1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Didim’de Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı protesto edildi
Didim’de Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı protesto edildi

Didim’de Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı protesto edildi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı, Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği'nce düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı. Didim Cemevinde yapılan bası

A+A-

Didim Cemevinde yapılan basın açıklamasıyla, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı kınandı. Açıklamaya, Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, Didim Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Deveci ve Zeynel Şener, siyasi parti ilçe temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile dernek üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Cemevleri yasal güvenceye kavuşturulsun’ ‘Zorunlu din dersleri kaldırılsın’  pankartının açıldığı açıklamada konuşan dernek başkanı Hüseyin İlhan, cemevlerine yönelik fiili saldırıda bulunanları, evleri işaretleyenleri, inançlarını ve ibadethanelerini yasal zemine yok sayanları kınamak için toplandıklarını ifade ederek, “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Cemevine yapılan bu alçakça olaylar önümüzdeki süreçlerde daha da büyük saldırıların provası haline dönüşecektir endişesini taşımaktayız. Bu katil ruhlu zihniyeti tanıyoruz. Maraş’ta, Sivas’ta, Çorum’da, Suruç’ta toprağa verdiğimiz yüzlerce çocuğumuzun katledilişini unutmadık” dedi.

“HALKIN İRADESİ GASP EDİLDİ”

İlhan, “AKP Hükümeti kendisi  gibi düşünmeyenleri bertaraf etmesi, inanç ve ibadet yerlerini yok sayması ne yazık ki mezhepçi, ırkçı ve ötekileştiren zihniyeti bu alçakça saldırıları cesaretlendiriyor teşvik ediyor. Çok dilli çok inançlı kültürlere karşı uygulanan ayrımcı, inkârcı, ve mezhepçi zihniyet, işçi  ve emekçilere yönelik ekonomik ve siyasal baskıları ve halkın iradesiyle seçilenlerin haklarının ellerinden alınması, özgür iradeyi yok sayması düşünce ifadesine kelepçe vurulması inançlarının Diyanet tarafından  tarif edilmeye çalışılması bir kalıba konulmak istenmesi hükumetin sicilinin nasıl olduğunu bizlere gösteriyor”dedi.

Bu tür alçak saldırıların kendilerini korkutup sindiremeyeceğini ifade eden İlhan, “Bu ülkenin yurttaşlarıyız. Hayati birlikte kucaklayıp, birbirimizi olduğumuz gibi kardeşçe kabullenip, barış içinde yaşamak istiyoruz”diye konuştu. Basın açıklaması sonrası atılan sloganlarla basın açıklaması son buldu.

 

Didim’de Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı protesto edildi

Didim’de Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı protesto edildi

Didim’de Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırı protesto edildi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.