Milletvekili Özen’e fezleke yanıtı: Belki savcının çekmecesinde duruyor!

Milletvekili Özen’e fezleke yanıtı: Belki savcının çekmecesinde duruyor!

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Meclis’e ulaşmayan fezlekeyi, partiyi kapatmaya yönelik davanın iddianamesinden öğrendi. Dolasıyla olmayan bir fezleke, kapatma gerekçelerinden birisi olarak iddianamenin konusu oldu! Halkların Demokratik Partisi’ni

A+A-

Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) kapatmaya yönelik iddianamede siyasi yasak istenen kişiler arasında 29’uncu sırada bulunan İstanbul Milletvekili Zeynel Özen de yer alıyor.

2018 yılında HDP’ye üye olan Özen, “partide üst düzey görev alan” diye iddianamede tanımlanıyor. Özen’e dair iddianamede, “27. Dönem Milletvekili Zeynel Özen’in, yasaklama kararına rağmen düzenlenen kanunsuz eylem karşısında tedbir almakla görevli kolluk birimlerinin tüm uyarı anonslarına ve ikazlarına karşın eylemci grup ile birlikte hareket ettiği ve eylemci gruptan ayrılmadığı, dağılmamakta ısrar etmek suretiyle 2911 sayılı Kanunun 28/1. maddesinde tanımlı suçu işlediği” belirtilerek; “Anayasa’nın 83. maddesine istinaden dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği kanaati ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin takdirlerine tevdi olunmak üzere fezleke tanzim edildiği…” ifadeleri yer aldı.

İddianamede, Özen hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu tarafından 2021/243 sayılı fezleke hazırlandığını, suç konusunun da 27 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen kayyım protestosunda yaptığı konuşmalar olduğu belirtildi. Ancak HDP’li Zeynel Özen hakkında Meclis’e gelen herhangi bir fezleke dosyası bulunmuyor.

HENÜZ YAZILMAMIŞ BİR FEZLEKE İDDİANAME KONUSU OLDU!

HDP’li Zeynel Özen, yaşananlar sonrası Anayasa Komisyonu’nda fezlekelerle bizzat ilgilenen yetkili kişilerden bilgi talep etti. Özen’in aldığı cevap “Halen gelmiş bir fezleke yok. Bunu savcı hazırlamış olabilir. Belki çekmecesinde duruyor veya Adalet Bakanlığı’nda vs. bekliyor olabilir. Bizlere intikal etmediği için teknik olarak buna ‘fezleke’ demek mümkün değil” yönünde oldu.

Dolasıyla henüz Meclis’e sunulmayan bir fezleke, kapatma gerekçelerinden birisi olarak iddianamenin konusu oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.