1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. 'Erdal Eren öldürmedi, silah kazası'
'Erdal Eren öldürmedi, silah kazası'

'Erdal Eren öldürmedi, silah kazası'

'Erdal Eren öldürmedi, silah kazası'Giresun Valiliği sitesinde Er Önge’nin ölüm nedeni kaza olarak yer alıyor. Erdal...

A+A-

'Erdal Eren öldürmedi, silah kazası''Erdal Eren öldürmedi, silah kazası'

Giresun Valiliği sitesinde Er Önge’nin ölüm nedeni kaza olarak yer alıyor. Erdal Eren 13 Aralık 1980’de idam edildi.

12 Eylül darbesinden sonra Erdal Eren, er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü gerekçesiyle idam edildi. Önge’nin memleketi Giresun Valiliği’nin internet sitesindeki ‘şehitlerimiz’ bölümünde Önge’nin kaza sonucu öldüğü belirtiliyor

İSTANBUL - Er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddiasıyla 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’i ölüme götüren olayla ilgili kuşkulara bir yenisi daha eklendi. 12 Eylül yargısının Eren’in silahla öldürdüğünü söylediği Önge’nin ölüm nedeni, Giresun Valiliği’nin internet sitesindeki şehitler bölümünde ‘silah kazası’ olarak geçiyor.

Tarih 30 Ocak 1980... Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve ODTÜ öğrencisi Sinan Suner MHP’li Bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından öldürüldü. Bu olayı protesto gösterileri sırasında olaylar çıktı. Çatışmada er Zekeriya Önge öldü. Erdal Eren ise 24 kişiyle birlikte gözaltına alındı. Bundan sonra tarihin en hızlı yargılamalarından  biri başladı. Eren, Önge’yi öldürdüğü gerekçesiyle 19 Mart 1980’de idama mahkûm edildi.

Dava birbuçuk ay sürdü

Yargılama süreci sadece bir buçuk ay sürdü. Eren’in avukatları kararı temyiz etti. Yargıtay 3. Dairesi idam kararını bozdu. Dava dosyası defalarca Yargıtay’a gitti ve bozuldu. Zaten dava dosyası şaibelerle doluydu. Eren, önden ateş etmiş, asker sırtından vurulmuştu. Önge’nin vücudundan çıkan kurşunun Eren’in tabancasından çıkıp çıkmadığına dair kesin bir rapor yoktu, otopsi raporu da şüpheliydi, Erdal’ın 18 yaşından küçük olup olmadığı da araştırılmadı...

Yargıtay 3. Dairesi idam kararını iki kez bozunca başsavcılık itiraz etti. Dosya Yargıtay Daireler Kurulu’na gitti. Bu kez onandı. Eren 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Cezaevi’nde idam edildi.

Kafalarda pek çok soru işaretleri bırakan olayla ilgili kuşkulara bir yenisi daha eklendi. İnternet sitesinde ‘Şehitlerimiz’ başlığı altında tüm ilçelerdeki şehitlerin isimlerini, fotoğraflarını ve ölüm nedenlerini yayımlayan Giresun Valiliği, Önge’ye de yer verdi. Çamoluk ilçesi şehitleri arasında adı geçen er  Önge’in ölüm nedeni ise ‘silah kazası’ olarak veriliyor.

Eren’in o dönem avukatlığını yapan Nihat Toktay, silah kazasının ya kendi silahından ya da arkadaşının silahından çıkmasıyla meydana gelebileceğini belirtiyor: “Şehit ailelerinin yakınlarına Emekli Sandığı’ndan maaş bağlanır. Maaş bağlanmadığını öğrendik. Bağlanmama gerekçesi olarak da kazayla vurulduğu gündeme gelmiş. Erin otopsi raporunda kurşunun girdiği yer yazıyor, başka herhangi bir bilgi yok. Ailesine ulaşamıyoruz.”

UMAY AKTAŞ SALMAN
RADİKAL - 20.09.2008