1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. İçişleri Bakanı Atalay'a "2 Temmuz" Ziyareti
İçişleri Bakanı Atalay'a "2 Temmuz" Ziyareti

İçişleri Bakanı Atalay'a "2 Temmuz" Ziyareti

İçişleri Bakanı Atalay'a "2 Temmuz" ZiyaretiAlevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkan ve Yöneticileri,...

A+A-

İçişleri Bakanı Atalay'a "2 Temmuz" Ziyaretiİçişleri Bakanı Atalay'a "2 Temmuz" Ziyareti

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkan ve Yöneticileri, 2 Temmuz Anma Törenleri Öncesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı Ziyaret Ettiler. Alevi Temsilcileri, Bakan Atalay'dan, Olası Provakatif Eylemler İçin Önlem İstediler.
 
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkan ve yöneticileri, 2 Temmuz anma törenleri öncesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı ziyaret ettiler. Alevi temsilcileri, Bakan Atalay'dan, olası provakatif eylemler için önlem istediler.
 
ABF Genel Başkanı Ali Balkız, PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş, ABF Genel Sekreteri Kazım Genç ve PSAKD Genel Sekreteri Kemal Bülbül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı makamında ziyaret etti. Heyet, Bakan Atalay'a 2 Temmuz 1993'te yaşanan ve 33 yurttaşın hayatına mal olan Sivas olaylarının yıl dönümünde yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi verdi.

Edinilen bilgilere göre, görüşmede Sivas'ta Eğitim Sen şubesi başta olmak üzere kimi yerlere bırakılan "2 Temmuz Müslümanların Bayramı" şeklindeki yazılar gündeme geldi. ABF Genel Başkanı Ali Balkız, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a bu tür eylemleri hatırlattı ve tedbir alınmasını istedi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay anma etkinlikleriyle ilgili her türlü önlemlerin alındığını, gerekli talimat ve uyarıların tekrar yapılacağını bildirdi. Atalay, "Bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması için her türlü provakasyon ve saldırıya karşı önlem almak gerekir. Böylesi bir görüşme yaşanabilecek olumsuzlukları gidermek açısından yararlı olacaktır" dedi.

-BAKAN'A DİLEKÇE-

Öte yandan PSAKD Başkanı Fevzi Gümüş, İçişleri Bakanı Atalay'a anma etkinliklerinde yaşanan bazı sıkıntılarla ilgili olarak bir dilekçe sundu. Dilekçesinde, 1993 yılında yapılan Pir Sultan Abdal Kültür etkinliklerinin Sivas Valiliği tarafından da desteklendiğini hatırlatan Gümüş, şunları dile getirdi:

"Keza güvenliği hiç ilgilendirmemesine rağmen, etkinlik alanında açılan sergilere dahi müdahale edilmekte, bazı sergilerin ve bu sergilerde bulunan yargı makamlarınca yasaklanmamış kitap, dergi vb. yayınların kaldırılması istenmektedir. Etkinliklerde; güvenlik bir kenara bırakılmakta, etkinliğe gelen yurttaşlara suçlu muamelesi yapılmaktadır.

Etkinliklerde, sadece güvenliğin sağlanması, diğer hususların tamamının etkinliği düzenleyen Derneğimizin ve resmi başvuruyu yapan tertip komitesinin inisiyatifinde olduğundan Derneğimize bırakılması gerektiğini hususunda yerel yöneticilerin talimatlandırılmasını talep ediyoruz."

(ANKA) - HABERX - 20 Haziran 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.