1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Din baskısını ortaya çıkaran öğretmene sürgün
Din baskısını ortaya çıkaran öğretmene sürgün

Din baskısını ortaya çıkaran öğretmene sürgün

Din baskısını ortaya çıkaran öğretmene sürgün Alevi oldukları için baskı gören ve okullarından ayrılmak zorunda kalan...

A+A-

Din baskısını ortaya çıkaran öğretmene sürgünDin baskısını ortaya çıkaran öğretmene sürgün

Alevi oldukları için baskı gören ve okullarından ayrılmak zorunda kalan 4 kız öğrenci hakkında gazetecilere bilgi veren öğretmen sürgüne edildi.

Amasya Merkez Kız Meslek Lisesi ve Anadolu Kız Meslek Lisesi’nde öğrenim gören 4 Alevi öğrencinin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve okul pansiyonu müdürü tarafından baskı gördükleri gerekçesiyle okulu bırakmaları konusunda basına bilgi veren öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cezalandırıldı. Öğretmene, disiplin yönünden “kınama” ve idari yönden “görev yerinin değiştirilmesi” cezası verildi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik sürgünü, “Ayrım gözetilmeksizin kanun önünde herkes eşittir” diyerek savundu.

Öğrencilerin ayrılma gerekçesi açıklanmadı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Sacid Yıldız’ın konuyla ilgili soru önergesini yanıtladı. Öğrencilerin okullarından din baskısı nedeniyle ayrılmadığını savunan Çelik, öğretmene uygulanan idari ve disiplin cezalarının, “bütün vatandaşları kucaklayıcı bir yönetim anlayışı” ile verildiğini ileri sürdü. Çelik, öğrencilerin din baskısı nedeniyle ayrılmadıklarını iddia ederken, öğrencilerin ayrılma nedenlerine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Milli Eğitim Bakanı Çelik ayrıca, okulda Ramazan aylarında öğle yemeği verilmediğini de doğruladı. Çelik, okul müdürü ve iki müdür yardımcısının, Ramazan ayında oruç tutmayan öğrencileri tespit ederek düzenli olarak öğlen yemeği yemelerini sağlamadıkları ve nöbetçi öğretmen çizelgesini hazırlamadıkları gerekçesiyle ihtar cezası verildiğini bildirdi.

Sürgünün adı: Kanun önünde eşitlik

Soru önergesine verdiği yanıtta söz konusu durumun ortaya çıkmasında gazetecilere yardım eden öğretmenin “görev yerinin değiştirildiğini” kaydeden Çelik, bir öğretmene de gazeteci ile birlikte okuldan ve pansiyondan ayrılan öğrencilerin köyüne gittiği ve gazeteciye bilgi vererek medyada yer alan iddialarda katkısı bulunduğu için disiplin yönünden 657 sayılı Kanun’un 12/B maddesi uyarınca kınama cezası verilmesi, idari yönden merkez ilçe içinde görev yerinin değiştirilmesini uygun bulduğunu belirtti.

Ankara/EVRENSEL - 23 Mart 2008

Baskı yapana ihtar, açığa çıkarana sürgün

Baskı yapana ihtar, açığa çıkarana sürgünAmasya Merkez Kız Meslek Lisesi ve Anadolu Kız Meslek Lisesi’nde öğrenim gören dört Alevi öğrencinin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve okul pansiyonu müdürü tarafından baskı gördükleri gerekçesiyle okulu bırakmaları konusunda basına bilgi veren öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cezalandırıldı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP’li Sacid Yıldız’ın soru önergesini yanıtladı. Çelik, söz konusu durumun ortaya çıkmasında gazetecilere yardım eden öğretmenin neden cezalandırıldığını  şöyle açıkladı:

“Bir öğretmene, gazeteci ile birlikte okuldan ve pansiyondan ayrılan öğrencilerin köyüne gittiği ve bilgi vererek medyada yer alan iddialarda katkısı bulunduğu için, disiplin yönünden ‘kınama’ cezası verilmesinin, idari yönden merkez ilçe içinde ‘görev yerinin değiştirilmesinin’ uygun olacağı şeklinde görüş ve kanaat bildirildiği ve ilgililerin cezalarının uygulandığı anlaşılmaktadır. Yönetim anlayışımız seçkine değil, Anayasa’mızın 10. maddesi kapsamında bütün vatandaşlarımızı kucaklayıcı bir anlayış olup,  anlaşılacağı üzere yasaların gereği yerine getirilmiştir.”

‘Yemek hazırlamamışlar’

Okulda ramazanda öğle yemeği verilmediğini doğrulayan Çelik, okul müdürü ve iki müdür yardımcısına, ‘Ramazanda oruç tutmayan öğrencileri saptayarak düzenli olarak öğle yemeği yemelerini sağlamadıkları’ gerekçesiyle “ihtar” cezası verildiğini bildirdi.

ANKARA ANKA
MİLLİYET - 23 Mart 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.