Kenanoğlu, Bakırtepe’ye yapılmak istenen maden ocağını Meclis gündemine taşıdı

Kenanoğlu, Bakırtepe’ye yapılmak istenen maden ocağını Meclis gündemine taşıdı

PİRHA - HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Sivas'ın Kangal ilçesinde bulunan Bakırtepe Ziyaretgahı'nda madencilik faaliyetlerinin başlatılması girişimi üzerine Meclise soru önergesi ve

A+A-

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Sivas’ın Kangal İlçesine bağlı Pınargözü, Eğricek ve Elkondu köylerinin yanı sıra yöre insanlarınca kutsal kabul edilen Bakırtepe Ziyaretgahı’nda da madencilik faaliyetlerinin başlatılması girişimi üzerine, maden ocağının doğaya ve çevreye vereceği zarar ile birlikte bu çalışmanın Alevi Ziyaretgahı bulunan Bakırtepe’de yapılmasının nedenleri hakkında yanıtlanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e soru önergesi verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlamasıyla istemiyle verilen önergede şu ifadeler yer aldı:

“GEÇMİŞİMİZİ, GELECEĞİMİZİ YOK ETMEYE ÇALIŞARAK MI İYİLEŞECEĞİZ?”

“Demir Export adlı şirketin, yörede madencilik faaliyetlerine başlayabilmek için ÇED toplantıları düzenleyeceği söylenmektedir.

Pandemi sürecinde sosyal medya da oldukça yayılan ve #iyileşeceğiz etiketi ile adını duyuran Demir Export, gözünü Alevi yurttaşların yaşadığı bölgede maden sahalarına dikmiştir.

Bölgede yaşayan insanlar, madencilik adına bölgede bir kazmanın dahi vurulmasının kendilerini yaralayacağını belirterek “İyileşeceğiz diyorlardı böyle mi iyileştirecekler bizleri? Tarihimizi topraklarımızı parçalayarak mı? Geçmişimizi geleceğimizi yok etmeye çalışarak mı?” diyorlar.

Yörede yaşayan insanlar, siyanürle altın arandığı için bölgede artık suların içilmediğini, nefes almanın güçleştiğini, yaylalarının, bostanlarının zarar gördüğünü, ekinlik alanlarının yok edildiğini, toprağın bereketinin kalmadığını, köylülerin göç etmek zorunda kaldığını, insanların astım olduğunu, çeşitli rahatsızlıkların baş gösterdiğini, yeniden sondaj arama tarama faaliyetleri yapıldığını, şimdi de maden bölgesinin genişletileceğini, bölge genişletilirse bölgede yaşama imkânlarının kalmayacağını belirtmektedirler.

Bakırtepe Ziyaretgahı’nın da maden bölgesine dahil edilmesi için toplantılar yapmak istediklerini belirten Demir Export yetkililerine köylülerden tepki duymaktadır.

Yöre insanı tarafından kutsal kabul edilen, dilek ve arzuların adandığı kurbanların kesildiği, ibadet edilen bölgenin maden sahası içerisine dahil edilmesine karşı çıkan köylüler, doğalarının topraklarının zehirlendiğini, şimdi sıranın Bakırtepe Ziyaretgahlarına geldiğini ifade ediyorlar.”

“KUTSAL MEKANLARDA MADEN SAHASINA NASIL İZİN VERİLMEKTEDİR?”

Pandemi sürecinde iktidarın ve maden şirketlerinin doğanın ve kutsalların talanına bir yenisi daha eklenmek üzeredir” diyen Kenanoğlu, şu soruları yöneltti:

-“Sözü edilen bölgenin maden sahası yapılması için ÇED raporları alınmış mıdır?

-Yöre insanları tarafından kutsal kabul edilen bu mekânlarda maden sahası açılmasına nasıl izin verilmektedir?

-Çevre köylerde yaşayan insanların itirazları neden dikkate alınmamaktadır?

-Bölgedeki bu çalışmaların, doğaya, çevreye ve Ziyaretgâhlara zarar vereceği neden göz ardı edilmektedir? Buranın bir Alevi Ziyaretgâhı olmasında bunun etkisi var mıdır?

-Bütün bu itirazlara rağmen Bakırtepe Ziyaretgâhında madencilik faaliyetlerine izin verilecek midir?

-Daha önceki maden sahalarının açılmasında da görüldüğü gibi Alevi Ziyaretgâhlarının bulunduğu yörelerin maden arama çalışmalarına açılması bir tesadüf müdür?”

(HABER MERKEZİ)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.