1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. KİTAP

  4. Erdoğan Çınar'ın Son Kitabı: "Dergah'ın Sırrı"
Erdoğan Çınar'ın Son Kitabı: "Dergah'ın Sırrı"

Erdoğan Çınar'ın Son Kitabı: "Dergah'ın Sırrı"

Erdoğan Çınar'ın Son Kitabı: "Dergah'ın Sırrı"Dergah'ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp Hafızası / Birinci Kitap - Yazar : Erdoğan Çınar

A+A-

Erdoğan Çınar'ın Son Kitabı: "Dergah'ın Sırrı"

Dergah'ın Sırrı
Aleviliğin Kayıp Hafızası / Birinci Kitap
Yazar : Erdoğan Çınar

 
On üçüncü yüzyılda, güvercin suretine girip, göğün tavanından Hacı Bektaş Veli Dergâhı'na inen kimin ruhuydu? Bu zamanda Hacı Bektaş Veli Dergâhı'nda ne oldu? Ana Tanrıça Ma, 'tedbil-i kıyafet' edip Hacı Bektaş Veli suretine mi büründü, yoksa Hacı Bektaş Veli derler bir derviş Ana Tanrıça'nın hırkasını mı giyindi?

Hacı Bektaş Veli Dergâhı'nın kurucuları ve Anadolu'nun en eski, en görkemli ve en gizemli uygarlığının yaratıcıları Luvilerle, bugün dergâhı sahiplenen Aleviler arasındaki birinci dereceden bir akrabalık ilişkisi var mı, yoksa Aleviler bu dergâhın işgalcileri mi?

Hacı Bektaş Veli, Roma İmparatorluğu'nun muzaffer komutanı General Manlius Vulso'nun Anadolu seferine başlamadan önce olurunu aldığı Ana Tanrıça kültünün merkezi Sivrihisar'daki ruhbanlar meclisinden, Anadolu'ya girebilmek için icazet istedi mi?

Üç kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu, on altıncı yüzyılda onlarca isyana önayak olmuş, sultanın ve devletin varlığına açıkça kastetmiş 'nifak yuvası' ve 'isyan karargâhı' Hacı Bektaş Veli Dergâhı'na neden müdahale edemedi, Osmanlı'nın bu dergâh karşısında içine düştüğü çaresizliğinin sebebi neydi?

'Yas-ı Ma'tem' günlerinin kökleri nerededir? Göğe çekilen ve yası tutulan kimdir, Ma mı, Mary mi, yoksa 12. İmam Mahdi mi? Kutsal Mary, Hagio Mama, 12. İmam Mahdi ve Hacı Bektaş Veli aslında Luvilerin Ana Tanrıçası Ma'nın farklı kültürlerdeki suretleri miydiler?

Alevilerin kendilerinden bile sakındıkları 'Ay ve gün sırrı' nedir? Ana Tanrıça'nın sembolü olan 'Ay ve gün' motifi, Türkiye Cumhuriyetinin bayrağına nasıl yerleşti?

Bu çalışmada, Sakarya Nehri'nin suladığı ovalardan başlayıp Kızılırmak kıyılarına kadar uzanan, kimi zaman Dersim'e sığınan, yorulduğunda İda Dağı'nda dinlenen, beş bin yıllık büyülü maceranın küçük bir bölümü hikâye edildi...

Erdoğan Çınar'ın Son Kitabı:

Sayfa : 216  
 
Yazar : Erdoğan Çınar

Yayınevi : Nokta Kitap Yayıncılık

Alevi Haber - 24 Temmuz 2011

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.