Kenanoğlu, Sağlık Bakanı’na sordu: Irkçı Dr. Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?’

Kenanoğlu, Sağlık Bakanı’na sordu: Irkçı Dr. Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?’

Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nun, Alevi ve Kürtlere yönelik ırkçı ve cinsiyetçi paylaşımları sebebiyle soru önergesi hazırladı. Kenanoğlu, Sağlık Bakanlığı’na “Sarıhasanoğlu gör

A+A-

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’na ait olduğu belirtilen Alevi ve Kürt kadınlarına yönelik ahlaksız paylaşımlar nedeniyle soru önergesi hazırladı.

Kenanoğlu, Alevi ve Kürtlere yönelik ırkçı ve cinsiyetçi nefret söylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde söz konusu paylaşımların ‘Türk Ceza Kanunu’na göre suç olduğunu belirtti.

Milletvekili Ali Kenanoğlu, hazırladığı önergede konuya ilişkin bir soruşturma açılıp açılmayacağını ve Sarıhasanoğlu’nun görevden alınıp alınmayacağını sordu.

Kenanoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

“-Alevilere ve Kürtlere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı hakaretlerde bulunan Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında bugüne kadar bir soruşturma açılmış mıdır? Soruşturma açılmamışsa neden açılmamaktadır?

-Bahsi geçen şahsın 2013 ve 2014 yıllarında sosyal medya hesabından yaptığı, Alevilere ve Kürtlere yönelik hakaret içeren bu paylaşımlara rağmen Başhekimlik görevine nasıl getirilmiştir?

-KHK uygulamalarında on binlerce kamu görevlisi, sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle kamudan ihraç edilirken, toplumun bir kesimine yönelik böylesine ırkçı, ayrımcı ve hakaret dolu paylaşımlar yapan bu şahıs halen bu görevde nasıl kalabilmektedir?

-Alevilere ve Kürtlere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı hakaretlerde bulunan Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?”

NE PAYLAŞMIŞTI?

Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu, “Adil Karahasanoğlu @Ofliii_adil” isimli Twitter hesabından

“Olsa da bir Alevi kızı sevsek:) esmerinden taş gibi. Fantezimi hayata geçirecek yok mu bir kısrak. Her Türk asker doğar da her Kürt ne doğar” paylaşımlarını yapmıştı.

PİRHA/ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.