1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. Fethullah Gülen İzmir'de!
Fethullah Gülen İzmir'de!

Fethullah Gülen İzmir'de!

Fethullah Gülen İzmir'de!Sağlık sorunlarını bahane ederek ABD'de yaşayan Gülen'in İzmir'de izi bulundu.Sağlık sorunlarını...

A+A-

Fethullah Gülen İzmir'de!Fethullah Gülen İzmir'de!

Sağlık sorunlarını bahane ederek ABD'de yaşayan Gülen'in İzmir'de izi bulundu.

Sağlık sorunlarını bahane ederek 1999 yılından bu yana ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in, aynı dönemde İzmir’de, sadece ajanda ve defter üretilen Nil Basım Yayım Dağıtım Matbaacılık Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ adlı şirkette “redaktör” kadrosuyla çalışıyor gibi gösterildiği ve sigortalandığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre Gülen, SSK’den 2101372215 tahsis numarasıyla yaşlılık aylığı alırken, İzmir’in Gaziemir ilçesine bağlı Sarnıç beldesinde bulunan ve ajanda, defter basımıyla uğraşan şirkette 18.10.2002 tarihinden itibaren sigortalı işe başlamış gibi gösterildi.

İşe girişi ve sigorta işlemleriyle ilgili yasal prosedürün vekâleti bulunan kardeşi Mesih Gülen üzerinden yürütüldüğü, Gülen’in bu dönemde şirkette “redaktör” olarak görev yapıyormuş gibi gösterildiği anlaşıldı.

Gülen’in, bu dönemde faks ve internet yoluyla gönderilen metinleri “redakte” ettikten sonra yeniden İzmir’e gönderdiği ve bunun karşılığı kazandığı ücreti de kardeşi Mesih Gülen’in aldığı ortaya çıktı. Gülen’in sözleşmesinin 01.01.2003 tarihinden itibaren sona erdirildiği anlaşıldı.

Daha sonra konuyu inceleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri, gerek Sarnıç, gerekse İstanbul’daki şirket merkezlerinde inceleme yaptılar. Müfettişler Gülen’in işyerinde bulunmadığını tutanaklarına yansıtırken, işyeri yöneticilerinin ve Mesih Gülen’in de ifadelerine başvurdular.

Şirket Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Kahveci ifadesinde, Gülen’in ücretinin vekâleti karşılığı Mesih Gülen’e ödendiğini belirtirken, Nil AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Salih Sarıgül de “Gülen’in şirket tarafından basılacak kitap ve dergilerin bir kısmının tahsis işlemlerini yaptığını, iletişimi faks ve internet aracılığıyla sağladıklarını, Gülen’le şirketleri arasında yazılı bir hizmet sözleşmesinin bulunmadığını, sözlü anlaşma kapsamında ücretin Mesih Gülen’e ödendiğini” söyledi.

Sarıgül ayrıca Gülen’in 1994 yılından bu yana İzmir’deki işyerinde Güvenlik Destek Primi’ne bağlı olarak çalıştığını öne sürerken, merkezin İstanbul’a taşınması nedeniyle İzmir’deki fabrikanın 09.10.2002 tarihinde kapandığını, Gülen’in yeni işe giriş bildirgesinde “yanlışlıkla” tüm sigorta kollarında çalışıyormuş gibi gösterildiğini savundu.

Sigortalı olabilmek için işverenle çalışan arasında hizmet sözleşmesi yapılmasının yeterli olmayacağını vurgulayan müfettişler, ayrıca çalışmanın işverene ait bir işyerinde yürütülmesinin de zorunlu olduğunu vurguladı.

Gülen’in yaptığı gösterilen redaktörlük işinin, işyerinin niteliğiyle uyumlu olmadığını raporlayan müfettişler, “Fethullah Gülen’in işyerinde fiilen çalışmadığı gibi redaktör olarak çalışmasının da mümkün olamayacağı açıktır. İşverene bağımlı hizmet edimi bulunmadığı ve bu bağlamda hizmet akdi unsurları gerçekleşemeyeceğinden, adı geçen 506 sayılı yasanın 2. maddesi gereği sigortalı olarak kabul edilemeyecektir” görüşünü ortaya koydular.

Cumhuriyet - 22 Mayıs 2008

‘Fethullah Gülen redaktör kadrosunda gösterildi’ iddiası

Cumhuriyet gazetesinin dünkü sayısında yer alan bir haberde, ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in İzmir’deki bir şirkette “redaktör” kadrosunda çalışıyor gösterilip sigortalandığı öne sürüldü.

Gazetenin birinci sayfadan verdiği “Gülen İzmir’de” başlıklı haberde, 1999’dan bu yana Türkiye’ye dönmeyen Gülen’in, İzmir’de yalnızca ajanda ve defter üretilen Nil Basım Yayım Dağıtım Matbaacılık Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. adlı şirkette, “redaktör” kadrosuyla çalışıyor gibi gösterilip sigortalandığı kaydedildi.

Haberde, ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin, işyerinin niteliğinin böyle bir kadro açılmasına uygun olmadığını, Gülen ile işveren arasında yazılı sözleşme bulunmadığını raporladığı da belirtildi.

Müfettişlerin, Gülen’in bu sebeple “sigortalı” sayılamayacağını vurguladığının da yer aldığı haberde, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı’nın Gülen’le yazılı değil sözlü anlaşma yapıldığını söylediği de öne sürüldü.

İSTANBUL / MİLLİYET - 23 Mayıs 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.