1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. BASINDA ALEVİLER

  4. Okullarda zorunlu din dersi kalkabilir
Okullarda zorunlu din dersi kalkabilir

Okullarda zorunlu din dersi kalkabilir

Okullarda zorunlu din dersi kalkabilir Alevilerin taleplerini değerlendiren Toptan, din dersinin zorunlu olmaktan çıkabileceğini söyledi. Toptan,...

A+A-

Okullarda zorunlu din dersi kalkabilirOkullarda zorunlu din dersi kalkabilir

Alevilerin taleplerini değerlendiren Toptan, din dersinin zorunlu olmaktan çıkabileceğini söyledi. Toptan, "Diğer yandan devletin, din eğitimi ihtiyacını karşılaması gerekir" dedi..

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, yerel seçim sürecini, yeni anayasa çalışmalarını, partilerin Alevi açılımını, zorunlu din dersi tartışmasını, çocuk istismarına karşı geliştirdiği projeyi, devletin zirvesindeki uyumun düzeyini, ekonomik krize karşı evde aldıkları önlemleri SABAH'a anlattı.

Toptan, siyasetin bayram molası verdiği sırada gündeme ilişkin sorularımızı şöyle yanıtladı:

ALEVİLERİN TALEPLERİ

* Alevi derneklerinin temsilcilerini kabul ettiniz. Talepleri neler?

Önemli bölümü yürütmeyle ilgili. Yasama ile ilgili talepler bir noktada yoğunlaşıyor. Anayasa'daki din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması ile ilgili.

* Milli Eğitim Bakanlığı yaptınız. Ne yapılmalı?

Velilerin niye İmam Hatip Liseleri'ni (İHL) tercih ettiklerini tahlil edersek oradan bir sonuç çıkarabiliriz. Bakanlık dönemimde velilerin yüzde 71.5'unun, çocuklarını dinini daha iyi öğrensin diye İHL'ye gönderdikleri sonucuna vardık. Tercihlerini "imam olalım" diye yapmıyorlar. Devlet, Anayasa'nın 24. maddesinde din eğitim ve öğretimini yapmayı üstüne almış. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersini zorunlu olmaktan çıkarırsanız, çocukların din eğitimini devlet olarak karşılamak zorundasınız. Bana göre Anayasa'nın 24. maddesi korunmalı ama velilerden gelecek talepler de Milli Eğitim Bakanlığı'nca seçimli olarak karşılanmalı. O zaman İHL'ye talep de azalır.

Okan MÜDERRİSOĞLU-Zübeyde YALÇIN - SABAH - 9 Aralık 2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.