1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Didim ve Ören'de 'Nasıl bir Türkiye' istendiği tartışıldı
Didim ve Ören'de 'Nasıl bir Türkiye' istendiği tartışıldı

Didim ve Ören'de 'Nasıl bir Türkiye' istendiği tartışıldı

Didim ve Ören'de 'Nasıl bir Türkiye' istendiği tartışıldı“Nasıl bir Türkiye İstiyoruz Çalışma Grubu”nun...

A+A-

Didim ve Ören'de 'Nasıl bir Türkiye' istendiği tartışıldıDidim ve Ören'de 'Nasıl bir Türkiye' istendiği tartışıldı

“Nasıl bir Türkiye İstiyoruz Çalışma Grubu”nun organize ettiği toplantılardan ikincisi Didim'de, üçüncüsü ise Burhaniye Ören’de yapıldı. Ören DİSK tesislerinde yapılan, sol ve sosyal demokrat çevrelerden geniş bir katılımın olduğu toplantıyı Pir Sultan Abdal Derneği Ayvalık Şube Başkanı Erdal İrfan yönetti.

“Nasıl bir Türkiye İstiyoruz Çalışma Grubu” adına Necdet Saraç’ın konuşmacı olarak katıldığı Ören toplantısı, 23 Ağustos Pazar günü yapıldı. Toplantıya, Burhaniye, Ayvalık, Zeytinli, Dikili, Altınoluk ilçelerinden Alevi kuruluşlarının, ÖDP, EMEP gibi partilerin ve Özgürlükçü Sol Hareket temsilcilerinin yanısıra, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Sekreteri Servet Demir, SHP kurucularından ve eski Avrupa Temsilcisi Niyazi Şahin de katıldılar.

Toplantıyı yöneten Erdal İrfan’ın bölgede yapılan çalışmaları özetlemesinden sonra konuşan Necdet Saraç, “Nasıl bir Türkiye İstiyoruz Çalışma Grubu”nun yaptığı çalışmaları anlatarak, bu çalışmanın Alevi Bektaşi Federasyonu’nun 29 Mart seçimleri sonrası yaptığı toplantılar ve tartışmalarla şekillendiğini anlattı. Saraç, Hacıbektaş ve Didim’den sonra Ören’de yapılan çalışmanın üçüncü toplantı olduğunu söyledikten sonra, toplam 15 bin kişinin katılmasının hedeflendiği bu toplantıların Erzincan, Kars, Diyarbakır, Eskişehir, Amasya, Çorum, Adana, Antalya gibi bir çok şehirde yapıldıktan sonra İzmir, İstanbul ve Ankara’yla birlikte 11 Ekim’de sonuçlanacağını vurguladı.

Necdet Saraç, sağcı ve muhafazakar iktidarlardan kurtulmak için, sol bir alternatife ihtiyaç duyulduğunu, bu çerçevede de karar mekanizmalarına ve dolayısıyla siyasal iktidara talip bir hareketin yaratılabileceğini belirterek, 'laik ve demokratik bir Türkiye mümkündür' dedi.

Mevcudu değerlendiren, analiz eden, iktidar persepektifi yerine yalnızca muhalefet kurugusu yapan bir anlayışın yerini, iktidar hedefi olan, çözüm ve alternatif sunan yeni bir siyasal kültüre bırakması gerektiğini vurgulayan Saraç, böyle bir kültürü yaratmak için yalnızca yeni bir başlangıç yapıldığını vurgulayarak, tarihi kendileriyle başlatmadıklarını, Şeyh Bedrettin’den Pir Sultan’a, Nazım Hikmet’ten Hrant Dink’e kadar uzanan geniş ve engin bir birikimin devamı olduklarını da belirtti.

Çok kültürlü ve çok kimlikli laik ve demokratik bir Türkiye yaratmak için Alevilerin çok önemli bir dinamik olduğunu da belirten Saraç, kitlesel ve sol bir çalışmanın esas olduğunu, bu çalışmanın mezhep eksenine sıkıştırılamayacak kadar büyük olduğunu, Alevi hareketinin de bu süreçte önemli bir aktör olabileceğini söyledi.

