Misvak'a ikinci durdurma

Misvak'a ikinci durdurma

'Misvak'a ikinci durdurmaDHA - İZMİR - Dişhekimleri Odası, 'Halkın dini duygularını istismar edip haksız kazanç sağlıyor' diye şikâyet ettiği 'misvak...

A+A-

'Misvak'a ikinci durdurma

DHA - İZMİR - Dişhekimleri Odası, 'Halkın dini duygularını istismar edip haksız kazanç sağlıyor' diye şikâyet ettiği 'misvak özlü diş macunu' reklamını ikinci kez yayından kaldırttı. Ancak kararın 14 ayda alınması tepki yarattı.

İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, bir diş macunu firmasının 'misvak özlü diş macunu' reklamının ilk kez 2005'te televizyonlarda yayınlanmaya başladığını ve o dönemde reklamda verilen mesajların bilimsel olmadığını üniversitelerden aldıkları görüşlerle kanıtladıklarını hatırlattı:

"Reklamda misvakın tek başına yeterli olduğu belirtilerek, insanları diş fırçalamaktan uzaklaştıran mesaj veriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'nca firmaya 50 bin YTL para cezası kesildi, yayından kaldırıldı. Ancak firma bu kez reklamı modifiye etti. Biz yine reklamın bilim dışı olduğunu saptayarak şikâyet ettik. 2006 Aralık'ta yaptığımız başvuruya 4 Nisan 2008'de yanıt geldi. Üretici firma hakkında idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi. Ancak cezalar bu kadar geç verilirse caydırıcı olmaz, olmadığı ortada. Reklam Kurulu daha hızlı olmalı."

RADİKAL - 7 Nisan 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.