1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. İBB'de Farklı İnançlara Hizmet Edecek 50 Din Görevlisi İşe Aldı
İBB'de Farklı İnançlara Hizmet Edecek 50 Din Görevlisi İşe Aldı

İBB'de Farklı İnançlara Hizmet Edecek 50 Din Görevlisi İşe Aldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, farklı inanç gruplarına özelikle cenaze hizmetlerinde görev alacak Aralarında peder, papaz, haham, Şafii imamı, Caferi imamı ve Alevi dedelerinin bulunduğu din adamları, Mezarlıklar Daire Başkanlığı'na

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), farklı inançlara sahip vatandaşların cenaze işlemlerini yapmaları için 50 din görevlisini işe aldığını açıkladı.

 

İstanbul büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, aralarında peder, papaz, haham, Şafii imamı, Caferi imamı, ve Alevi dedelerinin bulunduğu din adamları, Mezarlıklar Daire Başkanlığı'na bağlı görev yapacak. 25'i gassal olan din görevlileri, mensup oldukları dinin vecibeleri gereği vefat eden kişiyi son yolculuğuna hazırlayıp uğurlayacak.

 

Mezarlıklar Daire Başkanlığı'na bağlı Cenaze Hizmetleri Müdürlüğü'nde 206 imam ve 195 gassalın yanı sıra farklı inanç gruplarından din adamlarının göreve başlamasıyla cenaze hizmetlerinde eşit hizmet anlayışı esas olacak. 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Farklı ritüelleri kendi din adamlarıyla yürütmek hakları olduğunu söyledi.

 

"Birçok kimliğin, inancın bir arada yaşadığı çok özel bir şehirde yaşıyoruz. İstanbul tarihi boyunca farklı renklere ev sahipliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, eşit hizmet ilkesi gereği bütün farklılıklara eşit hizmet götürme çabası içerisinde önümüzdeki dönemi tasarlamak istiyor. İstanbul'daki bütün dinsel inançlara ve kimliklere ilişkin cenaze hizmetini verecek kamusal görevi yerine getiriyoruz. Cenaze hizmetleri kapsamında hem Müslüman toplulukların farklı mezheplerinden olan Caferi, Şafii, Alevi hem de Ermeni, Rum, Katolik ve Musevi vatandaşlarımıza hizmet verecek din görevlileri çalıştırmaya başladık. Önceki dönemlerde, farklı kimliklere cenazelerde kendi inançlarına uygun hizmet verilmiyordu. Şimdi ise başka bir inanca mensup biri vefat ettiği zaman yakınlarının talep etmeleri veya vasiyeti halinde kendi inancından bir din adamını cenaze işlemleri için görevlendiriyoruz."

 

0.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum