‘Kerbela zalimlerin değil mazlumların destanıdır!’

‘Kerbela zalimlerin değil mazlumların destanıdır!’

HDP'ye yönelik Kobani operasyona tepki gösterenlere karşı "Kerbela'yı unuttuk mu?" diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya cevap veren HDP'li Milletvekilleri, &quo

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’ye yönelik Kobani operasyonun neden 6 yıl sonra yapıldığına yönelik eleştirilere, “6 yıl geçmişmiş de, neden yargı bugün bakıyormuşmuş da, neden böyle yapıyormuş da. Yüzlerce yıl geçti Kerbela’yı unuttuk mu?” cevabına HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ile İstanbul Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Zeynel Özen, tepki gösterdi.

“Bizler HDP içerisinde siyaset yapan, HDP’nin Alevi politikalarını görünür kılan ve Alevi örgütlenmesinde hizmet ettikten sonra Parlamentoda vekillik yapan halkın vekilleriyiz. Yaşamımız boyunca Kerbela ağıtlarıyla ibadet edip, Kerbela’nın zalim katliamcısı Yezit’e lanet okuyarak bu günlere geldik” diyen vekiller Kerbela’nın insanlık tarihinin ve İslam coğrafyasının gördüğü en can alıcı, sonraki tarihi süreci belirleyici katliamlardan birisi olduğunu belirtti.

“SİYASAL İSLAM’IN BUGÜNKÜ TEMSİLCİLERİ DİYANET VE İKTİDARDIR”

Vekiller açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

“Bu katliamın iki sembol ismi vardır. Birisi Kerbela katliamının zalimi Yezit diğeri ise Kerbela katliamının mazlumu ve direnişçisi Hz. Hüseyin ile Zeynep Ana’dır. Kobani protestoları ile Kerbela’nın karşılaştırılması oldukça doğrudur ancak Kerbela’da zulmü, zalimliği ve katliamcılığı temsil eden nasıl Yezit ise, Kobani’de bu zulmü ve zalimliği temsil eden de IŞİD ve IŞİD destekçileridir. Kerbela’da mazlumu ve zalimin zulmüne karşı direnişi temsil eden nasıl Hz. Hüseyin ise, Kobani’de mazlumu ve direnişi temsil eden de zalimlerin saldırısına karşı evini, ailesini, kentini koruyan Kobani halkıdır. Yezit, Emevi Devleti’nin kurucusu ve İslam’a saray, saltanat ve şatafatı sokan Muaviye’nin oğlu ondan sonraki devlet başkanıdır. Muaviye ve oğlu Yezit Emevi İslamı diye de bilinen Siyasal İslam’ın kurucularıdır. Siyasal İslam’ın bugünkü temsilcileri diyanet ve iktidardır. Emevi İslamı ve onun kurucuları dün Kerbela’da nasıl zalim ve zulmeden ise, bugün de Emevi İslam’ını savunanlar ve Muaviye’nin yolundan gidenler zulmedendir, zalimdir.”

 “LANET OLSUN YEZİT’E VE YEZİT ZİHNİYETİNİ SÜRDÜRENLERE”

“Dün Emevi İslamının kurucularına ve Siyasal İslam’a karşı çıkanlar nasıl zulme uğramışsa bugün de Siyasal İslam’ın takipçilerine karşı çıkanlar aynı zalimliğe ve zulme maruz kalmaktadır” denilen açıklamanın devamında şunlar vurgulandı:

“Dün Muaviye’nin, Yezit’in zulmüne boyun eğmeyenlerin dik duruşu, Hüseyni duruş ve Zeynebi duruş olarak tarihe geçmiş ise bugün de Kobani’deki Yezit’lere karşı Kobani halkının direnişi de bir Hüseyni ve Zeynebi duruş olarak tarihe geçmiştir. Kerbela’dan günümüze ne saray saltanat heveslisi siyasal İslamcılar tükenmiş ne de onların zulmü. Ama aynı şekilde Kerbela’dan günümüze zalime karşı Hüseyni ve Zeynebi duruşu sergileyenler de asla tükenmemiş ve tükenmeyecektir. Lanet olsun Yezit’e ve Yezit zihniyetini sürdürenlere.”

PİRHA/ANKARA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.