Madımak'ın yeni adı, 'Utanç Müzesi' olsun!

Madımak'ın yeni adı, 'Utanç Müzesi' olsun!

Madımak'ın yeni adı, 'Utanç Müzesi' olsun!Sevilay YÜKSELİR / SabahDevlet Bakanı Faruk Çelik'in Dolmabahçe'deki...

A+A-

Madımak'ın yeni adı, 'Utanç Müzesi' olsun!Madımak'ın yeni adı, 'Utanç Müzesi' olsun!

Sevilay YÜKSELİR / Sabah

Devlet Bakanı Faruk Çelik'in Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde Alevi Çalıştayı nihai raporunu açıkladığı toplantıda gündeme gelmişti Madımak konusu. Çelik'in kamulaştırılan Madımak Otel'ini bir müzeye dönüştürme fikri vardı ancak müzenin nasıl bir müze olacağı konusunda kafası karışıktı. Aynı toplantıda, "Şu anda net, somut bir proje yok elimizde. O nedenle kamuoyundan gelecek her öneriyi dikkate alabiliriz" şeklinde bir ifade kullanınca ben de, "Amsterdam'daki Anne Frank Müzesi Madımak için iyi bir model olabilir" demiştim.

Nazi zulmünden kaçmak için 2 yıl boyunca Amsterdam'daki gizli bölmeleri olan çok küçük bir evde 8 kişiyle birlikte saklanan Yahudi Anne Frank'ın adını taşıyan müzeyi bilenler benim bu önerimin ne kadar yerinde bir öneri olduğunu da bilirler.

Evet. Belki Sivas Madımak'ta yaşanılan olaylarla Anne Frank evinde yaşanılanlar arasında bir benzerlik kurulamayabilir ancak nihai sonuçta ikisi de vahşetin özüdür!

Katliamın fotoğrafı, arşividir.

Amsterdam'daki müzede Anne Frank'ın günlüklerine yansıyan o korkunç 2 yıl olduğu gibi yansıtılmaya çalışılıyor. Yılda 550 bin kişinin ziyaret ettiği müzede yapılmaya çalışılan şey insanlık tarihinin en büyük diktatörü olan Hitler ve onun zulmünü olabildiğince diri tutabilmek.

O kahrolası yılları genç insanlara unutturmamak!

Madımak'ta da yapılması gereken aynısıdır bence.

Orası da Anne Frank Müzesi gibi bir utanç müzesi olarak konumlandırılmalıdır.

Bütün dünyanın gözleri önünde diri diri yakılan insanların o gün yaşadıkları mümkün olduğunca yansıtılmalıdır gelecek kuşaklara.

***

Egemen Bağış'la Anne Frank'ta

Tesadüf bu ya işte. Madımak'ın Anne Frank Müzesi benzeri bir müzeye dönüştürülmesi önerisini aktardığımın hemen akabinde bir başka Devlet Bakanı ile yolumuz Amsterdam'a düştü. Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la Hollanda'daki temaslarını izlemek üzere beraberdik. Madımak ile ilgili fikrimi Bakan Bağış'la paylaşınca çok ilgisini çekti. Ve o yoğun programının arasında bir hal çaresini bulup birlikte Anne Frank'a gittik. Elbette ki o da çok etkilendi. Duygulandı. Zira insan olup da duygulanmamak elde değil Anne Frank'ta.

"Ne dersiniz?" dedim.

"Sizce Madımak da Anne Frank'a benzer bir müze olarak konumlandırılabilir mi?"

"Neden olmasın? Bence çok iyi bir fikir" şeklinde cevap verdi Egemen Bağış.

Ancak hemen ardından da haklı olarak şunları ekledi;

"Bugünkü İsrail yönetimi özellikle Liberman zihniyeti, Anne Frank'ı ve o dönem vahşet kurbanı olan milyonlarca insanı daha iyi analiz edemediği ve anlayamadığı için Gazze'de zulüm devam ediyor. Tarihte en çok acı yaşayan bir milletin torunlarının bugün Filistin Halkı'na yaptıkları en çok atalarının hatıralarını yaralar!"

Sabah - 17 Nisan 2011

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.