Hollanda da Müslümanların Tepkisini Çeken Sergi

Hollanda da Müslümanların Tepkisini Çeken Sergi

Hollanda da Müslümanların Tepkisini Çeken SergiHollanda'da İranlı Sooreh Hera isimli bir göçmen kadın, homoseksüeller ile ilgili açtığı bir sergide,...

A+A-

Hollanda da Müslümanların Tepkisini Çeken Sergi

Hollanda da Müslümanların Tepkisini Çeken Sergi

Hollanda'da İranlı Sooreh Hera isimli bir göçmen kadın, homoseksüeller ile ilgili açtığı bir sergide, homoseksüel fotoğraflarının yüz kısımlarına Hz. Muhammed ve Hz.Ali resimleri ekledi. Hollanda'da gündemin birinci sırasına çıkan bu gelişme, büyük tartışmalara neden oldu. Serginin açılıp açılmayacağı üzerine tartışmalar olanca hararetiyle sürerken, fotoğraflar ve videolar internet ortamına düştü. Başta Youtube olmak üzere video paylaşım siteleri sergideki fotoğrafları içeren videoları yayınlamaya başladı. Fikir ve Sanat özgürlüğünün sınırları ile İnançlara Saygı / tahammül ekseninde süren tartışmalar devam ederken, Hollandalı müslümanlar sergiye büyük tepki gösterdiler.

Hz. Muhammed'e ikinci saygısızlık

Hırsi Ali'den sonra bu kez İranlı Sooreh Hera isimli bir kadın Hz. Muhammed'e hakaret içeren resimleri sergilemeye başladı..

Hollanda'da İslam karşıtı söylemleriyle son 5 yıla damgasını vuran Hırsi Ali'den sonra bu kez İranlı Sooreh Hera isimli bir kadın Hz. Muhammed'e hakaret içeren resimleri Lahey Belediyesine ait müzede sergilemeye hazırlanıyor.

Hollanda'da İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin üzerinde çalıştığı Kur'an-ı Kerim hakkındaki televizyon filmi tartışmaları son bulmadan yeni bir İslama hakaret projesi ortaya çıktı. Ülkede İslam karşıtı sözleriyle son 5 yılın en çok konuşulan isimlerinden biri haline gelen eski Liberal Parti Milletvekili Ayan Hirsi Ali'den sonra bu kez de İslam dininine hakeretler içeren bir video klip yapan ve buradaki görüntüleri Hollanda'daki bir müzede sergilemeye hazırlanan Sooreh Hera isimli İranlı bir göçmen kadın gündeme damgasını vurdu.

18 GÜN BOYUNCA SERGİLENECEK

İslam dininin eşcinselliği hoşgörmediği gerekçesiyle çekilen ve YouTube'da yayınlanan müstehcen klipte Hz. Muhammed çeşitli insan fotoğraflarıyla hakaretvari bir biçimde tasvir ediliyor. Diğer yandan bütün Müslüman ülkelerin dini liderleri de aynı şekilde gösteriliyor.

Hollanda'da imam olarak görev yapan Türk vatandaşı Orhan Yıldız, Yeni Safak'a konuyla ilgili şok açıklamalarda bulundu. Yıldız, Hera'nın, klipten alınan fotoğrafları ve maketlerini, Lahey'deki belediyeye ait bir müzede 15 Aralık- 3 Şubat 2008 tarihlerinde sergilenmesine izin verildiğini söyledi. Yıldız, Rotary Sanat Akademisi'nde çalışan Hera'nın tüm bunları sanat faaliyeti adı altında yaptığını, giderek artan bu tarz eylemlerin ardında, İslam'ı yanlış tanıtmak, insan haklarıyla, sanatla bağdaşmadığını kanıtlamaya çalışma çabasının yattığını söyledi. Batılıların İslam dininden ayrılanları kullandığını da söyleyen Yıldız, Hollanda medyasının ve hükümetinin bu örnekleri ön plana çıkardığını belirtti.

Yeni Şafak  - 02 Aralık 2007

Hollanda'daki Müslümanların Tepkisi Ses Getirdi

Hollanda'daki Müslüman kuruluş temsilcilerinin ortak bildirisi ses getirdi. İranlı asıllı Sooreh Hera adlı bayanın, iki homoseksüele çevirttiği bir filmin aktörlerinin yüzlerine Hz. Peygamber Efendimiz (SAV) ve Hz.Ali'inin sözde resimlerini taktırarak Den Haag şehir müzesinde gösterilmesi son anda durduruldu.

