Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı: ‘Ahmet dedeniz’ hiç gitmedi ki ‘hoşgelsin’!

Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı: ‘Ahmet dedeniz’ hiç gitmedi ki ‘hoşgelsin’!

"'Ahmet dedeniz' hiç gitmedi ki 'hoşgelsin'" başlığıyla yazılı bir açıklama yapan Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı, Sivas katliamcısının affedilmesine tepki gösterdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Ahmet Turan Kılıç’ı affetmesine Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı tepki gösterdi.

Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı, Sivas katliamcısının affedilmesine dair “‘Ahmet dedeniz’ hiç gitmedi ki ‘hoşgelsin'” başılığıyla yaptığı yazılı açıklamada “Sivas Katliamı insanlık tarihinde kara bir leke olarak yazıldı. Katliamı azmettirenler ve yapanlar insanlığın ortak vicdanında ve adaletin tapınağında çoktan mahkûm oldular” denildi.

İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEYENLERİ MASUM GÖSTERME ÇABALARI

Açıklamada, “Bizler elbette ki bu acının bütün yükünü sırtlar, ağırlığına omuz verir ve ebedi yasını tutarız. Çünkü adaletin terazisini insanlığın onurunu koruma ve haktan gayrı taraf olmama yönünde kullanmayı vicdani bir yükümlülük olarak biliriz ve bundan da zerre kadar şaşmayız. Fakat belirtmek isteriz ki 27 yıldır devam etmekte olan yargılama süreci Sivas Katliamı’nın mesuliyetini yananlara yıkma ve katilleri ‘mağdur’ göstermekten öteye geçmiyor. Bu da katliamı meşrulaştırma, sorumlularını aklama ve hatta katilleri affederek, yurtdışına kaçırarak veya görmezlikten gelinerek insanlığa karşı suç işleyenleri ‘masum’ gösterme çabaları ile sonuçlanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

“İnfaz hukuku, hükümlü ve tutukluların yaşam haklarını ve insanlık onurlarını korumayı temel ilke olarak belirler” denilen açıklamada “Sağlık sorunları nedeniyle adli tıp raporu ile kesinleşmiş yaşamsal tehlike içinde olan hükümlüler yönünden af talebi de bir haktır. Ancak, bu hakkın ayrımsız ve tarafsız bir şekilde aynı durumda olan tüm tutuklu ve hükümlüler için eşitlik ilkesine dayalı bir biçimde kullanılması gerekir” vurgusunda bulunuldu.

“HÜNKAR HACI BEKTAŞ VELİ’NİN YOLUNU SÜREN BİZLER ADALETİN TERAZİSİNDEN ŞAŞMAYACAĞIZ”

Açıklamanın devamında, Sivas Katliamı sanıklarından Ahmet Turan Kılıç hakkında yedi emniyet görevlisinin tanıklığı, video ve bant kayıtları bulunmasına rağmen sağlık gerekçesiyle Cumhurbaşkanı tarafından affedilmesi ve serbest bırakılması adalet duygusu ve vicdanı olan hiçbir insan tarafından kabul görmediğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Unutulmamalıdır ki, af kurumu aynı zamanda toplumsal barışın sağlanması amacını taşır. Fakat cezaevlerinde ağır hastalığı adli tıp raporu ile belirlenmiş yüzlerce hasta tutuklu ve hükümlü varken; insanlığa karşı suç işlediği açık ve net olan bir katliam sanığının affedilmesi hangi toplumsal barışa katkı sunabilir. Tersine, günlerdir yapılan basın açıklamaları ve gelen tepkilere bakıldığında bu kararın toplumsal barışı zedelediği ve adalet duygusunun yaraladığı açık ve net bir şekilde bütün delilleri ortadadır. Ortada çok açık ve net olan bir haksızlık, adaletsizlik, hukuksuzluk var. Bu yeryüzünde kötülüğün de kendisini iyilik kadar yeniden ürettiği aşikar olmakla birlikte ‘düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız’ diyen Pirimiz Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin Yolu’nu süren bizler, adaletin terazisinden zerre kadar şaşmayacağımızı beyan ederiz.”

(HABER MERKEZİ)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.