Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu adına; Alevi Araştırma Merkezi açıldı

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu adına; Alevi Araştırma Merkezi açıldı

Kurucuları arasında Malatyada Sağcılık ve Faşist söylem ve Duruşuyla isim yapmış bazı isimlerinde bulunduğu Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu...

A+A-

Kurucuları arasında Malatyada Sağcılık ve Faşist söylem ve Duruşuyla isim yapmış bazı isimlerinde bulunduğu Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu adına; Alevi Araştırma Merkezi açıldı.


Bu isimler arasında Faşistlerle kolkola haraket eden, meşhur Hacı Bektaş Kültür Vakfı Başkanı Hasan Meşeli başta olmak üzere, İzzettin Doğan'ın ağabeyi Eşref Doğan dikkat çeken isimler oldu.


Açılışa Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu üyesi 3 Alevi Vakfı, 13 Alevi Derneği ve 38 Alevi Köy Derneği Başkan ve yöneticileri yanında alevi dedeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri ve kalabalık bir topluluk katıldı.


Gelişmeleri misafir gözüyle izleyen Kızılbaş-Alevi çevreler Aleviliği İslamın kuyruğuna, Alevileri ise Faşist duruşun yedeği haline getirmeye meyilli bu isimlerin ve çalışmaya kritik gözle bakılmasında fayda olduğu belirttiler.


Açılış konuşmasını platform sözcüsü Duran Özkan yaptı.

Cem Vakfı Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaş Kültür Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba birer konuşma yaparak gündem değerlendirmesi yaptılar.

Platform adına Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi ise, platformun kuruluş süreci ve bu merkezin  çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

 Plartform kuruluş amacının Alevilerin haklarını almak, birliği, barışı ve kardeşliği sağlamak olduğunu belirten Ünverdi, “ Malatya’da faaliyet gösteren 54 Alevi Vakıf, Dernek ve Köy Derneklerden teşekkül platform; büyük bir özveri ile 3 yıldır faaliyet yürütmektedir.

 Bin bir emek ve çaba ile büyüttüğümüz ve bugüne taşıdığımız Platformu, kurumsallaştırmak ve faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürüte bilmek için bir merkeze ihtiyacımız vardı, İşte bugün bu faaliyetleri yürütebileceğimiz bu merkezin açılışını hep beraber birlikte gerçekleştireceğiz.

Merkezimiz herhangi bir kuruma karşı kurulmuş değil, hiç bir kurumu da kendine rakip olarak görmemektedir.

Merkezimiz alevilerin dini problemlerini çözmek, nitelikli personel yetiştirmek, inancını ve geleneklerini yaşamalarına yardımcı olmak için kurulmuş ilmi ve irfani bir merkezdir.

Merkezimiz Paşaköşkünde alevi canlara hizmet edecek, toplumu birleştirecek, bilinçlendirecek bir kurum olarak büyük bir disiplin içerisinde faaliyetlerini yürütecektir.

Platform kurumlar üstü bir merkez olarak bütün alevileri kucaklayacak bir çatı, bir şemsiye örgütü olacaktır.

 Merkezimiz bir alevi araştırma, geliştirme ve uygulama merkezi gibi çalışarak dini, ilmi ve kültürel alanlarda faaliyet yürütecektir.

 Alevi bilim ve düşünce insanlarına panel, konferans ve ilmi çalışmalar yapacakları imkanlar sağlanacaktır.

Alevi düşün ve bilim insanlarının çalışmaları, bilgi ve belgeleri bir depoda saklanacak, gelecek kuşakların faydalandığı zengin ve donanımlı bir bilgi arşivimiz olacaktır.

Alevilikle ilgili bilgi dağınıklığı giderilecek, bilgiler toparlanıp derlenerek bir dil birliği ve düşünce birliği sağlanacaktır. Alevilikle ilgili kitap, ansiklopedi, cönk, belge ve bilgiler toparlanıp bir alevi kütüphanesi kurmak için çalışacaktır.

Kısaca merkezimiz bir alevi akademisi gibi çalışarak aleviliğin kalbi olacaktır, hizmetler bu merkezden dağıtılacaktır.

Merkezimiz teolojik alanda alevi din okulları gibi görev yapacak bir kurum gibi çalışacaktır.”dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.