1. HABERLER

  2. ALEVİLİK

  3. ALEVİ KURUMLARINDAN

  4. FEDA: Yaşam hakkı kutsaldır, ölümlere göz yummayın
FEDA: Yaşam hakkı kutsaldır, ölümlere göz yummayın

FEDA: Yaşam hakkı kutsaldır, ölümlere göz yummayın

FEDA, yaptığı yazılı açıklamada, "Zülmat deryasında yüzenler, düzenlerini ebedileştirmek can almaya devam ediyorlar" diyerek, "Bu zulme ortak olmayacağız, sessiz kalmayacağız. Zi

A+A-

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), ölüm orucunun 288. Gününde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek için açıklama yaptı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“ Zülmat deryasında yüzenler, düzenlerini ebedileştirmek can almaya devam ediyorlar. Hak ve Nahak mücadelesinde bir can daha teslim olmaktan, nefsine yenilmektense ölmeden ölümü yenme geleceğinin yılmaz savunucu olmuştur. Herkesin gözleri önünde Helin Böke ve iki yoldaşı ölüme mahkum edildiler, zindanlarda rehin alındılar yezit zihniyet tarafından ve 288. Gününde girdiği ölüm orucundan şehadet haberi geldi Helin Bölek’in. Bir şeyler koptu yüreğimizden, birşeyler gitti insanlığımızdan . Asil duygularımızı, asiliğimizi, adaletsizliğe karşı çıkma hissiyatımızı yitirir mi olduk, utanmayı unutur mu olduk ? Cesaretimizle devralıp devam ettirdiğimiz kavganın ceberut zalimler karşında teslimiyete terk etmeyen mazlumun ahini yüklenip haykıran, en güzel devrim şarkılarını, yiğit evlatlara yakılmış ağıtları susmadan en güzel ” yorumlarla” dillendiren, insanlığın soylu damarlarından devraldığı direnişçiliğiyle halkın düşün dünyasına kazınan Grup Yorum’un üyeleri ölüyorlar sessiz sedasız. Ölümlere karşı kapanan gözler, kapatılan kulaklar, köreltilen vicdanlar bu zulmün / cinayetin üstünü örtemez. Zulmü ibadet sayan bir devlet geleneğidir katliam, ister birer birer ister biner biner olsun.

Toplumun tamamına dayatılmak istenen F tipi bir dünya gerçekliğinin Corona virüsü ile somutlaştırıldığı şu günlerde bir direniş devam ediyor. Nemrudî zihniyetin tezahürü yezitlerin tohumu zulmet deryasının firavununa karşı üç özge can aylardır direniyorlar en insani taleplerle. Kendileri için değil yalnız, herkes için üstelik ! Tek talep ettikleriyse hak ve adalet !

Zindanlarda esir alınan, kendilerine muhalif tüm canlara dayatılan bu zihniyeti memleketi Kerbela’ya çeviren bir yezite karşı Hüseynî duruşla direnerek insanlık onuru için umudu koruma çalışan bu üç candan Helin Bölek, halklarımıza umut veren yüzü, özgürlüğe sevdalı yüreği ve haykıran sesiyle birlikte ardandan insanlık adına direniş ruhunu değerli bir miras olarak korumuş ve zülumata teslim olmadan hakka yürümüştür. Kadim köklerinden Zarifelerden, Beselerden, Sakinelerden aldığı direngen Alevi Kadın kimliğini son ana kadar koruyan, zülme biat etmeyen Helin Bölek’in mücadelesini bir kez daha saygı ve minnetle selamlıyoruz.

Tüm Dünya ülkeleri hatta İran dahi içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı koşulsuz bir şekilde zindanları boşaltırken Türkiye’deki hükümetin bu süreci fırsata dönüştürme çabalarını görmezden gelmek, sessiz kalmak hali hazırda ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi iki can şahsında binlerce hasta tutsağın göz göre göre katledilmesi demektir. Yaşam hakkının kutsallığı düsturundan hareketle bu duruma sessiz kalmak Devletin işlediği / işleyeceği cinayetlere de ortak olmak demektir.

Bilinmelidir ki; “Her Firavuna karşı direnen bir Musa çıkacaktır elinde asasıyla”, Yol ulularımızdan Pir Sultanın dediği gibi ” Yürü bre Hızır pasa seninde çarkın kırılır, güvendiğin padişahın gün gelir oda yıkılır.” Bu zulme ortak olmayacağız, sessiz kalmayacağız. Zindanlar boşalsın, tüm siyasi tutsaklara özgürlük. Ve grup yorum şahsında dayatılan bu zulüm derhal son bulmalı ve hala ölüm orucunu devam ettiren iki canın talepleri kayıtsız şartsız kabul edilmelidir. Yaşam hakkı kutsaldır, ölümlere göz yummayın. Grup Yorum üyeleri şahsında zindanlarda rehin alınan tüm siyasi tutsaklar yaşasın.”

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.