1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Eğitim-Sen'den "İmam Öğretmen" Uygulamasına Tepki
Eğitim-Sen'den "İmam Öğretmen" Uygulamasına Tepki

Eğitim-Sen'den "İmam Öğretmen" Uygulamasına Tepki

Eğitim-Sen'den "İmam Öğretmen" Uygulamasına Tepkiİmam ve Müezzinlerin Okullarda Ücretli Öğretmen Olarak Görevlendirilmesine...

A+A-

Eğitim-Sen'den "İmam Öğretmen" Uygulamasına TepkiEğitim-Sen'den "İmam Öğretmen" Uygulamasına Tepki

İmam ve Müezzinlerin Okullarda Ücretli Öğretmen Olarak Görevlendirilmesine Derhal Son Verilmelidir!

Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu’nun “İmam Ve Müezzinlerin Okullarda Ücretli Öğretmen Olarak Görevlendirilmesine Derhal Son Verilmelidir!” başlıklı açıklama metni.

Bilindiği üzere İzmir, Edirne, Çorum, Gaziantep ve Diyarbakır illerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri için kadrolu öğretmen olmadığı gerekçesiyle imam ve müezzinler, ilgili mülki amirler tarafından “ücretli öğretmen” olarak okullarda görevlendirilmektedir. Bu uygulamanın, eğitim sistemimizde yaratacağı olumsuz etkiler açısından gerçekleştirilen uyarılar dikkate alınmadan, giderek yaygın bir hala gelmesi ise endişe verici bir hal almıştır.

Zorunlu din dersi uygulamasının tartışıldığı ve bu uygulamaya son verilmesi talebinin vurgulandığı bir dönemde imam ve müezzinlerin ücretli öğretmen olarak görevlendirilmesi, zorunlu din dersi uygulamasına karşı çıkışın nedenlerini bir kez daha meşrulaştırmaktadır. Çünkü söz konusu kişiler, mesleği icabı ancak bir mezhebin dini eğitimini verebileceklerdir. Dolayısıyla böylesi bir eğitimin dayatma halini alacağı açıktır.

Demokratik, laik eğitim ilkesi ile hiçbir şekilde bağdaşmayacak bu uygulama, okullara ve eğitim sistemimize bakışın da açık bir göstergesidir. Oysaki evrensel, bilimsel ve demokratik ilkeler çerçevesinde örgütlenmiş bir eğitim hizmeti çocuklarımızın kişisel gelişimlerinde olduğu kadar, içinde bulundukları toplumu ve dünyayı anlayabilmeleri açısından hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesi gerekirken imam ve müezzinlerin öğretmen yapılması, çocuklarımızın gelişimlerini daha olumsuz etkileyecektir.

Yaşanılanlar iki gerçeğin altını çizmektedir. İlk olarak, öğretmen açığı bu uygulamanın meşruiyeti olarak kullanılmaktadır. İkinci olarak ise “zorunlu din dersi” uygulamasının tartışıldığı ve bu uygulamaya son verilmesi taleplerinin seslendirildiği bu günlerde bu taleplere kulaklarını kapatan AKP, laik eğitimden ne anladığını imam/müezzin öğretmen uygulaması ile göstermiş olmaktadır.

Öğretmen açığını gidermek, zorunlu din dersi uygulamasına son vermek ve eğitim hizmetini demokratik, bilimsel ve laik ilkeler çerçevesinde örgütlemek Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve AKP’nin sorumluğundadır. Ancak AKP zorunlu din dersinin kaldırılması talebine sırtını dönerek, müezzin ve imamları öğretmen yapmakta, “din bilgisi ve ahlak öğretimi” adı altında tek bir din ve mezhebin eğitimini çocuklarımıza dayatmakta ve sorun çözdüğünü iddia etmektedir.

Eğitim Sen olarak imam ya da müezzinlerin okullarda öğretmenlik yapmaları yönündeki uygulamaya derhal son verilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Bu sorunun temelinde yatan zorunlu din dersi uygulamasına da son verilerek eğitim hizmetinin kamusal, demokratik, bilimsel ve laik ilkeler kapsamında örgütlenmesi zorunluluğunu tüm yetkililere iletiyoruz.

Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu

Alevihaber.com - 25.10.2010

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.