden biridir. Kahramanmaraş Valiliği olarak Alevi kültürünün bir simgesi olan Elif Ana ismini yaşatmak için adını bir okula vereceğiz."

'BAĞLARI PEKİŞTİRDİ'

Yurtiçi ve yurtdışından tören için gelen yaklaşık 3 bin kişi valinin konuşmasını dakikalarca ayakta alkışladı. Halk ozanlarının sahne aldığı törende yapılan Cem ibadetini protokolle birlikte dikkatle izleyen Tanılır, daha önce televizyonlar dışında bu törene tanık olmadığını söyledi. Töreni köy muhtarlığıyla birlikte organize eden ve yurt dışında yaşayan Elif Ana'nın torunu Süleyman Sugan da bir konuşma yaptı. Sugan, "Hoşgörü ve sevgi toplum yaşamının vazgeçilmez iki temel unsurudur. Bir çok olumsuz davranış biçiminin arkasında hoşgörüsüzlük ve sevgisizlik yatmaktadır. Bu yıl bizi devletimizin temsilcileri yalnız bırakmadı. Bu da ev sahipliği yapmaya çalıştığımız birlik ve beraberlik günümüzde, gönüllerimizdeki samimi bağlarımızı daha da pekiştirdi" diye konuştu.

ELİF ANA KİMDİR?

Sağlığında insanların yardımına koşmasıyla tanınan ve ermiş olduğuna inanılan Elif Ana, Akdemir köyünde yaşadı ve 31 Ekim 1991'de 83 yaşında öldü. 10 yaşından itibaren her şeyi gördüğü ve bildiğine inanılan, kendi adıyla anılan bir ocağın kurucusu da olan Elif Ana'nın türbesi, yılın belirli mevsimlerinde yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Adakta bulunanlar, türbeye gelerek kurban kesiyor.

SABAH / Sırrıberk ARSLAN - 2 Kasım 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.