Kadıncık Ana Evi’nin restorasyonunda sona gelindi

Kadıncık Ana Evi’nin restorasyonunda sona gelindi

Alevi kadınlarının ısrarının ardından Kadıncık Ana Evi’nin restorasyonunda sona gelindi. Alevi-Bektaşi kültüründe kadının rolünü simgeleyen Kadıncık Ana Türbesi şimdi ziyaretçilerini bekliyor.

A+A-

Alevi kadınlarının mücadelesi ile Kadıncık Ana Türbesi yeniden hayat buldu. Atıl bir durumda, yıllarca kapısı kilitli tutulan türbe, restore edilerek ziyarete açılmak üzere. Hünkâr Hâce Bektaşi Veli Dergâhının postnişine, Hünkârdan sonra oturan ilk kadın olma özelliğini taşıyan Kadıncık Ana, bu anlamıyla Aleviler için değerli bir Alevi önderidir.

“KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİN SÜREKLİLİĞİNİ TEMSİL ETMEKTE”

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği’nden (AABK) Sultan Şahin, restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Tamamına yakını biten Kadıncık Ana Evi’nin (Türbesi) restorasyonunda sona gelindiğini belirten Şahin, çalışmaların titizlikle sürdürülüp, tamamlanma aşamasına gelindiğini ifade ederken, Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AABK) adına Serpil Özen de, yazılı bir açıklama yaptı. Türbenin, Alevi inancının kadına verdiği değeri yansıttığını belirten Serpil Özen, şunları kaleme aldı:

“Türbe, tarih boyunca Alevi toplumunda kadın-erkek eşitliğinin sürekliliğini temsil etmektedir. Kadıncık Ana Türbesi’nin restorasyon çalışması için ilk olarak; Avrupa Alevi Kadınlar Birliği adına o dönemki başkanımız Sayın Nevin Kamilağaoğlu bir dilekçe yazarak Kadıncık Ana Türbesi’nin doğal dokusu korunarak acilen restore edilmesi gerektiğine dair talebimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletti. Bu talebimize karşın bize gelen cevapta ‘yeterli bütçemiz olmadığından dolayı türbeyi restorasyon kapsamına alamıyoruz’ denildi. Avrupa Alevi Kadınlar Birliği olarak ‘eğer koskoca bir devlet, küçücük bir türbenin bile onarımını yapamıyorsa biz kendimiz sponsor bulup yaparız’ dedik. Türbenin restorasyonu için sponsor olma talebimizi bir dilekçe ile bizzat kendilerine ilettik. Uzun süre bu dilekçemize herhangi bir cevap gelmedi. Bunun üzerine Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, bir soru önergesi ile Kadıncık Ana’nın durumunu Kültür ve Turizm Bakanı’na sordu. Bakanlığın soru önergesine cevabında; 2019’da emlâk vergileri toplandıktan sonra toplanan paranın bir kısmının kültür değerlerinin restorasyonu için harcanabileceğini, bu bağlamda da Kadıncık Ana Türbesi’nin restorasyonunun 2019’da gündeme alınacağı bildirildi. Kadıncık Ana Türbesi’nin 2019 yatırım yılı planı kapsamında restorasyon çalışmalarının planlanmakta olduğunun bildirilmesine rağmen bu süreçte herhangi bir çalışma yapılmadı.”

“GEREKENLERİN YAPILMASI İÇİN PEŞİNİ BIRAKMADIK”

“Avrupa Alevi Kadınlar Birliği adına Türkiye’deki çalışmaların başından sonuna kadar takipçisi olan biz Serpil Özen ve Sultan Şahin, bu restorasyonun bir an önce yapılması ve verilen sözlerin gerçekleşip gerekenlerin yapılması için peşini hiç bırakmadık” diyen Özen, Uzun yıllar süren mücadelemiz sonucunda nihayet bu sene içerisinde aktif bir şekilde başlatılan restorasyon çalışması sonuçlandı. Yıllardır harabe içerisindeki görüntüsü ile yüreğimizi yakan Kadıncık Ana Türbesi’nin, özellikle Alevi kadınlarının mücadelesiyle ve Hacıbektaş İlçemizin Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’un çabalarıyla bugün restorasyonunun tamamlanması bizler için büyük bir kıvanç ve mutluluktur. Hünkâr Hâce Bektaş Veli’yi anma etkinliklerinde, biz kadınlar onun eşiti olan Kadıncık Ana Türbesi’nin önünde her sene bir cem gerçekleşeceğimizin sözünü verdik. Umarım önümüzdeki yıl hep beraber burada kadın canlarımızla yan yana, el ele vererek, kadıncık anamızın onarılan türbesinde bu muhabbetimizi gerçekleştireceğiz. Kadıncık Ana Türbemizin onarımında emeği ve katkısı olan tüm canlarımızın hizmetleri hak katına yazıla. Aşk İle”

PİRHA/HACIBEKTAŞ

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.