1. HABERLER

  2. ALEVİ HABER

  3. Mat: 'Sarığın, Allahu Ekber'in, tekbir'in ve namazın yeri cami'dir'
Mat: 'Sarığın, Allahu Ekber'in, tekbir'in ve namazın yeri cami'dir'

Mat: 'Sarığın, Allahu Ekber'in, tekbir'in ve namazın yeri cami'dir'

Hüseyin Mat:"Cübbe giyen, kafasına sarık takan, Allahu Ekber diyerek tekbir getiren ve namaz kılmak isteyenlerin ait olduğu yer cami'dir'

A+A-

AABF olarak 10 Aralık 2020 tarihinde Kamu Tüzel Kişilik statüsü elde ettiklerini hatırlatan Genel Başkanı Mat açıklamasında, "AABK içerisinde Türk, Kürt, Arap, Zaza, Balkan ve daha farklı milliyetlerden, Aleviliği İslam içi - İslam dışı gibi farklı yorumlayanlardan, doğulu batılı, her türlü farklı siyasi tercihi olan canlarımız vardır. Bu farklılıkların hiç biri ayrışmamızı, bir birimizi ötekileştirmemizi, bir birimizi dışlamamızı gerektiren bir sebep veya gerekçe değildir. Yeter ki yapılan eylemler, söylemler, davranışlar, tepkiler Türk- İslam resmi ideolojisine, AKP/MHP faşist ve gerici unsurlarının emellerine, politikalarına ve amaçlarına ulaşmalarına hizmet etmesin" dedi.

NAMAZ KILMAK İSTEYENLERİN AİT OLDUĞU YER CAMİ'DİR

AABF olarak Aleviliği yeniden tarif etmek, yeni bir Alevilik icat etmek ve şekillendirmek gibi bir amaçlarının olmadığını söyleyen Genel Başkan Mat, "Cübbe giyen, kafasına sarık takan, Allahu Ekber diyerek tekbir getiren ve namaz kılmak isteyenlerin ait olduğu yer cami'dir ve oraya gitmeleri en doğru olanıdır. Şimdi de gerek içerde, gerekse dışarda kimi odaklar Alevi kavramının kendisi ve değerleri ile oynamaktadır. Alevi kavramının önüne arkasına “İslam”, “Şii” ve “Caferi”, “Devrimci”,”İlerici”, “Demokratik”, “Türk”, “Kürt” ve “Arap” gibi ekler koyarak, Aleviliğin içinde var olan tüm sürekleri, değerleri, kimlikleri ve öğretileri ayrıştırmak ve bölmeye hizmet ediyor. Bunların hepsinin hesaplı ve kasıtlı olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

SANAL GÜNDEMLERE, GERÇEK GÜNDEMLERİMİZİ FEDA ETMEYELİM

Genel Başkan Mat sözlerine şöyle devam etti, "30 yıllık mücadelemiz sonucunda elde ettiğimiz 'Kamu Tüzel Kişilik' statüsü ile birlikte yeni bir dönem başlamıştır. Kurumsallaşma adına çalışma ve faaliyet alanlarımız genişlemiştir. Artık kendimize ait çocuk yuvaları, yaşlı bakım evleri, öğrenci yardım kursları, üyelerimize ihtiyaç olması halinde hizmet vermek, hastane, üniversite gibi kamusal alanda hangi tür hizmet veriliyorsa hepsini yapabilme hakkına kavuştuk. Tüm yönetici ve üye canlarımızdan özellikle rica ediyoruz. Sosyal medyayı çirkince kullanan üç beş kişinin yarattığı sanal gündemlere, gerçek gündemlerimizi feda etmeyelim. Bize yakışan yola hizmettir. Sanal ortamda birilerine laf yetiştirmek Alevilik için yola hizmet değildir. Sanal ortamda birilerine laf yetiştirmek yerine, Cemevlerimiz'deki üyelerimize, henüz derneklere üye olmayan canlarımıza hizmet ve muhabbet yetiştirmeliyiz"

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.