Erbil, hakkında açılan davaya ilişkin konuştu: Sözlerimin arkasındayım

Erbil, hakkında açılan davaya ilişkin konuştu: Sözlerimin arkasındayım

Britanya Alevi Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil Maraş Katliamı’nın 41. yıl dönümünde yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek hakkında iddianame düzenlenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erbil, “Devletleşmiş AKP-MHP rejimi Türkiye’de tüm muha

A+A-

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker’e Maraş Katliamı’nın 37. yıl dönümünde yaptığı konuşmadan dolayı ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiası ile dava açılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de Maraş Katliamı’nın 41. yıl dönümünde yaptığı konuşma nedeniyle Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Genel Başkanı İsrafil Erbil hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede Erbil’in Maraş Katliamı’nın 41. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen anma sırasında yaptığı konuşmalar yer aldı.

İddianameye göre Erbil’in yaptığı bu konuşmasından dolayı TCK’nın 301. maddesinden de ayrıca bir soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Yürütülen bu soruşturmada da ‘Katil devlet’ sözleri suç sayıldı.

“AKP-MHP REJİMİ TÜRKİYE’DE TÜM MUHALİF SESLERİ KISMAK İSTİYOR”

PİRHA’ya konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erbil; “AKP-MHP rejimi ya da devletleşmiş AKP-MHP rejimi Türkiye’de tüm muhalif sesleri kısmak istiyor. Politik ve ekonomik araçlarla birlikte hukuk terazisini de kontrol ederek gerçekleri söyleyen hiç kimseye yaşam hakkı bırakmıyorlar. Son HDP İzmir binasında yapılan cinayette de hepimizin şahit olduğu gibi muhalif olanları katledecek ya da tetikçilerine katlettirecek kadar ileri gitmiş durumdalar” dedi.

“TÜRKİYE’DE MÜCADELE VEREN KURUMLARIMIZIN SESİNİ DÜNYAYA DUYURMAK ZORUNDAYIZ”

Avrupa’da örgütlü Alevi kurum temsilcileri olarak Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine ve katliamlara karşı sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Erbil sözlerine şu şekilde devam etti:

“Avrupa’da örgütlü Alevi kurum temsilcileri olan bizler Türkiye’ye oranla daha özgür konuşabildiğimiz için Türkiye’de yapılan baskı ve zulme sessiz kalamayız. O nedenle her yıl Sivas, Maraş katliamları gibi insanlık suçu işlenmiş katliamların anma etkinliklerinde yaşanan kısıtlamalar başta olmak üzere tüm insan hakları ihlallerine karşı mücadele etmeliyiz. Türkiye’de aynı mücadeleyi veren kurumlarımızın sesini dünyaya duyurmak zorundayız. Bu çalışmalarımız kapsamında yaptığımız etkinliklerde yaptığımız konuşmalarımız ve diğer etkinliklerimiz AKP-MHP devletinin hoşuma gitmiyor. O nedenle Maraş Katliamı’nın 41. yıl dönümünde Maraş’ta yaptığım konuşma nedeniyle hakkımda iddianame hazırlandı.”

“DEVLET KATLİAMLARIN AZMETTİRİCİSİ VE ORGANİZATÖRÜ”

İddianamede ‘suç’ olarak görülen tüm sözlerinin arkasında olduğunu belirten Erbil son olarak şunları aktardı:

“Halkın bir kesimini hakaret başta olmak üzere birçok uydurma ve çarpıtma gerekçelerle hazırlanan iddianamede ki bana ait olan sözlerimin arkasındayım. Ve tekrar ediyorum devlet Alevilere karşı işlemiş olduğu tüm insan hakları ihlalleri ve katliamların azmettiricisi ve organizatörüdür. Tüm katliamlarla yüzleşmelidir diye düşünüyorum. Benim ve yoldaşlarımın anmalarda yaptığımız konuşmalarda bizim dile getirdiklerimizi bugün kendi besledikleri mafya ve derin güçleri de söylüyorlar. O nedenle savcıların birinci görevi bu suçları ortaya çıkarmak ve yargılamaktır. Bizler gibi doğruları söyleyenlere iddianame hazırlamak değildir. AKP ve MHP sözcülüğünü yapan savcılar iyi bilsinler ki halkımıza yapılan zulmün hesabını sormak suç ise eğer ben bu suçu işlemeye devam edeceğim.”

Melis CİDDİOĞLU/PİRHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.