Den Haag kentinde 10 yıldır yaşayan Orhan Yıldız, CİHAN'a yaptığı açıklamada, böyle bir duyumu alır almaz harekete geçtiklerini ve filmin oynatılmasını engellediklerini söyledi.Yıldız, aralarında Türk, Fas, Sürinam, İran, Irak ve Pakistan kökenli Müslümanların kuruluş temsilcileri ile Den Haag şehir müzesine yazılı bir dilekçe ve ardından sözlü bir şikayette bulunduklarını müze yetkililerinin kendilerine söz vererek filmi oynatmayacaklarına dair söz verdiklerini söyledi. Orhan Yıldız, "İslam'ın kutsal değerlerine saldırı ve hakaretten el çekmeyen bazı kişilerin özgürlük ve demokrasi maskesi altında Hz. Peygamberimiz ve Hz. Ali'yi bulaştırmalarını son derece çirkin ve provokatif bir eylem olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenden dolayı sessiz kalmamız mümkün değildi. Den Haag şehir müzesinde oynatılması düşünülen bu pervasız filmin yayınlanması, İslam'ın kutsal değerlerine karşı hayallerin ötesinde bir saldırı olduğunu müze yetkililerine ilettik. Kendileri bunu bilmediklerini bu tepkimizi anlayışla karşıladıklarını bu filmi müzede göstermekten vazgeçtiklerine dair söz verdiler. Hollanda'da yaşayan bir milyonu aşkın Müslüman kuruluşların temsilcileri olarak bundan böyle bu tür saygısız filmin ve eylemelerin olmaması için Hollanda ikinci meclisinden bir kararla Müslümanlar hakkında bir karar çıkmasını isteyeceğiz. Bu konuda ortak bir komite kurduk. Komitenin amacı Müslümanların mukaddesatını korumaya yönelik. Bu konuda bir taslak hazırlamaya karar verdik. Bundan böyle Müslümanların kutsallarına saldırının suç sayılmasını talep edeceğiz. Şimdiden bütün kuruluş temsilcileri bunun altına imza attılar. Bizi, bu tür insanlar Hollanda'da şiddet yapmak için gerçekten tahrik ediyorlar. Biz onların oyununa gelmeyeceğiz. Haklarımızı demokratik yollardan sürdüreceğiz. Biz bunu yaparken Hollandalı yetkililerden bu durumlara bir an önce dur demelerini de bekliyoruz." dedi.

Zaandam kentinde yaşayan Protestan Kilise Papazı Frans van der Sar, son zamanlardaki İslam ve Müslümanlara yönelik gerek yazılı ve gerekse görsel aşağılayıcı eylemlerin Hollanda gündeminde yer almasına tepki gösterdi. Frans van der Sar, bu tür edepsiz ve saygı kurallarının dışına çıkan bu davranışları kınadığını söyledi. Sar, "Maalesef birtakım kişiler Müslümanları hedef alan söz ve davranışların içine girmiş bulunuyorlar. Hollanda'da bu tür davranışları kabul etmek mümkün değil. Müslüman vatandaşlarımızda Hollanda'nın bir parçası. Müslümanların yüce değerlerine saygısız laf ve söylemlerde bulunulması bizi de üzüyor. Biz ev sahibi olarak bu tür kişilerin bu söylemlerini ve çirkin filmlerini kesinlikle hoş karşılamıyoruz. Şiddetle karşı çıkıyor ve kınıyoruz." şeklinde konuştu.

CHA - 05.12.2007

Müslümanların Tepkisini Çeken Filmi, Başka Bir Müze Yayınlamaya Karar Verdi

Hollanda'daki Müslümanların tepkisi çeken İran asıllı İranlı asıllı Sooreh Hera'nın filmini başka bir müze yayınlamaya karar verdi.

Hera'nın iki homoseksüele çevirttiği bir filmin aktörlerinin yüzlerine Hz. Peygamber Efendimiz (SAV) ve Hz.Ali'inin sözde resimlerini taktırarak Den Haag şehir müzesinde gösterilmesi son anda durdurulmuştu. Ancak, filmi Gouda Müzesi yayınlamaya karar verdi. Müslüman temsilcileri harekete geçerek şikayet dilekçelerini Gouda müze yetkililerine iletti. Temsilciler, filmin oynatılması halinde oluşacak tepkinin bütün sorumluluğunun müze yetkililerinde olacağını gerek belediye gerekse polis yetkililerine ilettiklerini belirtti. Diğer taraftan konu ile ilgili Gouda müze yetkililerinin bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

05.12.2007

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.