Ispartalı miniklere karne ödülü: Said-i Nursi propagandası

Ispartalı miniklere karne ödülü: Said-i Nursi propagandası

Ispartalı miniklere karne ödülü: Said-i Nursi propagandası   Kitap, 5 bin adet basılmış.ANKARA - Gazeteci dövmekten hapis cezası alan,...

A+A-

Ispartalı miniklere karne ödülü: Said-i Nursi propagandasıIspartalı miniklere karne ödülü: Said-i Nursi propagandası
 
Kitap, 5 bin adet basılmış.

ANKARA - Gazeteci dövmekten hapis cezası alan, yolsuzluk iddiaları ve 'Türbanlı Belediye Başkanı da olmalı' çıkışıyla adı sık sık gündeme gelen AKP'li Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'ın son icraatı ilköğretim öğrencilerine Said-i Nursi propagandası yapılan kitabı dağıtmak oldu.

'Küçük Gezgin, Güller ve Halılar Diyarı Isparta'da' adlı çizgi romanda Said-i Nursi için 'keskin zekâsı, harikulade hafızası', 'yüzyılın mütefekkiri (düşünürü)' gibi övücü ifadeler kullanılıyor. Isparta Belediyesi'nin kültür hizmeti olarak Bahattin Atak'a hazırlattırılan kitap Ülkü İlköğretim Okulu'nda 200 öğrenciye verildi. Kitapta çizgi romanın kahramanı Tahsin Bey oğlu Ömer'e Isparta hakkında bilgi veriyor. 16. sayfada Tahsin Bey oğluna "Bediüzzaman kimdir?" diyor. Said-i Nursi'nin fotoğrafının yer aldığı sayfada Ömer'le babası arasında şu diyalog yer alıyor:

"Bediüzzaman Said-i Nursi yüzyılımızın yetiştirdiği önde gelen İslam mütefekkirlerinden. Keskin zekâsı, harikulade hafızası ve üstün kabileyetleriyle küçük yaşlardan itibaren dikkatleri üzerinde toplamış, yıllar süren klasik medrese eğitimini üç ay gibi kısa bir zamanda tamamlamıştır. Gençlik yıllarını hareketli bir tahsil hayatı ile değerlendirmiş, ilimdeki üstünlüğünü devrinin ulemasıyla yaptığı münazarlarda fiilen ispatlamıştır. Bu meziyetleriyle ilim çevresine kendisini kabul ettirerek 'Bediüzzaman', yani 'çağın eşsiz güzelliği' lakabı ile anılmaya başlanmıştır. 'Bildim mi?'

- Harfiyen tamam. Al sana bir aferin."

Balaman da çizgi romanda

Kitapta, Balaman Tahsin Bey'in askerlik arkadaşı olarak çocuklarla buluşuyor. Tahsin Bey, Hasan Bey'in (Balaman) projelerini uzun uzun anlatıyor.

MESUT HASAN BENLİ
RADİKAL - 01 Şubat 2008

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.