FEDA’dan HDP’ye destek mesajı: Bu oyunu bozmak zorundayız!

FEDA’dan HDP’ye destek mesajı: Bu oyunu bozmak zorundayız!

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), HDP İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırıyı kınayarak “Aleviler, Kürtler, Feministler, Emekçiler ve tüm ezilenler bu oyunu bozmak zorundayız. Bu oyunu bozmaz, demokratik hukuk devletini inşa edemezsek, bizi büyük tehliken

A+A-

HDP İzmir İl Örgütüne yapılan silahlı saldırıya bir tepki de FEDA’dan geldi. Yazılı bir açıklama yapan FEDA, katledilen Deniz Poyraz sebebiyle üzüntülerini dile getirdi

“Faşizm kana doymuyor” denilen FEDA’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İttihat ve Terakki zihniyeti bugün yine iş başındaydı. Anadolu ve Mezopotamya’nın kadim halklarını ve inançlarını ortadan kaldırmaya yeminli ırkçı, katliamcı ve soykırımcı zihniyetin tetikçisi bir canımızı daha bizden aldı. HDP İzmir İl örgütünü basan katil, Deniz Poyraz’ı katletmiş, il binasını ateşe vermek istemiştir. 2 Temmuz 1993 Sivas katliamında olduğu gibi ateşi, kanı ve barutu demokratik siyasetin partisine boca etmek istemiştir. Bu katliamcı faşist zihniyeti şiddetle kınıyor, demokrasi güçlerini birlikte olmaya, dayanışmaya çağırıyoruz.

‘Müslüman ve Türk olmayanların, Türklere biat etme ve kölece yaşama hakkından başka hakları yoktur’ diyen inkarcı ve katliamcı ulus devletin ideologlarının ülkemize reva gördükleri ölüm, kan ve gözyaşı olmuştur. İçeride ve dışarıda kendisi dışındaki her kesi ve kesimi düşman gören bu zihniyet, ülkeyi yaşanmaz kılmış, kadın kırımı, ekolojik talan, yolsuzluk ve yoksulluk cenderesindeki halklarımızı canından bezdirtmiştir.

“TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜN DIŞA VURUMU”

Mafya- çete ve polis devletinin hukuksuzluk, yolsuzluk, katliamcı ve soykırımcı zihniyetini sürdüren AKP-MHP iktidarının öteki olanı, farklı düşüneni, kendi hakikatini yaşamak isteyenlere tahammülsüzlüğünün dışa vurumudur bu cinayet. Toplum histeri içinde. Tek tek bireyler ise paranoya ile farklılıkları, inançları, farklı düşünenleri ortadan kaldırmayı kendisine hak görmektedir. Katilin Kobanî ve Rojava kuşatması içinde yer alması bu ırkçı, katliamcı zihniyetin ne denli topluma sirayet ettiğini bize göstermektedir.

Her gün onlarca gözaltı ve tutuklama ile HDP’yi işlevsiz ve iş yapamaz hale sokmak isteyen iktidar, bununla yetinmeyip hem HDP’yi kapatmak, hem de bu tür saldırı ve cinayetlerle Türkiye halklarının, inançlarının, feminist ve emek hareketlerinin tek direniş kalesini düşürmek istiyor. Aleviler, Kürtler, Feministler, Emekçiler ve tüm ezilenler bu oyunu bozmak zorundayız. Bu oyunu bozmaz, demokratik hukuk devletini inşa edemezsek, bizi büyük tehlikenin beklediğini bilmek zorundayız.

Çokluk içinde birliğin inancı olan Alevi inanç sahipleri olarak, tarih boyunca haklının, mazlumun ve mağdurun yanında olduğumuzdan hareketle, faşizme karşı HDP’nin yanında, onun haklı ve meşru mücadelesini sahiplenen olacağız. Yaşasın Halkların ve İnançların Kardeşliği!”

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.