1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. İzmir Alevi Dernekleri ARD Televizyonunu Protesto Etti
İzmir Alevi Dernekleri ARD Televizyonunu Protesto Etti

İzmir Alevi Dernekleri ARD Televizyonunu Protesto Etti

İzmir Alevi Dernekleri ARD Televizyonunu Protesto Etti BASINA VE KAMUOYUNAYAYIN ÖZGÜRLÜĞÜNE EVET, İFTİRA VE AŞAĞILAMAYA HAYIR.Alman Birinci...

A+A-

İzmir Alevi Dernekleri NDR Televizyonunu Protesto Etti İzmir Alevi Dernekleri ARD Televizyonunu Protesto Etti

BASINA VE KAMUOYUNA

YAYIN ÖZGÜRLÜĞÜNE EVET, İFTİRA VE AŞAĞILAMAYA HAYIR.

Alman Birinci Televizyon Kanalı olan ARD Televizyonu'nda yayınlanan Tatort adlı dizinin bu ay içinde yayınlanan “Namusuma Layık Olmak” adlı bölümünde, Alevi kimliğini ve aynı zamanda Türkiye kimliğini aşağılayan ifadeler bizleri derinden rahatsız etmiş ve üzmüştür. Her dizide ele alınan konular önemli bir ön çalışmaya dayanarak yapıldığı göz önünü alınacak olursa, ARD TV’nin söz konusu dizinin ayrımcı, gerçek dışı iftiralara başvurarak, kültürel ve inançsal kimliğimizi rencide etmesine imkan sunan düşünsel referanslarını ve kaynaklarını deşifre etmek gerekir.

İzmir Alevi Dernekleri NDR Televizyonunu Protesto Etti

KAYNAĞI VE REFARANSI ŞEHHÜLİSLAM FETVASI VE SİYASAL İSLAM OLAN ARD’NİN DİZİSİ AYRIMCILIK VE HAKARET ÜRETEN OLUR.

ARD TV’nin danışman kadrosu ve dizi ekibi söz konusu bölümdeki diyalogları oluşturmak için, Osmanlı döneminin Alevi toplumu üzerindeki toplumsal ve sosyal baskıları artırmak için kullandığı, Şeyhülislam  fetvalarını ve iftiralarını referans alarak, Türkiye’deki gericilik, siyasal İslam ve fanatizmle ittifak kurmuştur.

İzmir Alevi Dernekleri NDR Televizyonunu Protesto Etti

Kamusal bir yayın kuruluşu olarak, devlet adına yayın yapan ARD TV’si, yayında ele aldığı konularla ilişkin olarak doğrudan o kesimlerin temsilcilerine başvurarak bilgilenmek ve doğruya ulaşmak zorundadır.  Şeyhülislam fetvalarını ve iftiralarını referanslarını alarak, dizide Alevileri insanlık dışı ilişkilerin bir parçası haline getirmek, evrensel yayıncılık ilkelerini ayaklar altına alan ve art niyetli yaklaşımdır.

İzmir Alevi Dernekleri NDR Televizyonunu Protesto Etti

SADECE ART NİYET DEĞİL, AŞAĞILIK BİR TAVIRDIR.

Dizi yayınlanmadan önce, Almanya’da örgütlü Alevi Kültür Merkezlerimiz ve  bu kurumlarımız bağlı olduğu Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun “yayınlamayın” uyarılarına rağmen, yayınlanması ise, bu yaklaşımın art niyetli olmasının ötesinde aşağılık bir tavır olduğunu da göstermiştir. Eğer Almanya’da Alevi toplumunun tek muhatabı ve temsilcisi konumundaki AABF’nin bu girişimi dikkate alınmıyorsa, bunun arkasındaki gerçek plan ve ideolojik kurgunun derhal açığa çıkarılması ve sorumlularının cezalandırılması gerekir.

İzmir Alevi Dernekleri NDR Televizyonunu Protesto Etti

İzmir Alevi Platformu Bileşenleri  olarak toplumumuza, kimliğimize ve kültürümüze yönelik bu art niyetli iftiraları kasıtlı olarak yayınlayan ARD’yi ve bunun karşısında sessiz kalan Alman Hükümetini kınıyor ve Alevilerden derhal özür dilemeye çağırıyoruz.

Alman Hükümeti ve ARD Alevilerden özür dilemelidir!
Sözkonusu Tatort isimli dizi derhal yayından kaldırılmalıdır!
 

KATILIMCILAR :

Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri ( PSAKD İzmir Buca, Çeşme, Bornova, Menemen, Karşıyaka, Çiğli, Gümüldür Şubeleri, Buca HBV Derneği, Yamanlar HBV Derneği, Narlıdere Alevi Bektaşi Derneği, Çiğli Alevi Bektaşi Derneği) Sivas Hamalköyü Kültür Derneği, İzmir Tunceliler Derneği, Divriği Kültür Derneği, Şarkışlalılar Kültür Derneği, Narlıdere Tunceliler Derneği, Sivas İslimliler Kültür Derneği, Dersimliler Derneği, Balçova Tunceliler Derneği, Sivas Yusufoğlanlılar Kültür Derneği, Karakaya Köyü Kültür Derneği, Karşıyaka Malatyalılar Kültür Derneği, Çorumlular Kültür ve Dayanışma Derneği, Narlıdere Malatyalılar Deneği, Narlıdere Tokatlılar Derneği, Kayseri Sarıoğlanlar Derneği, Karşıyaka Tokatlılar Derneği, İmranlılar Kültür Ve Dayanışma Derneği, Avcı Pınar Köyü Kültür Derneği, Karaözlüler Derneği, Sev- DER, Bingöllüler Derneği, Tokatlılar Kültür Derneği Genel Merkezi, Beyşehir Şamlar Köyü Yardımlaşma Derneği.

ALEVİ HABER AJANSI - AHA
28 Aralık 2007 - www.alevihaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.