1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Hoşgörü abidesi mi ? Asimilasyon Örneği mi?
Hoşgörü abidesi mi ? Asimilasyon Örneği mi?

Hoşgörü abidesi mi ? Asimilasyon Örneği mi?

Hoşgörü abidesi mi ? Asimilasyon Örneği mi?İŞTE AKP NİN ALEVİ AÇILIMININ ÖRNEĞİAKP tarafından ortaya atılan Alevi açılımı olarak kamuoyuna sunulan...

A+A-

Hoşgörü abidesi mi ? Asimilasyon Örneği mi?

İŞTE AKP NİN ALEVİ AÇILIMININ ÖRNEĞİ

AKP tarafından ortaya atılan Alevi açılımı olarak kamuoyuna sunulan projeye uygun bir yapı bulundu. Bu yapı Ordunun Fatsa İlçesinde Altı Cemevi Üstü Cami….

Ne diyordu AKP nin ve Diyanetin yetkilileri ; Alevilik İslamın bir alt tarikatıdır. Mezhep bile değildir. Cemevleri de bir tarikat mekanıdır. Burada tarikat ayinleri yapılır. Cemevlerinin yanında Camiler olmalı. Aleviler camilerde namazını kılmalı ve daha sonra da cem zikirlerini yapmalıdırlar.

Söylem bu idi. Şimdi AKP nin çözüm önerisi ve Cemevlerini yasallaştırması da bu şekilde olacak. Daha evvelceki yaklaşımları ve Alevilik tarifleri bunu işaret etmektedir. Diyanet içerisine alacakları dedeleri de bu şekilde yetiştirecekler. Bir ayağı Camide bir ayağı Cemevinde olan Dedeler.

İşte bu asimilasyonun ve AKP ‘ nin Alevi açılımının en güzel örneği fatsa’ da ortaya çıktı.

Hubyar.org

Hubyar Haber Merkezi

SABAH GAZETESİNİN HABERİ

Hoşgörü abidesi

Fatsa'da toplumsal hoşgörü açısından bir ilke imza atıldı... Üç katlı binanın giriş katı aşevi, ikinci katı cemevi, üçüncü katı ise cami olarak düzenlendi...

Alt katı cemevi üst katı cami imamı da Alevi

Sinagog, kilise ve caminin birlikte yer aldığı "Dinler Bahçesi" derken, toplumsal hoşgörü açısından bir ilk de Ordu'nun Fatsa ilçesinden geldi. Hoşgörü abidesinin temeli, 1995 yılında Fatsa'nın Fatih Mahallesi sakinlerinin Cemevi ve Cami Yaptırma Derneği kurmasıyla atıldı. Hayırsever bir vatandaşın bağışladığı arazi üzerine 3 katlı bir bina inşa edildi. Önce binanın ilk iki katı tamamlandı ve aşevi ile cemevi açıldı. Ardından da üçüncü kat çıkıldı ve burası da camiye ayrıldı. Cemevi ve Cami Yaptırma Derneği Başkanı İhsan Kartal, cemevi ve caminin bir arada olduğunu duyanların çoğunluğunun bu durumu hoşgörüyle karşıladığını ifade ederek, "Az da olsa karşı çıkanlar oldu, ama genelde hep olumlu karşılandı" dedi.

AK PARTİ'Lİ FATSA'DAN DESTEK

Cemevi ve camiyi aynı binada buluşturan projeye AK Parti Grup Başkanvekili ve Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa da destek verdi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Fatsa, projenin gelişim sürecini şöyle anlattı: "Fatsa'daki Alevi vatandaşlarımız bana gelip bir cemevi açmak istediklerini belirtti ve yardım istedi. Ben bu isteğe son derece olumlu yaklaştım, gerekli desteği sağlayacağımı söyledi. Cemevinin yapılması için bağışta da bulundum. Zaman zaman bunun yaptığım için eleştirildiğim de oldu. Cemevi ibadete açıldıktan sonra yine Alevi vatandaşlarımız gelip, üst kata da cami açmak istediklerini anlattılar. Bunun son derece güzel bir proje olduğunu söyledi ve destek verdik. Belediyemiz oranın yollarını, çevre düzenlemesini yaptı. Şimdi Fatsalı vatandaşlarımız burada ibadetlerini yaptıktan sonra bahçesinde çaylarını içecek ve sohbet edecek. Hoşgörü anlamında burası bir örnek olacak."

CAMİNİN İMAMI DA ALEVİ

Eyüp Fatsa, Alevi vatandaşların geçen haftalarda kendisine gelip, "Rize'nin bir köyünde Alevi bir imam var. Bu camiye tayini çıkartabilir misiniz" ricasında bulunduklarını da belirterek, şöyle anlattı: "Diyanet İşleri Başkanı ile görüştük. İmam kadrosunun kısıtlı olması ve tayinlerin yapılmamasına karşın bu isteğe çok sıcak baktı. Rize'deki imamın tayinini çıkardı ve Fatsa'ya geldi" dedi.

Zübeyde YALÇIN / ANKARA

SABAH GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.