Gülen okulundan camiye servis

Gülen okulundan camiye servis

Gülen okulundan camiye servisÖzel Özgören Fen ve Anadolu Lisesi'nde öğrenciler servisle camiye götürülüyor.ÇEAŞ...

A+A-

Gülen okulundan camiye servisGülen okulundan camiye servis

Özel Özgören Fen ve Anadolu Lisesi'nde öğrenciler servisle camiye götürülüyor.

ÇEAŞ Anadolu Lisesi'nde öğrencilerin servislerle cuma namazına götürülmesi skandalının ardından Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Burç Eğitim Kurumları'na bağlı Özel Özgören Fen ve Anadolu Lisesi'nde de öğrenciler servislere bindirilerek cuma namazı için camiye götürüldü. Okul önünden servislere bindirilen 100'den fazla öğrenci, okul müdürü Mahmut Açıl ve beraberindeki öğretmenlerle birlikte Oyak Çimento Fabrikası'nın karşısındaki camide cuma namazı kıldı. Okulun yöneticileri, geçen 19 Mayıs Bayramı'nda da ulusal bayrama alternatif bir etkinlik düzenlemişti.

Öğrenciler okuldan servislerle alınıyor

Burç Eğitim Kurumları'na bağlı Özel Özgören Fen ve Anadolu Lisesi'nde cuma günü öğleye doğru öğrencileri servislerle okuldan alan minibüsler Oyak Çimento Fabrikası'nın karşısındaki camiye getirdi.

Okul müdürü Mahmut Açıl ve beraberindeki müdür yardımcıları ve öğretmenlerle birlikte camiye getirilen öğrenciler, önce cami bahçesindeki şadırvanda aptes aldı. Fotoğraflarını çektiğimiz öğrencilerden bir bölümü yerlere serdikleri seccadeler üzerinde namaz kıldı, bazı öğrenciler ise fotoğraflarının çekilmesinden rahatsız olup cami içerisine girmeye çalıştı. Fotoğraflarının çekildiğini anlayan bir kısım öğrencinin ise namaz kılmaktan vazgeçtiği görüldü.

'Mahalle baskısı'

Servislerle camiye getirilen öğrencilerin fotoğraflarının çekilmesini okul yöneticileri engellemeye çalıştı. Öğrencilerin kendi rızalarıyla, ailelerinin bilgisi dahilinde cuma namazına getirildiğini savlayan okul yöneticileri daha fazla fotoğraf çekmemize izin vermedi.

Okul müdürü Mahmut Açıl, kendisini "Ahmet" diye tanıtarak öğrencilerin fotoğrafının çekilmemesini istedi. Daha sonra telefonla ulaştığımız Açıl, "Sizi tanımıyorum, bu konuda beyanat verme yetkim yok. Kimden bilgi alırsanız alın" dedi. Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz Adana Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar 'a da ulaşamadık. Adana Vali Yardımcısı Reşat Özdemir ise "Böyle bir şey yapmamaları lazım. Okulların görevi eğitim vermektir. Bu konuya baktıracağım, araştıracağım" diye konuştu.

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa da "Tarikat-cemaat, 'mahalle baskısı' sonucunda laik eğitim yapısı ortadan kaldırılmak istenmektedir" dedi.

Cumhuriyet - 13 Ocak 2008

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.