1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. MAKALE

  4. "Gülerek Yaktın, Donarak Öldün" Dövizi Mahkemeye Taşındı
"Gülerek Yaktın, Donarak Öldün" Dövizi Mahkemeye Taşındı

"Gülerek Yaktın, Donarak Öldün" Dövizi Mahkemeye Taşındı

"Gülerek Yaktın, Donarak Öldün" Dövizi Mahkemeye TaşındıBBP Sivas İl Başkanlığı tarafından, 2 Temmuz 2009 tarihindeki Madımak...

A+A-

"Gülerek Yaktın, Donarak Öldün" Dövizi Mahkemeye Taşındı"Gülerek Yaktın, Donarak Öldün" Dövizi Mahkemeye Taşındı

BBP Sivas İl Başkanlığı tarafından, 2 Temmuz 2009 tarihindeki Madımak Olayları'nı anma etkinliklerinde merhum BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu aleyhine açılan, "Gülerek yaktın, donarak öldün" yazılı döviz ile ilgili davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Sivas Adliyesi 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmada, suç duyurusunda bulunan BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral ve BBP Sivas İl Teşkilatı hazır bulunurken, anma etkinliklerinde dövizi açan A.U. gelmedi.

Mahkemeye gönüllü olarak 5 avukatla birlikte katılan BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral, dövizi açan A.U. hakkında şikayetçi olduğunu ve cezasını çekmesini istediğini söyledi. Mahkemede ifade veren Haral, dövizi açan A.U.'nun herhangi bir yasa dışı örgüte üye olabileceğini belirterek, konunun araştırılmasını talep etti. Dövizi açan A.U. hakkında terör örgütü üyesi olup olmadığının araştırılması ve konu hakkında daha fazla detaylı bilgi alınabilmesi amacıyla duruşmanın 17.09.2009 tarihine ertelenmesine karar verildi.

Sivas Adliyesi önünde basın mensuplarına bir açıklama yapan BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral, 2 Temmuz 1993'te hiç kimsenin tavsiye etmediği bir olay yaşandığını ve Sivas'ın bu olaydan dolayı yıllardır büyük zararlar gördüğünü ifade ederek, "İşte o tarihten bu yana yaklaşık 17 yıldır düzenlenen Madımak Olayları'nı Anma Etkinlikleri çerçevesinde şehrimize gelen grupların bazıları, hep kabuk bağlamış bir yarayı kaşımak suretiyle kanatmaya çalışmaktır" dedi.

2 Temmuz 2009 yılındaki sözde anma etkinliklerinde tasvip etmedikleri olayların yaşanmış olduğunu ifade eden Haral, "Hiçbir kutsal inancı olmayan, hiçbir dini akideyi tanımadığı apaçık belli olan bir sefilin açtığı, 'Gülerek yaktın, donarak öldün' dövizi şehrimizde büyük bir infial oluşturacak türden bir tahriktir. Şükürler olsun ki emniyet güçlerinin yerinde ve zamanında müdahalesiyle bu provokasyon işlemi başlamadan bitirilmiş oldu. Burada amaç kin ve nefreti körükleyerek yeni bir 2 Temmuz yaşatmaktır" diye konuştu.

1993 yılındaki metot ve amaç ile 2009 yılındaki metot ve amaç arasında hiçbir değişimin olmadığını söyleyen Haral, "Kim ve ne için söylediği belli olan, 'Gülerek yaktın, donarak öldün' iğrençliğine BBP İl Başkanlığı olarak sessiz ve tepkisiz kalmamız düşünülemezdi. Bizde gerekeni yaparak, bu sefil davranışı en sert biçimde kınadığımızı göstermek için akabinde savcılığa suç duyurusunda bulunmuştuk. İşte bugün bu yaptığımız suç duyurusunun neticesi olarak ilk mahkememize çıktık. Bizim Türkiye Cumhuriyeti'nin mahkemelerinin adalet anlayışına güvenimiz tamdır. İnanıyoruz ki adalet tecelli edecek ve Türk milletini birbirine düşürmek isteyen aşağılık ve sefil provokatörler gerekli cezayı alacak. Bu ceza milletimizi birbirine düşürmek isteyen provokatörlerin yapmak istediği hainlik neticesinde sonlarını görmeleri adına bir emsal olacaktır" şeklinde konuştu.

Yapanın yaptığının yanına kalmamasını istediklerini ifade eden Haral, "Bu tahriki yapan en ağır biçimde cezalandırılsın istiyorum. Bununda bir emsal olmasını istiyoruz. Yani her yıl 2 Temmuz'da buraya geliyorlar. Marjinal gruplar bunlar. Özellikle şehrin geçiş güzergahında şehirdeki insanlara laf atarak, tahrik ederek ve küfür ederek Sivaslıyı kaçırmak istiyorlar. Yeni 2 Temmuz olaylarının yaşanmasını istiyorlar. Biz bunların önüne geçilip Sivas'ta bir daha böyle olayların yaşanmaması için 2 Temmuz'larında Sivaslılara küfür etme günü olmaması için bu işin sonunu bırakmayacağız. Sonuna kadar da kovalayacağız" dedi.

BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral, mahkemeden dövizi açan A.U. hakkında terör örgütü üyesi olup olmadığının araştırılmasını talep etmesi hakkında sorulan soru üzerine, bu konunun yetkililer tarafından araştırıldığını ifade ederek, mahkeme neticesinde böyle bir şeyin olup olmadığının aydınlanacağına inandığını söyledi.

Medya73.com - 21 Nisan 2010

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.