1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Hacıbektaş Belediyesinden anlamlı Ulaş Bardakçı çıkışı
Hacıbektaş Belediyesinden anlamlı Ulaş Bardakçı çıkışı

Hacıbektaş Belediyesinden anlamlı Ulaş Bardakçı çıkışı

Demokrasi ve Devrim Şehitleri Ulaş Bardakçı, Hürcan Gürses ve Mehmet Taşdemir’in isimleri Hacıbektaş'taki sokaklara verilecek!

A+A-

Hacıbektaş Belediye Meclisi’nin 07.11.2019 tarihindeki toplantısında; Hacıbektaş'ın yiğit delikanlıları, “Tam bağımsız Türkiye” sloganını kendilerine şiar edinmiş “Demokrasi Şehitlerimiz” Ulaş Bardakçı, Hürcan Gürses ve Mehmet Taşdemir’in isimlerini Hacıbektaş'ın uygun görülen sokaklarına isimleri verilme kararı alındı.


Karar, Hacıbektaş Bağımsız Belediye Meclisi Üyesi ve Hünkar Hacı Bektaş Veli Kültür, Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizin 2. Başkanı Mustafa İncesu’nun önergesi ile oy birliğiyle alındı.


Belediye Meclis Üyeleri arasından 3 kişi ile oluşturulacak komisyonun şehitlerimiz Ulaş Bardakçı, Hürcan Gürses ve Mehmet Taşdemir’in isimlerinin hangi sokaklara verileceğini araştırıp sokakları belirleyecekleri öğrenildi.


CHP’li Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’a ve CHP’li 8 Belediye Meclis Üyesine duyarlı davranışlardan dolayı teşekkürler.

.....

ULAŞ BARDAKÇI KİMDİR?

THKP-C ve Dev-Genç önderlerinden Ulaş Bardakçı 1972 yılının 19 Şubatı’nda İstanbul Arnavutköy’de polisler tarafından öldürüldü.

Üniversitede devrimci fikirlerle tanışanb Ulaş Bardakçı, 1947 yılında Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde doğmuştu.

Ulaş Bardakçı ilk ve orta öğrenimden sonra ODTÜ'ye girdi. Sosyalizmi benimseyen Bardakçı Fikir Kulüpleri Federasyonu ve Türkiye İşçi Partisine katıldı. Ardından Devrimci Gençlik Birliği, bilinen adıyla Dev-Genç'in kuruluşunda etkin bir biçimde yer aldı. Gençlik arasında Milli Demokratik Devrim (MDD) tezlerinin etkisinin artmasında önemli bir rol oynadı.

Ulaş, ABD'nin Ankara büyükelçisi Robert Ko-mer'in makam aracının ODTÜ bahçesinde yakılması eylemine katılan devrimci gençlerdendi (15 Ocak 1969).

DEVRİMİN SAVAŞÇI BİR PARTİYLE OLABİLECEĞİ TEZİ

Devrimin ancak savaşçı bir partiyle mümkün olabileceğini savundu. 1970 sonlarında Mahir Çayan'la birlikte THKP-C'nin kurulması çalışmalarında yer aldı ve parti tezlerinin ortaya çıkmasında etkili oldu.

THKP-C'nin kuruluşuna katılan Bardakçı, THKP-C'nin ilk genel komitesinde yer aldı; para ve malzeme bulma işleriyle görevlendirildi.

THKP-C'nin ilk silahlı eylemi sayılan Küçükesat Ziraat Bankası (Ankara) soygununa katıldı (12 Şubat 1971)

DENİZLER’İN SERBEST BIRAKILMASI İÇİN…

17 Mayıs 1971'de, THKO önderleri Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest bırakılmaları talebiyle İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom'un kaçırılması eyleminde Mahir Çayan ile birlikte yer aldı.

Başlatılan Balyoz Harekatı sırasında yakalandı. 29 Kasım 1971'de Maltepe Cezaevi'nden, THKP-C'den Mahir Çayan, Ziya Yılmaz ile THKO' dan Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte tünel kazarak kaçtı. Firardan sonra İstanbul'da faaliyetlerini sürdürdü.

19 ŞUBAT SABAHI

Ulaş Bardakçının öldürülmesiyle sonunlanan operasyon için 19 Şubat belirlenmişti. Saat 03.00 sıralarında Fındıkzade'de Tevfîk Fikret Sokak'ta bulunan Kısmet apartmanı saat basıldı, çıkan çatışmada cezaevinden kaçan Ziya Yılmaz ile evde bulunan Şerafettin Serdar, Osman Cahit İyigün, Hüseyin Özkan, Safiye Özkan ve Lâle Dedealp yakalandı.

İkinci baskın Arnavutköy'de Ulaş Bardakçı'nın saklandığı eve yapılacaktı... Saat 07.00 sularında Ulaş’ın Arnavutköy'de kaldığı ev kuşatıldı. Ulaş Bardakçı polislerle girdiği çatışmada vurularak öldürüldü.

ULAŞ’IN AĞIDINI YAŞAR KEMAL YAKTI

68 Kuşağı’nın devrimci gençlik önderlerinin ardından onlarca ağıt yakıldı. Ulaş Bardakçı’nın arkasından yakılan ağıt ise dünyaca ünlü romancı Yaşar Kemal tarafından kaleme alındı.

ulaş

hele ulaşa ulaşa
ulaş benziyor güneşe
ulaş kardaş can verirken
görenlerin aklı şaşa

ulaş canım ulaş gülüm
sana yakışmıyor ölüm
sana demedim mi kardeş
düşman hayin düşman zalim

ulaş benim gülüm güzel
insanlığım yolum güzel
kardeş sen öldükten sonra
vallah billah ölüm güzel

döğünürüm yana yana
haber olmadı mı sana
yüreğindeki kırk kurşun
ağır gelmiyor mu sana

şu boğazın günden yanı
gitti gelmez ulaş hani
bu dünya güzel olacak
bu insan güzel olacak
ulaş kardeş koç yiğidim
görmeyecek güzel günü

dağlar taşlar geldi dile
bu dünya kalır mı böyle
öcümüz yerde kalamaz
sinanıma selam söyle
kadirime selam söyle

sinan kadir hüseyinim
soylu dağım yüce kinim
ulaş selam et dostlara
bizi durduramaz ölüm

bu zalim günler günler geçecek
bu zalim günler geçecek
düşmanlar ağu içecek
bundan sonra yeryüzünde
çiçekler ulaş açacak
çiçekler kadir açacak
çiçekler ilkay açacak
bundan sonra yeryüzünde
çiçekler dostluk açacak

generaller generaller
kızıl kanda kanlı eller
sizi de yeneriz bir gün
bize türk milleti derler

hele ulaşa ulaşa
ulaş benziyor güneşe
ancak sen ölürsün böyle
böyle yiğit biz ölürüz
düşmanların aklı şaşa
ulaş benziyor güneşe
bundan sonra yeryüzünde
hep çiçekler ulaş aça

Yaşar Kemal

DİLLERDEN DİLLERE “HEP ÇİÇEKLER ULAŞ AÇA”

Yaşar Kemal’in ‘Bugünlere Bahar İndi’ adlı şiir kitabında yer alan ‘ulaş’ şiiri 1973’te Zülfü Livaneli tarafından uyarlanarak bestelendi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum