İNGİLTERE'DE MÜSLÜMAN ÖĞRENCİ KRİZİ

İNGİLTERE'DE MÜSLÜMAN ÖĞRENCİ KRİZİ

İNGİLTERE'DE MÜSLÜMAN ÖĞRENCİ KRİZİTıp fakültesinde 'uygarlık çatışması'Bazı tıp öğrencilerinin inançlarına...

A+A-

İNGİLTERE'DE MÜSLÜMAN ÖĞRENCİ KRİZİİNGİLTERE'DE MÜSLÜMAN ÖĞRENCİ KRİZİ

Tıp fakültesinde 'uygarlık çatışması'

Bazı tıp öğrencilerinin inançlarına aykırı bularak alkol ve cinsel ilişkinin yol açtığı hastalıklar ile ilgili derslere girmedikleri ve bu hastalıkları tedavi etmeyi reddettikleri bildirildi

İngiltere'deki tıp fakültelerinde okuyan bazı Müslüman öğrencilerin, dini inançlarına ters düştüğü gerekçesiyle alkol kullanımı ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar konularındaki derslere girmeyi ve bu hastalıkları tedavi etmeyi reddettikleri bildirildi.

The Sunday Times gazetesi, bazı Müslüman stajyer doktorların alkol ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmeyi öğrenmenin dinlerine aykırı olduğunu savunduğunu yazdı. Haberde, bazı öğrencilerin de karşı cinsten hastaları tedavi etmeyi reddettiği belirtildi. Müslüman bir erkek öğrencinin, bir kadın hastayı muayene etmek istemediği için final sınavını geçemediği kaydedildi.

İngiliz Tıp Derneği (BMA) ve Genel Cerrahi Kurulu da (GMC), bazı Müslüman tıp öğrencilerinin dini inançlarını gerekçe göstererek alkol ve cinsellikle ilgili hastalıklarla ilgili eğitim almayı ve bu hastalıkları tedavi etmeyi reddettiğini doğruladı. BMA, bu öğrencilerin alkol kullanımı ve bunun yan etkileriyle ilgili hiçbir şey öğrenmek istemediklerine dair raporlar olduğunu belirtti.

Gazete, söz konusu Müslüman öğrencilerin hangi tıp fakültelerinde okudukları, sayıları ve isimleri gibi bilgileri vermekten kaçındı.

Tıbbın ilkeleri

GMC Başkanı Profesör Peter Rubin de, "İçki veya cinsel aktivite yoluyla bulaşan hastalıklardan mustarip hastalara bakmayı reddedenler ya da karşı cinsten bir hastayı muayene etmeyi kabul etmeyenler var" dedi. Profesör Rubin, hastanın cinsiyeti ya da hastalığındaki kendi sorumluluğu yüzünden tedaviyi reddetmenin tıbbın temel ilkelerine aykırı olduğunu vurguladı.

The Sunday Times gazetesi, aralarında İslam alimlerinin de bulunduğu geniş bir kitlenin, profesyonel sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini düşündüğünü yazdı. İngiltere Müslümanlar Konseyi ile Müslüman Doktor ve Dişçiler Birliği de, bazı öğrencilerin bu konulardan uzak durmayı istediklerini ancak kendilerinin bunu desteklemediğini belirtti.

İslami Tıp Derneği'nden Dr Abdul Majid Katme, "Alkol, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kürtajla ilgili bilgi sahibi olmak bunlara karşı kampanya yürütmek için bize daha fazla delil verir. Öğrenmekle uygulamak arasında fark vardır. Müslüman doktorlar ve öğrencilerin her şeyi öğrenmeleri zorunludur" dedi.

Müslümanlara 'ertesi gün hapı' satmama hakkı

Müslüman çalışanlarına içki satmayı reddetme hakkı tanıyan İngiliz Sainsbury's süpermarketlerinin, marketlerde Müslüman eczane çalışanlarına da "ertesi gün hapı" olarak bilinen gebelik önleyici ilacı satmama imkanı tanıdığı ortaya çıktı. The Sunday Times gazetesi, Nottingham'daki Sainsbury's marketine müşteri gibi giden bir muhabirin bu ilaçtan almak istediğini ancak Ahmed isimli görevlinin ilacı satmayı reddettiğini yazdı. Muhabirin görüştüğü başka bir market görevlisinin de, Ahmed'in ilacı "etik nedenlerle" satmadığını söylediği belirtildi.

DIŞ HABERLER SERVİSİ -MİLLİYET
08.10.2007

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.