1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. MAKALE

  4. Hep Aynı Bahane : Ya cemaatler de isterse
Hep Aynı Bahane : Ya cemaatler de isterse

Hep Aynı Bahane : Ya cemaatler de isterse

Yazıcıoğlu'nun endişesi: Ya cemaatler de isterse "Cemevlerine su ve elektrik yardımı yapılabilir" diyen Yazıcıoğlu, "Ahmet efendi,...

A+A-

Hep Aynı Bahane : Ya cemaatler de isterse Yazıcıoğlu'nun endişesi: Ya cemaatler de isterse

"Cemevlerine su ve elektrik yardımı yapılabilir" diyen Yazıcıoğlu, "Ahmet efendi, Mehmet efendi cemaati de aynı şeyi isterse ne yapacağız?" dedi..

Hükümetin yeni Alevi açılımına ilişkin çalışmaları yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan sorumlu Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, "14 asırlık sorunu bir günde çözmemiz bekleniyor" dedi. Cemevlerine su ve elektrik yardımı yapılabileceğini söyleyen Yazıcıoğlu, cemevlerinin ibadethane sayılması halinde başka cemaat ve tarikatların de aynı şeyi isteyebileceğini belirterek, "Cemevlerini ibadethane sayarsanız, tekke ve zaviyeler ile ilgili durum ne olacak? Ahmet efendi, Mehmet efendi cemaatleri de bunun üstüne çıkıp 'bizi de destekleyin' diyecek. O zaman ne yapacaksınız?" diye sordu. Bu tür konularda adım atarken dikkatli olmak gerektiğine dikkat çeken Yazıcıoğlu, "Bir yeri yapayım derken, diğer tarafı bozmak doğru değil. Ortak paydalarımızı ortaya çıkarmak lazım. Bunlar Allah, peygamber gibi ortak inanç ve değerlerimizdir" dedi.

'RAHAT DEĞİLİZ'

Kamuoyunda, hükümetin Alevi açılımı kapsamında cemevlerini ibadethane yapacağı yönünde bir beklenti oluştuğunun hatırlatılması üzerine Yazıcıoğlu, "Cemevlerinin ibadethane yapılması konusunda rahat değiliz" mesajı verdi. Yazıcıoğlu, şöyle devam etti: "Alevilik nedir? Bir din, bir mezhep ya da yorum farkı mıdır? Bu sorular konusunda onların da kendi içinde farklı görüşleri var. Onlar her nasıl kabul ediyorsa bu odur. Ama cemevlerinin elektrik, su gibi ihtiyaçları karşılanabilir. Bunların hangi bakanlığın bütçesinden karşılanacağına bakılabilir." Alevi kesiminin büyük çoğunluğunun büyük bir sıkıntısı bulunmadığına savunan Yazıcıoğlu, bir sıkıntı varsa bunu da çözmek gerektiğini belirtti. Cemevlerinin ibadethane sayılmasının tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin devrim kanunlarına aykırı olabileceğini ima eden Yazıcıoğlu, cemevlerine bu hakkın verilmesi halinde başka tarikat ve cemaatlerin de aynı şeyi isteyebileceğini belirterek, "Cemevlerini ibadethane sayarsanız, tekke ve zaviyeler ile ilgili durum ne olacak? Ahmet efendi, Mehmet efendi cemaatleri de bunun üstüne çıkıp 'bizi de destekleyin' diyecek. Ne yapacaksınız o zaman?" diye sordu. Yazıcıoğlu, önümüzdeki dönemde 5 bin imam almayı planladıklarını, bunların 2 bin 500'nün atamasının 2008 sonuna kadar yapılmış olacağını da söyledi,. Yacızıoğlu, kalan 2 bin 500 kişinin de önümüzdeki yıl içinde atanacağını bildirdi.

Aleviler: Biz cemaat değiliz

Hep Aynı Bahane : Ya cemaatler de isterse* Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş: Bizi tarikatların, cemaatlerin inanç değerleriyle aynı yere koymak gerçekçi değil. Tüm bu sorunlar çarpık laiklik anlayışından kaynaklanıyor.

* Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız: Cemevlerinin küçücük odacıklara, tarikat tekkelerine benzetilmesi doğru değil. Bu ülkede Alevi nüfusu 20 milyon civarında.

Obama mektubu

Pir Sultan Abdal Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir, Obama'ya gönderdiği mektupta "Ben Alevileri Türkiye'nin Kunta Kinteleri, Köle İzauraları olarak tanımlarım. Sosyal durumumuz ne ABD'nin zencilerine, ne Afrikalı yoksullara, ne Avustralyalı Aborcinlere benzer" dedi.

SABAH - ZÜBEYDE YALÇIN ANKARA - 15 Kasım 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.