1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. MAKALE

  4. Modernizmin Erittikleri : Sünniler Şiiler ve Aleviler
Modernizmin Erittikleri : Sünniler Şiiler ve Aleviler

Modernizmin Erittikleri : Sünniler Şiiler ve Aleviler

Modernizmin Erittikleri : Sünniler Şiiler ve Aleviler Yazar : Ali Murat İrat Kitap Hakkında / Tanıtım Yazısı'ndanİslami bir toplumsal mümkün...

A+A-

Modernizmin Erittikleri : Sünniler Şiiler ve Aleviler Modernizmin Erittikleri : Sünniler Şiiler ve Aleviler

Yazar : Ali Murat İrat

Kitap Hakkında / Tanıtım Yazısı'ndan

İslami bir toplumsal mümkün müdür ya da İslam siyasal olabilir mi? Modern dönemle birlikte sıkça sorulmaya başlanan bu sorular hiç kuşkusuz son iki yüzyılda baş gösteren tüm İslam algılarının içerisine kolayca sızmıştır. İslam'ın bir toplum kurgusu olarak algılanmaya başlanmasında ve yalnızca bu yönüyle hesaba alınır olmasında modern dünyanın etkisi azımsanmayacak kadar fazladır. Aydınlanma ve peşisıra modernizmle birlikte değişen "kutsal" anlayışı din'i yoksunlaştırırken yeni bir kutsalı, devleti, yücelterek modern bir din olan milliyetçiliği başköşeye oturtmuştur. "Modernizmin Erittikleri" İslam ve modern dünya arasında süregiden gerilimi akıl, siyasal olan, şeriat, milliyetçilik, modernizm ve diğer güncel kavramlar ışığında ele alırken görece yeni bir olguya da dikkat çekmektedir: "İslami algılardaki çeşitliliğin kendisinin İslam'ı temsil etme yetisine en fazla sahip olduğu."

Modernizmin Erittikleri İslam'la olan ilişkisi modern akıl tarafından körleştirilen bir başka topluluğu ele alması açısından da oldukça önemli bir çalışma. İslam'la İslam'ın dışarısı arasında adeta araf'ta tutulmaya çalışılan Aleviliğin, askıdaki bu dahil olmama ve tam olarak dışlanmama hallerinin, hangi politik denklemlere karşılık geldiği de kitapta genişçe tartışılmaktadır.

Modernizmin Erittikleri isimlendirme, sınıflandırma ve bir bütünlük yaratma kaygısını taşıyan ve bu haliyle asimilasyona yol açan her türden modernist tanımlamaların deşifre edilmesi açısından da önemli bir kaynak olma niteliğindedir.

· Kırmızı Yayıncılık

· Basım Tarihi : Nisan 2009

· ISBN : 9789759169947

· Sayfa Sayısı : 220

KAYNAK : Alevihaber.com - 22 Nisan 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.