1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Irkçı diziyi protesto eden Aleviler geri adım attırdı
Irkçı diziyi protesto eden Aleviler geri adım attırdı

Irkçı diziyi protesto eden Aleviler geri adım attırdı

Irkçı diziyi protesto eden Aleviler geri adım attırdı     Alman 1. televizyon kanalı ARD'de yayımlanan "Tatort" adlı...

A+A-

Irkçı diziyi protesto eden Aleviler geri adım attırdı

Irkçı diziyi protesto eden Aleviler geri adım attırdı   
 
Alman 1. televizyon kanalı ARD'de yayımlanan "Tatort" adlı polisiye dizinin, bir Alevi babanın kızına tecavüz etmesini konu alan bölümünü protesto etmek amacıyla binlerce Alevinin katılımıyla Köln kentinde miting düzenlendi. Sivil toplum örgütlerinin protestoları üzerine kanalın geri adım atarak diziyi yayından kaldıracağı öğrenildi.

Kölner Dom kilisesinin bulunduğu "Domplatz" adlı meydanda önceki gün düzenlenen gösteriden önce, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Turgut Öker, Genel Sekreter Ali Er-tan Toprak, Alevi Birlikleri Federasyonu kadın kolları temsilcileri ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Turan Eser, ARJD'ye bağlı WDRyaym kuruluşu binasının önüne siyah çelenk koydu.

DERHAL ÖZÜR DİLENMELİ

Öker, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in 9 Ocakta Berlin'de vereceği yeni yıl resepsiyonuna davet edildiğini belirterek, "Evet davetli olarak gideceğim. Alevilerin haklı tepkisini Cumhurbaşkanı Köhler'e de ileteceğim" dedi. Alevi temsilciler daha sonra WDR binasına girerek, filmin yapımcısı olan yayın kuruluşu NDR'nin Televizyon Dairesi Başkanı Doris J. Heinze'ye bir protesto metni sundular. Yazıda, "Tatort" dizisinin tümüyle yayından kaldırılması, Alevilerden özür dilenmesi ve ARD kanalında en kısa zamanda Alevileri anlatan bir program yayımlanması istendi. Görüşmeden sonra, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın da katıldığı mitingde konuşan Öker, filmde konunun tesadüfen seçildiğine inanmadıklarını belirterek, ARD başta olmak üzere, filmin senaristi Angelina Mac-carone'nin Alevi toplumundan bir an önce özür dilemesini talep etti. Öker, ARD'nin kendilerinden özür dilememesi durumunda televizyon harçlarının ödenmemesi çağrısında bulundu.

ilişiiiiiiii

BÜYÜKELÇİLİKLER AÇIKLAMA YAPMADI

Alevilere yönelik ön yargıların sona erdirilmesi gerektiğini ve hiç kimsenin dini değerleri rencide etmeye hakkı olmadığını ifade eden Öker, Türkiye büyükelçiliği ve başkonsolosluklarını bu konuda açıklama yapmadıkları gerekçesiyle eleştirdi. Toprak da konuşmasında, "Tepkilerinin bazı insanlar için abartı gibi görünebileceğini, ancak Alman anayasasının 1. maddesinin de belirttiği gibi insan onurunun dokunulmaz olduğunu" belirterek, ön yargıların kaldırılması için ARD'nin bir an önce Alevileri anlatan bir program hazırlaması gerektiğini söyledi. Eser de onurlarının ve kimliklerinin rencide edilmesine izin vermeyeceklerini kaydetti. Protesto mitingi Haluk Levent'in kısa konseriyle sona erdi.

BİRGÜN - 1 Ocak 2008

Alevilerden büyük tepki

Alman ARD kanalında yayımlanan diziye Alevilerin tepkisi sürüyor. Önceki gün binlerce Alevinin katılımıyla Köln kentinde miting düzenlendi.

Kölner Dom Kilisesi’nin bulunduğu “Domplatz” adlı meydanda düzenlenen mitinge 30 binin üzerinde Alevi katıldı. Gösteriden önce, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Turgut Öker ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Turan Eser, ARD’ye bağlı WDR yayın kuruluşu binasının önüne siyah çelenk koydu.

Daha sonra yapılan mitingde konuşan Öker, Türk büyükelçiliği ve başkonsolosluklarını bu konuda tepkisiz kaldıkları için eleştirdi. Öker, filmde konunun tesadüfen seçildiğine inanmadıklarını belirterek, ARD başta olmak üzere, filmin senaristinin Alevilerden bir an önce özür dilemesini talep etti.

Mitingi Haluk Levent’in kısa konseriyle sona erdi.

Alman 1. televizyon kanalı ARD’de yayımlanan “Tatort” adlı polisiye dizinin, bir Alevi babanın kızına tecavüz etmesini konu alan bölümü Alevilerin tepkisini çekmiş; Aleviler, filmin yayından kaldırılması için NDR binası önünde protesto gösterisi yapmıştı.

(DIŞ HABERLER)
EVRENSEL - 1 Ocak 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.