1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Madımak Oteli 5,6 milyon bedelle kamulaştırıldı
Madımak Oteli 5,6 milyon bedelle kamulaştırıldı

Madımak Oteli 5,6 milyon bedelle kamulaştırıldı

Madımak Oteli 5,6 milyon bedelle kamulaştırıldıSivas'ta 2 Temmuz 1993'te meydana gelen olaylarda 35 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli'nin...

A+A-

Madımak Oteli 5,6 milyon bedelle kamulaştırıldıMadımak Oteli 5,6 milyon bedelle kamulaştırıldı

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te meydana gelen olaylarda 35 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli'nin kamulaştırılma bedelinin tespitiyle ilgili açılan davada, bilirkişi raporu doğrultusunda otelin 5 milyon 601 bin lira bedel ile kamulaştırılmasına karar verildi.
 
SİVAS - Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te meydana gelen olaylarda 35 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli'nin kamulaştırılma bedelinin tespitiyle ilgili açılan davada, bilirkişi raporu doğrultusunda otelin 5 milyon 601 bin lira bedel ile kamulaştırılmasına karar verildi.

Madımak Oteli'nin kamulaştırma bedeliyle ilgili olarak taraflar arasında yaşanan anlaşmazlık üzerine açılan davanın ikinci duruşması Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü.

Basın mensuplarının alınmadığı duruşma yaklaşık 50 dakika sürdü. Varislerin avukatları Oktay Özberk ve Nazif Acarlı ile İl Özel İdaresi'nin avukatı Makbule Ünal Baş'ın katıldığı duruşmada, Madımak Oteli'nin bilirkişi raporu doğrultusunda 5 milyon 601 bin lira bedel ile kamulaştırılmasına karar verildi.

Otelin varislerinin avukatı Oktay Özberk, duruşma sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, davanın bittiğini belirterek, arsa sahipleri olarak Yargıtay'da temyize gideceklerini söyledi.

Kararın şu an kesin olmadığını ifade eden Özberk, bilirkişi raporu doğrultusunda otelin kamulaştırma bedelinin belirlendiğini, her iki tarafın da temyiz hakkının bulunduğunu belirtti.

Türkiye - AA - 23 Kasım 2010 Salı

Madımak Oteli davası sonuçlandı

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 35 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli'nin 5 milyon 601 bin lira bedelle kamulaştırılmasına karar verdi.

35 kişinin ölümüyle sonuçlanan Madımak olaylarının yaşandığı Madımak Oteli, kamulaştırıldı. Mahkeme otel için 5 milyon 601 bin lira bedel biçti.

Devlet Bakanı Faruk Çelik başkanlığında Sivas'ta yapılan ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda 35 kişinin öldüğü olayın yaşandığı Madımak Oteli'nin kütüphane yapılması yönünde bir karar alınmıştı. Bu karar sonrası Sivas İl Özel İdaresi yetkilileri ile otel sahipleri arasında fiyat pazarlığı yapıldı. Anlaşma sağlanamaması üzerine taraflar mahkemeye gitti.

Otelin kamulaştırılmasıyla ilgili davanın ikincisi bugün Sivas Adliyesi'nde görüldü. Oluşturulan bilirkişi heyeti, otel için önerdiği rakamı mahkeme heyetine bildirdi. Mahkeme davayı karara bağladı ve otelin 5 milyon 601 bin lira bedelle kamulaştırılmasına hükmetti. Mahkemenin kararına otel sahiplerinin bir üst mahkemeye itiraz etme hakları bulunuyor.

(CİHAN) - Zaman - 23.11.2010

FLAŞ!.. Madımak'ta beklenen karar!

SİVAS Olayları’nın meydana geldiği Madımak Oteli’nin kamulaştırılması ile ilgili bugün görüşülen tespit davası karara bağlandı. Mahkeme bilirkişinin belirlediği 5 milyon 601 bin lira bedelle otelin mülkiyetinin İl Özel İdare Müdürlüğü’ne devrine karar verdi.

2 Temmuz 1993’te 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas Olayları’nın meydana geldiği Madımak Oteli’nin kütüphaneye dönüştürülmek üzere kamulaştırılması için tarafların anlaşamaması üzerine, 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan tespit davasının ikinci duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya otel sahiplerinden Mehmet Öğütücü ile Avukatları Oktay Özberk ve Nazif Acarlı, İl Özel İdare Müdürlüğü’nü temsilen Avukat Makbule Baş katıldı. Basın mensuplarının alınmadığı duruşmada mahkemenin belirlediği bilirkişi heyeti otel için 5 milyon 601 bin TL kamulaştırma bedeli raporu verdi. Mahkeme Başkanı Hasan Çetinkaya belirlenen bedel üzerinden otelin mülkiyetinin İl Özel İdaresi’ne devrine hükmetti. Bir önceki duruşmada belirlenen bedel 5 milyon 162 bin lira olarak açıklanmıştı. Önceki bedelde 439 bin liralık bir iyileştirme yapıldığı görüldü.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ

Alevi Çalıştayı kapsamında Devlet Bakanı Faruk Çelik’in, 24 Şubat’ta Sivas’ta sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaptığı toplantının ardından Madımak Oteli’nin kamulaştırması yönünde görüş birliğine varıldı. Ardından konu Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılarak Mayıs ayında kamulaştırma kararı kesinlik kazandı. Kentte Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Emlakçılar Odası temsilcilerinin yaptığı tespit sonucunda 4.5 milyon lira değer biçilen otelin sahiplerinin 16 milyon TL istemesi üzerine anlaşmazlık çıktı. 7 Haziran’da son kez uzlaştırma komisyonunda pazarlık yapılarak fiyat 5.5 milyon liraya yükseltildi, ancak işletme sahipleri en son 12 milyon liraya inince uzlaşma sağlanamadı. Uzlaştırma Komisyonu’ndan karar çıkmaması üzerine dava süreci başladı. Bu sırada Maliye Bakanlığı’nca kamulaştırma bedeli olarak öngörülen 4.5 milyon lira ve iyileştirme bedeli olarak 1 milyon TL de Özel İdare hesabına aktarıldı. 12 Ekim’de görülen ilk duruşmada bilirkişilerin kamulaştırma bedeli olarak tespit ettiği 5 milyon 162 bin TL’ye otel avukatı itiraz edince dava bugüne ertelendi.

OTEL SAHİPLERİ İTİRAZ EDECEK

Davanın bugün karara bağlanmasıyla birlikte otel resmen devlete geçmiş oldu. Otel sahiplerinin avukatlarından Oktay Özberk, karara itiraz ederek temyize gideceklerini, belirlenen kamulaştırma bedelinin yeterli olmadığını ileri sürdü. Ancak temyiz sürecinin otelin devir işlemlerinde her hangi bir gecikme yaşanmasına neden olmayacağı öğrenildi. Mahkemenin kararı İl Özel İdaresi’ne ulaştıktan sonra otelin kontrolü devlete geçmiş olacak ve boşaltılacak. Karşı taraf bu süreç zarfında temyiz yolu ile yalnızca belirlenen fiyatın yükseltilmesi yönünde istekte bulunabilecek.

PARA HESAPLARINA AKTARILDI

Süreç çerçevesinde istimlak kanunu hükümlerince mahkemenin belirlediği 5 milyon 601 bin lira kamulaştırma bedelinin dün akşam mesai bitiminden 1 dakika önce saat 16.59 itabariyle otel sahiplerinin hesabına aktarıldığı öğrenildi.

Vatan - 23 Kasım 2010 Salı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.