"AKP’nin, siyasal İslamın belirlediği gündemler yerine kendi gündemimizi, kendi söylediklerimizi tartıştırabilrsek başarılı oluruz“ diyen Saraç, "İmam hatiplilerin yönettiği bu ülkeyi Alevi kökenliler, solcular niye yönetmesin?“ dedi. "Kendimizi bir başkasının gölgesinde görmeden bu tartışmayı büyütebilirsek, Türkiye’nin en temel sorunlarını, yani Kürt meselesini, Alevi taleplerini, demokratikleşmeyi korkusuzca tartışabilirsek, net çözümlerle kitlelerle buluşmak mümkün olur“ diyen Saraç eşitlik, özgürlük, adalet gibi kavramları yeniden ayakları üzerine oturtmak gerekir dedi.

"Eşitlik, özgürlük, adalet kavramlarının demode olduğunu söyleyenleri demode yapabilmek bizim elimizde. Bunun için de masa başı birliktelikleri zorlamak, enerjimizi buralarda harcamak yerine, ortak demokratik talepler ekseninde ara adım atmayı becerebilecek bütün güçlerle sokakta birleşmek gerekir“ diyen Saraç bu anlamda da Alevi toplumunun böyle bir birlikteliğin olabileceğini 30 Aralık’ta Köln’de, 2 Temmuz’da Madımak önünde ve 9 Kasım’da Sıhhiye’de hem de onbinlerin katılımıyla herkese gösterdiğini söyledi.

Daha sonra, toplantıya katılan çok sayıda kişi ve kurum temsilcisi de söz alarak sorular sordu, değerlendirmeler yaptı. "Bu girişimin motoru Aleviler olmalıdır", diyenlerin de, "aman Alevi partisi olmasın" diyenlerin de, "sorun kimlikler değil, sınıf ve emek sorunudur“ diyenlerin de birleştikleri ortak nokta, mevcut siyasal iktidar karşısında büyük, kitlesel, ses getiren, milyonları heyecanlandıran bir yapının yaratılmasının gerekliliği oldu.

Didim toplantısı

"Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz" inisiyatifinin ikinci toplantısı ise 22 Ağustos Cumartesi günü Aydın'ın Didim ilçesinde yapıldı.

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya Alevi Bektaşi Kültür Merkezi Örgütleme Genel Sekreteri ve Kızılırmak Yerel Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Özarslan, Pir Sultan Abdal Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İshak Kocabıyık ve Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği Başkanı Yusuf Doğan konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda ilk konuşan Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği Başkanı Yusuf Doğan, böyle bir toplantının ikincisinin Didim'de yapılmasının önemli olduğunu söylerken "Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz" tartışma taslağının toplumun her katmanından kişilerin görüşleri ele alınarak geliştirileceğini ifade etti.

Pir Sultan Abdal Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İshak Kocabıyık ise Alevilere yapılan ayırımcılığa karşı olduklarını belirterek şu görüşleri dile getirdi: "Bize yapılan haksızlığa, ayrımcılığa ve Alevilere karşı yürütülen yanlış politikaların kaldırılması için tepki gösterdik. Siyaset her zaman partiler ve örgütlenmeler aracılığıyla yapılmaz. Alevi toplumunun talepleri ortada. Nedir bunlar? Eşit yurttaşlık istiyoruz, Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istiyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın lağvedilmesini istiyoruz. Cem evlerinin yasal statü kazanmasını istiyoruz. Bunların yapılması için yüzbinlerle birlikte Ankara'da haykırdık."

Kocabıyık, Alevilerin bu talepleri kendi içlerinde tartıştıklarını da söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "12 Nisan'da Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu'nda bir metin hazırladık ve bu metni 'Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz' konulu taslakta dile getirdik. Biz bu taslak üzerine 25 toplantı yaparak halkın görüşlerini dile getireceğiz."

Alevi Bektaşi Kültür Merkezi Örgütleme Genel Sekreteri ve Kızılırmak Yerel Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Özarslan ise "Biz yıllardır Yezidisi, Süryanisi, Alevisi ve herkesimdekiler gerçekte yöneten değil yönetilendik. Biz hazırladığımız metin kapsamında çalışmaları yürütüyoruz. Artık ülkenin yönetiminde yer almak istiyoruz. Şu an ülkemizde yoğun bir siyasi kirlilik var. Siyasi erk'i elinde bulunduranlar kendileri dışındakileri sindirmeye çalışıyorlar" dedi.

Toplantı, soru cevap ve katılımcıların görüşlerinin bildirimiyle sona erdi.

Turnusol Haber - 26 Ağustos 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.