Ökkeş Şendiller skandalı büyüyor

Ökkeş Şendiller skandalı büyüyor

Ökkeş Şendiller skandalı büyüyor İSTANBUL - Maraş katliamı sanıklarından eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Şendiller 17 Aralık’ta...

A+A-

Ökkeş Şendiller skandalı büyüyor Ökkeş Şendiller skandalı büyüyor

İSTANBUL - Maraş katliamı sanıklarından eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Şendiller 17 Aralık’ta yapılması planlanan Alevi Çalıştayı’na Devlet Bakanı Faruk Çelik tarafından ısrarla davet edildiği ortaya çıktı. Alevilerin tepki göstermesinden sonra Çelik’in, toplantıya bizzat davet ettiği Şendiller’e “Gelmeseniz iyi olur” mesajı gönderdi. Ancak Şendiller çalıştaya katılacağını bildirdi.

BAKAN DAVET ETTİ

Alınan bilgiye göre, Bakan Çelik’in iki danışmanı Ökkeş Şendiller’i arayarak, “Toplantıya sizin de katılmanızı istiyoruz” dedi. Başka kimlerin davet edildiğini soran Şendiller, danışmanların saydığı bazı isimleri duyunca, “Benim için sakıncası yok. Gelirim, nitekim pekçok ulusal ve uluslararası toplantıya katılıp, Maraş olaylarını anlattım. Ancak toplantınızın bana önyargılı yaklaşımlar sebebiyle provoke edilmesini istemem. İyi düşündünüz mü?” dedi.

Şendiller’in bu sözleri üzerine Çelik’in danışmanları, “Hayır böyle bir şey olmaz, toplantıya katılmanızı istiyoruz” cevabını verdi.

KATILACAK İSİMLER

Şendiller, Bakanlığın resmi davetini beklerken, önceki gün Anadolu Ajansı, 6. Alevi Çalıştayına davet edilen isimlerle ilgili bir haber yayınladı. Habere göre, “Alevi çalıştaylarının 6’ıncısı, aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Arif Sağ, Kamer Genç, Bayram Meral, Namık Kemal Zeybek, Akın Birdal, Prof. Dr. Cengiz Güleç, Ercan Karakaş, Fikri Sağlar, Derviş Günday, Haluk Özdalga, Prof. Dr Abdurahman Küçük, Seyfi Oktay, Mukadder Başeğmez, Haşim Haşimi, Hüseyin Tuğcu, İbrahim Yiğit, Mehmet Moğultay ve Ökkeş Şendiller’in de bulunduğu isimlerin katılımıyla” yapılacaktı. Yine AA’nın haberine göre, Devlet Bakanı Faruk Çelik bu isimleri bizzat telefonla arayarak, davet etmişti.

GELMEZSENİZ İYİ OLUR MESAJI

Bu haber üzere Ökkeş Şendiller’in katılacağını duyan Aleviler sert tepki göstermesi üzerine Çelik’in aynı danışmanlarından, Şendiller’e bir telefon daha geldi. Danışmanlar, Şendiller’e, “Büyük tepki oluştu. Toplantıya katılımınızı sağlamak için çözüm arıyoruz” mesajı verdi.

ŞENDİLLER KATILMAKTA ISRARLI

Bunun üzerine Şendiller, “Ben sizi en baştan iyi niyetle uyardım. Dolayısıyla ben hazırlıklarımı yapıyorum. Çalıştay’a geleceğim. İçlerinde bakan ve milletvekilliği yapmış olan katılımcıların ve Alevileri temsil ettiğini öne süren bir kısım derneklerin tepkileri beni ilgilendirmez. Dolayısıyla çalıştaya geliyorum ve orada çalıştayın amacını uygun görüş ve düşüncelerimi ifade etmek istiyorum. Amacımız, bu tür toplantıların üzüm yeme maksadı taşımasıdır, bağcı dövmek işin kolaycılığıdır” dediği öğrenildi.

ANF - 13 Aralık 2009

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.