Katliam sanıklarına dokunulmadı

Katliam sanıklarına dokunulmadı

Katliam sanıklarına dokunulmadı Alevi örgütleri, kasım ayı içerisinde yaptıkları ‘Büyük Alevi Mitingi’nin ardından,...

A+A-

Katliam sanıklarına dokunulmadı Katliam sanıklarına dokunulmadı

Alevi örgütleri, kasım ayı içerisinde yaptıkları ‘Büyük Alevi Mitingi’nin ardından, bu kez Maraş olaylarının yıl dönümünde alanlara iniyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin öncülüğünde Alevi kurumları, 21 Aralık’ta Adana’da büyük bir mitingle Maraş olaylarında hayatını kaybedenleri anacak. Uğur Mumcu Meydanı’nda saat 13.00’te başlayacak miting için Türkiye’nin birçok yerinden vatandaşlar Adana’ya gelecek. Mitingde, Maraş olaylarında yakınını kaybeden Ozan Emekçi de bir konser verecek.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde 21 Aralık Pazar Günü Adana’da “30’uncu Yılında Maraş Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız” başlığıyla yapılacak mitinge, Türkiye’nin pek çok yerinden vatandaşın katılması bekleniyor.

‘Sorumlular yargılanmadı’

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Maraş olaylarının üzerinden 30 yıl geçtiğine dikkat çekerek, “Bu katliamda sorumluluğu bulunanlar ya hiç yargılanmadan kurtuldular ya da göstermelik dava dosyaları ile yargılanıp beraat ettirildiler. Çünkü Maraş katliamı tasarlanırken senaryonun en önemli parçası katliamcıların önce izole edilmesi, sonra bu izolasyon yardımı ile suçsuz ilan edilmesi idi” dedi.

Gümüş, Maraş olaylarında amacın 12 Eylül askeri darbesine zemin hazırlamak olduğunu ifade ederek, “Halklar ve inançlar bahçesi olan Maraş’ta Alevi, solcu ve demokrat insanlar kıyıma uğratılmışlardır. Böyle büyük ölçekli bir senaryonun devletin derin güçlerinden icazet alınmadan yapılması mümkün değildi” dedi.

Gümüş, “Sivas’ta 33 canımızın yakıldığı katliam için ‘Biz Sivas’taki şeriatçı örgütlenmenin gücünü ve herhangi bir kalkışmada ne kadar sürede kontrol altına alınabileceğini görmek istedik. Ama ipin ucu kaçtı, saldırganlara hakim olamadık’ diyen derin devlet anlayışı tarih boyunca gerici, şeriatçı, faşist güçlerle kol kola idi” diye konuştu.

Maraş’ta insanlık dışı kıyımın vicdanlarda yarattığı utancı hep birlikte temizlemek gerektiğine inandığını kaydeden Gümüş, “Katliamlarla yüzleşmenin ve gerçek faillerin bulunmasının gerekliliğine inanıyor, Maraş’ın unutulması halinde farklı kimlik ve inançtaki her insanın can ve mal güvenliğine yönelik tehditlerin artarak devam edeceğini görüyoruz” dedi.

EVRENSEL - (Ankara/ANKA) - 16 Aralık 2008

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.