1. HABERLER

  2. TÜMÜ

  3. MAKALE

  4. Nedim GÜLSEN : Kaz Dağlarını Kurtarmak
Nedim GÜLSEN : Kaz Dağlarını Kurtarmak

Nedim GÜLSEN : Kaz Dağlarını Kurtarmak

Nedim GÜLSEN : Kaz Dağlarını Kurtarmak!.. Son günlerde altın madeni arama ve sondaj çalışmalarıyla gündeme gelen Kaz Dağları, zengin...

A+A-

Nedim GÜLSEN : Kaz Dağlarını KurtarmakNedim GÜLSEN : Kaz Dağlarını Kurtarmak!..

Son günlerde altın madeni arama ve sondaj çalışmalarıyla gündeme gelen Kaz Dağları, zengin bitki örtüsü, bol oksijenli havası, ormanları, akarsuları, antik ve tarihi özellikleriyle Türkiye'nin en önemli doğal alanları arasında yer alıyor.

Kaz Dağları, oksijen yoğunluğu açısından İsviçre'deki Alp Dağları'ndan sonra, dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Kaz dağları tehdit altında! !

Dünyamızın başı, çevre sorunları ile dertte… Hastalık, her gün biraz daha sarıp sarmalıyor hayatı… Hava, su, toprak kirleniyor, kirletiliyor ve tüketiliyor dünyamızın kendini yenileme, onarma gücü, yeteneği her gün biraz daha zorlaşıyor.

“Daha çok kar elde etmek hevesiyle” hedefine kilitlenmiş kapitalist tekeller ve hükümetler, elbirliği ile havayı suyu ve toprağı zehirliyor, hayatı her gün biraz daha yaşanılmaz hale getiriyor…

Bilindiği gibi siyanür kullanarak altın çıkarma yöntemi çevre sorunlarının ve doğayı zehirlemenin önemli nedenlerinden olduğu kanıtlanmış bir gerçekliktir. 

Bergama köylülerinin yaşadığı serüven, verdikleri mücadele bu durumu sayısız kez ortaya koymuştur. Bilindiği üzere Kaz dağları ; Ağaç çeşitliliği, yabanıl doğal hayatı ile küçük ölçekli bir “yağmur ormanı” özelliği taşımaktadır. 

Mitolojik önemi, efsaneleri, Troya ile olan ilintisi ile yalnızca ülkemizin değil, dünya kültürünün de en önemli motiflerinden birisidir.

Efsaneye göre, dünya tarihindeki ilk güzellik yarışması Kaz Dağları'nda yapıldı. Troia Kralı Priamos'un oğlu Paris, bu güzellik yarışmasında hakem olarak görev aldı.Afrodit, yarışmayı kazandı ancak, Paris ve Troia kenti, bu duruma sinirlenen Athena ve Hera' nın lanetini üzerine aldı.

Efsaneye göre, Olimpus'taki tanrılar, Troia Savaşı'nı Kazdağı'dan izledi, mitolojiye göre, Zeus Kazdağı'nda doğdu.  Aslında Kaz dağları’nın önemi, tüm dünyaca bilinmektedir.

Burada yazılanlar sadece kısa bir önsöz bile değildir.  

Bilinmelidir ki; eğer siyanürcü altın tekelleri bu bölgeye girdiklerinde, buradan kolayca sökülüp atılamayacaklardır. 

Bergama Köylüleri’nin başına gelenler, neredeyse bir belgesel niteliği kazandı. Kazanılan onlarca davaya rağmen, siyanürcü şirketin çalışması engellenemedi.  

Bergama’da yaşananlar ve benzeri diğer örnekler bizler için öğretici olmalıdır.  

Eğer geç kalınırsa, duyarsız davranılırsa; bu eşsiz güzellikteki doğa harikası, altın yamyamları tarafından yok edilebilir…  

Gelinen bu noktada, herkese büyük sorumluluklar düşmektedir.   Kaz dağları’nı kurtarmak insanlığa ve gelecek kuşaklara karşı önümüzde duran acil bir görevdir.

Nedim Gülsen - 19.10.2007

http://www.pirsultankadikoy.org

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.