1. HABERLER

  2. BASINDA ALEVİLER

  3. Madımak'ın yerine anıt önerisi
Madımak'ın yerine anıt önerisi

Madımak'ın yerine anıt önerisi

Madımak'ın yerine anıt önerisiSanatçı Arif Sağ’dan, Alevi Çalıştayı’nda bir teklif geldi: Madımak’ı yıkalım...

A+A-

Madımak'ın yerine anıt önerisiMadımak'ın yerine anıt önerisi

Sanatçı Arif Sağ’dan, Alevi Çalıştayı’nda bir teklif geldi: Madımak’ı yıkalım yerine gül dikelim sonra da barış abidesi. Sağ'ın, olumlu bakıldığını söylediği teklifine Sivas Belediye Başkanı Ürgüp aynı sıcaklıkta yaklaşmadı.

İSTANBUL - Alevi Çalıştayı’nda sanatçı Arif Sağ’dan Sivas katliamının yaşandığı Madımak Oteli’yle ilgili bir teklif geldi.

Altındaki kebapçının kapatılmasından sonra otelde ne yapılacağı kesinlik kazanmazken, Sağ, 35 kişinin öldüğü otelin yıkılması önerisini gündeme getirdi. Bakan da dahil toplantıya katılanların olumlu baktıkları önerinin, Başbakan'a sunulacak çözüm listesine alınacağı ifade edildi.

Arif Sağ, 'yıkım sonrası gül bahçesi ve nihayetinde barış abidesi' olarak özetlenebilecek önerisini NTV’de anlatırken, ortak bir çözüm yolu vurgusu yapan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, anıt önerisini 'Kin ve nefret abidesi oluşturmamak lazım" şeklinde değerlendirdi.

Arif Sağ, şunları aktardı:

"Şu ana kadar öneriyle ilgili Alevi topluluğundan ve arkadaşlarımızdan olumsuz bir yanıt gelmedi. Teklifi açıkladığımda, 40 kişilik ekip; bakan da dahil olmak üzere, gayet mutlu oldular.

Değişik bir teklif olarak algılandı. Benim mantığıma göre de doğru. Madımak Oteli konusunu kangren haline getirmemek, konuyla ilgili çözüm bulmak gerekir diye düşünüyorum.

Orayı unutmamak ve akıllarda tutmak gerekli. Tekrarlanmaması için unutturmamak lazım. Bir barış abidesi olmalı. 'Geçmişte burada bir katliam yaşanmış, bunu unutmayacağız; tekrarlanmaması için diri tutacağız' mantığını yerleştirmek gerekir. Ayrıca, katliamı tüm Sivas halkına yüklemek doğru ve insani değildir...

Almanya’daki Solingen anıtının bir benzeri olmalı. Otel yıkılmalı yani ortadan kalkmalı. O yere bir gül bahçesi dikmek lazım. O şekilde anımsanmalı. Benim aklıma gelen çözüm bu ve kabul de gördü. Daha ileride de, barışı sağladıktan ve insanlar alıştıktan sonra, güllerin arasına abide de dikilebilir, isimler yazılabilir.

Ama şunu unutmamak gerekir. Bunu yaparken yeniden bir gerilim yaşamamak, hem mağdurları hem de oradaki insanları üzmemek gerekli.”

BAŞKAN'DAN ONAY YOK!

Arif Sağ’ın ardından NTV Ana Haber’e katılan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, teklife olumlu yaklaşmadı. "Arif Bey’in açıklamalarında, katıldığım ve katılmadığım unsurlar var" diyen Ürgüp şöyle konuştu:

"Şunu belirtmeliyim ki, Arif bey bizzat olayı yaşayan biridir. Geçtiğimiz seçim sürecinde ve sonraki açıklamalarında, genel başkanımızın ruhunu ve Sivaslıları rahatlatmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Hiçbir insan Sivas’ta yaşananları onaylamaz. O yıllarda Sivas’ta ve Başbağlar’da bazı şeyler ortaya kondu. Türk milleti oyuna getirilmek istendi.

"ANITA SICAK BAKMIYORUM"

Anıt önerisine sıcak bakmıyorum. Solingen deyince başka şeyler çağrıştırıyor. Ben bazı birliklerin içinde de bulunuyorum. İki gün önce Cem Vakfı’ndaydım. Evet bir çözüm bulunmalı fakat Sivas’ta barış sağlanmış durumda. Kötü hadiseleri ortadan kaldıracak ortak nokta bulunmalı. Kin ve nefret abidesi oluşturmamak lazım. Solingen örneği verilince kafamız karışıyor. Başbağlar’da da aynı hadiseler oldu...

Ben belediye başkanı olarak şu anki durumu, geçmişi ve geleceği düşünerek ortak bir yol bulunması taraftarıyım. Teklife evet ya da hayır demek doğru değil ama ileriki günlerde insanları sıkıntıya sokacak yeni bir başlangıç yapmamak gerekir.”

"HALKIN ONAYI ALINMALI"

Ürgüp, 'bahsettiğiniz sıkıntı ne olabilir?' sorusuna, "Her şehrin kendi dinamiği vardır. Sivas’ta Alevi ve Sunni toplumlar birarada yaşıyor. Türkiye’ye örnek olacak bir birliktelik var. Bir televizyon programında bunu kararlaştırmak mümkün değildir. Üstünde düşünmek, istişare etmek ve Sivas halkının onayını almak gerekir” ifadelerini kullandı.

Ntvmsnbc - 24 Aralık 2009 Perşembe