HDP Vekili Zeynel Özen Songül Tunçdemir’i Adalet Bakanı’na sordu

HDP Vekili Zeynel Özen Songül Tunçdemir’i Adalet Bakanı’na sordu

Milletvekili Zeynel Özen, eski PSAKD Malatya ve Kartal Şube yöneticisi Songül Tunçdemir’in tutukluluk sebebini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yazılı soru önergesi ile sordu.

A+A-

HDP’li Zeynel Özen, eski Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya ve Kartal Şube yöneticisi, eğitimci Songül Tunçdemir’in tutukluluk gerekçesini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Özen, yazılı soru önergesinde şunları kaleme aldı:

“Songül Tunçdemir tamamen sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 12 Şubat 2019 Salı günü sabah saat 05.25’te evine ani polis baskını yapılarak gözaltına alınmıştır. Malatya Adliyesi’ne götürülerek hâkim tarafından ifadesi alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Ardından da daha Malatya Adliyesi’nde kimliğini almak için beklerken savcılık tarafından tekrar tutuklama kararı çıkarılarak hâkim karşına çıkarılmış ve daha sonra Malatya Cezaevi’ne götürülmüştür. Mahkeme ilk başta adli kontrol şartıyla serbest bırakma kararı vermesine rağmen savcılığın tekrar itirazı üzerine tutuklama kararı verilmiştir.

Oysa anayasanın 26. maddesinin 1. fıkrasına göre ‘Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.’

Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 112. maddesi uyarınca, tutuklama ile aynı şartları haiz adli kontrol tedbirine uyduğu sürece şüpheli veya sanığın tutuklanmasına karar verilemez, yani şüpheli veya sanık ancak adli kontrol tedbirlerine uymadığı durumda aynı suçtan dolayı tutuklanabilir ve bunun dışında aynı suçtan dolayı ortaya yeni delil çıksa bile tutuklanamaz, çünkü tutuklama ile adli kontrol aynı şartları haizdir.

Bu kapsamda;

1) Bu doğrultuda Songül Tunçdemir’in Anayasa’nın 26. maddesi ile çelişen bu tutuklama kararı hangi gerekçeyle devam etmektedir?

2) CMK’nın 112. maddesine göre Songül Tunçdemir’e verilen adli kontrol tedbiri kararı neden aynı gün içerisinde tutukluluk haline dönüştürülmüştür?”

Bu arada milletvekili Zeynel Özen ayrıca 22 Nisan’da görülecek Tunçdemir duruşması öncesinde 19 Nisan saat 14:00’te, TBMM’de basın açıklaması yapacağını da duyurdu.

 PİRHA / ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.