1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. MAKALE

  4. Ece TEMELKURAN : Gözaltı
Ece TEMELKURAN : Gözaltı

Ece TEMELKURAN : Gözaltı

Ece TEMELKURAN : GözaltıTürk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy dün gözaltına alındı. Apar topar. Birliğin...

A+A-

Ece TEMELKURAN : GözaltıEce TEMELKURAN : Gözaltı

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy dün gözaltına alındı. Apar topar. Birliğin dergisinde yayımlanan bir yazısı nedeniyle aniden gözaltına alınması gerekmiş. Nöroloji profesörü Gürsoy, Ankara’da derhal derdest edilmiş ve böylece memleketimize verebileceği diğer ürkütücü zararlar engellenmiş. Neyse ki Türkiye ucuz kurtuldu. Mazallah Gencay Gürsoy hemencecik gözaltına alınmasaydı kim bilir başımıza neler gelirdi!

Gençay Gürsoy’un suçu ne? Türkiye’de hepimizin eşsiz bir huzur içinde yaşamamızı sağlayan, özellikle iktidar tarafından tesis edilen “sağduyu” ortamını bozacak birtakım gıcıklıklar yapmak. Nasıl? Şöyle...

Ergenekon abrakadabrası

Önceki gün demiştim ki, “Adım gibi eminim, yarın ve önümüzdeki günlerde muhafazakâr basının ve siyasi iktidarın şaheser meşrulaştırma harekâtını daha nadide örnekleriyle de izleyeceğiz. Ve 1 Mayıs için dün söylediklerini tekrar edecekler:

Sağduyu kazandı!

Aynen de dediğim gibi oldu. İktidar yanlısı, muhafazakâr basın, acayip bir abrakadabra ile işçileri, sendikaları Ergenekon heyhülasının bir parçası yapmaya çalıştı. Daha da çalışacaklar. Bu ahmakça teoriyi nasıl bir entelektüel başarıymış gibi satacaklarını izleyin lütfen. Sanki polisler gidip hastanelere bomba atmamış gibi olaya ‘Taksim restleşmesi’ adını da taktılar. Hatta bu olayın ‘Türkiye’nin imajına zarar verdiğini’ söyleyecek kadar kayıtsızdılar insanların yaşadığı acı ve dehşete. Taksim’de yaşananlara sahip çıkan Başbakan’ı alkışlıyorlardı yine. Tam da dediğim gibi ‘sağduyu’ dediler. Çünkü onların sağduyusu bu. Kan revan içinde bir sağduyu! Ve bu ‘sağduyu ortamının’ bozulmasını istemiyorlar. Ödleri kopuyor biri gelecek de bu huzur, sağlık, esenlik atmosferine zarar verecek diye.

‘Türk-İslam Artezyeni’

İşte o yüzden Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy’u gözaltına alıyorlar. Yazısı nedeniyleymiş. Allah Allah? Türk Tabipleri Birliği’nin 1 Mayıs günü Şişli Etfal Hastanesi’ne atılan bombayla ilgili olarak savcılığa yaptığı suç duyurusunun hemen ardından... Allah Allah? Acil servise bilinçli olarak atıldığı ortaya çıkan gaz bombası için suç duyurusu yapılmasının hemen ardından böyle bir gözaltı? Allah Allah? Asıl ‘Taksim restleşmesi’ bu mu acaba? Allah Allah?

Yoksa şöyle mi yazmalıyım muhafazakâr-milliyetçi, ‘Türk-İslam Artezyeni’ yiğitlerin ağzından: Allahallahallahallah!

İktidarın eteklerinde, oynanan çirkin çiftetelli esnasında bir oraya bir buraya savrulurken icat ettikleri meşrulaştırma teorileriyle başları dönüyordur muhakkak. Hakikat, gazetecilik, yazı bakidir; iktidar gelir geçer. Bu insanlar, yani işçilerin, öğrencilerin, çocukların gaz bombalarından zehirlenmesini iktidarın ağzından olumlayan meslektaşlarımız, bir gün AKP gittiğinde ne yapacaklar? Danışmanlık kadroları sınırlı, nihayet yine gelip gidip gazetecilik yapmak zorunda kalacaklar. Hiç mi utanmayacaklar?

Bu memleketin en hakikatli beyinlerinden biri olan Gençay Gürsoy’u gözaltına alabilen bir siyasal iktidarı alkışladıklarını unutmak için ne yapacaklar? Bir günde yüzlerce kişiyi gözaltına alan, gazetecilerin kollarını kıran bu utanç gününü alkışladıklarını hiç mi hatırlamayacaklar? İktidarın eteklerinde savrulurken başları dönenler bir gün bu çiftetelli bittiğinde kendilerinden utanmayacakları şekilde davranmaya başlasalar iyi olur. Çünkü bu işlerin bir de yarını var.

Ece Temelkuran

<!--

var prefix = 'ma' + 'il' + 'to';

var path = 'hr' + 'ef' + '=';

var addy47940 = 'ecetem' + '@';

addy47940 = addy47940 + 'hotmail' + '.' + 'com';

var addy_text47940 = 'ecetem' + '@' + 'hotmail' + '.' + 'com';

( '' );

47940 );

( '' );

//-->n

<!--

( '' );

//-->

<!--

( '' );

//-->


MİLLİYET - 4 Mayıs 2008 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.