1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. GÜNCEL

  4. İngiltere'de Alevilik Dersi verilecek
İngiltere'de Alevilik Dersi verilecek

İngiltere'de Alevilik Dersi verilecek

İngiltere Okullarında Alevilik Dersi Verilecekİngiltere Eğitim Sistemi nde yer alan genel din bilgisi dersleri içerisinde artık Alevilik’te öğretilecek.İngiltere...

A+A-

İngiltere Okullarında Alevilik Dersi Verilecekİngiltere Okullarında Alevilik Dersi Verilecek

İngiltere Eğitim Sistemi nde yer alan genel din bilgisi dersleri içerisinde artık Alevilik’te öğretilecek.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM ve Cemevi) ile Alevi ailelerin Enfield bölgesinde yürüttükleri çalışma sonucu, Prince of Wales isimli ilkokul 2011-2012 eğitim müfredat programına Alevilik’i de aldı. Okul Müdür Yardımcısı Julien  Clarke, 7 Temmuz Perşembe günü okul binasında,  İAKM ve Cemevi’nden İsrafil Erbil, Nadide Köroğlu ve bazı Alevi ailelerle konuyla ilgili bir toplantı yaptı. Clarke yaptığı açıklamada, “Okulumuzda çok sayıda Türkiyeli Alevi öğrenci eğitim görmektedir. Aileler ve Cemevi yetkilileri bize başvuruda bulunarak, İngiliz eğitim sistemi içerisinde var olan Din Bilgisi derslerinin içinde, diğer inançların yanı sıra kendi kültürlerini ve inançlarını görmeyi arzuladıklarını talep ettiler. Okul yönetimi olarak, temel insan hakkı olan bu talebi değerlendirdik ve öğrencilere bu konuda eğitim verilmesi gerektiğine karar verdik. Bu anlamda önümüzdeki eğitim yılından itibaren Hristiyanlık, Musevilik, Budizm, İslamiyet, Hinduizm, Sıgizm’in yanında Alevilik öğretisini de müfredatimıza  aldık. Eylül ayı içerisinde okulun ana salonunda yapılacak olan kitlesel bir etkinlikle bunun duyurusunu da resmen yapacağız” diye konuştu.

“Değişik ulustan çocuklar Alevilik öğrenecek”

İAKM ve Cemevi’nden İsrafil Erbil ise, “Kendi ülkemizde Alevilik’i dedelerimizden, komşularımızdan, büyüklerimizden öğrenme şansımız vardı. Ancak yaşadığımız ülke olan İngiltere’de tüm çocuklarımızın Cemevi çatısı altına gelmesini beklemek hata olurdu. Ayrıca İngiltere Eğiim Sistemi içerisinde var olan, Genel Din Bilgisi Dersi içerisinde, diğer dinlerin yanında, kendi öğretimizin de çocuklarımıza öğretilmesinin öneminin farkındayız. Geldiğimiz topraklarda  yüzlerce yıldır yasaklanan bu güzel öğretinin kendi çocuklarımız yanında tüm milletten çocuklara öğretilecek olması da bizler açısından gurur verici bir olgu. 72 millete ve değişik inançlara hoşgörüyle ve bir gözle bakan öğretimizden, herkesin kendinden birşey bulacağına inanıyoruz” dedi.

“Türkiye’ye örnek olsun”

Erbil, “Çocuklarımızın bu ülkede asimile olmasına, kültürlerine yabancılaşmasına izin vermeyeceğiz.  Çok kültürlülüğün bir avantaj olduğu bu ülkenin bize sunduğu demokratik olanakları kullanarak,  kendi kültürüne sahip çıkan gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.  İki kültür arasında sıkışmayan, ne istediğini bilen gençler, hem  bu ülkeye, hem kendi  toplumuna daha  faydalı olur” diyen Erbil,  “İngiltere’de diğer okullarda da benzeri çalışmalar yapıyoruz. Bunun Türkiye açısından da bir örnek olmasını temenni ediyoruz” görüşlerini dile getirdi.

Avrupa’da Seçmeli, İngiltere’de Zorunlu

İngiltere’de yaşayan Aleviler bir ilke imza atarak, Alevilik dersini İngiliz Eğitim Sistemi’ne aldırmayı başardı. Başta Almanya olmak üzere, Danimarka, Hollanda ve bazı Avrupa’daki okullarda Alevilik seçmeli ders olarak öğretilirken, İngiltere’de zorunlu din bilgisi dersleri arasında Alevilik’in öğretilecek olması bir ilk. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da yaklaşık 1.5 milyon Alevi yaşıyor. Bu rakamın İngiltere’de 250 bin olduğu tahmin ediliyor.

Okul Müdür Yardımcısı Julien  Clarke, 7 Temmuz Perşembe günü okul binasında,  İAKM ve Cemevi’nden İsrafil Erbil , Nadide Köroğlu ve bazı Alevi ailelerle konuyla ilgili bir toplantı yaptı.

İAKM’nin okullarda öğretilmesi için hazırlamış olduğu kitapçık kapağı.

Alevi Haber - 10 Temmuz 2011

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.